Beháte pravidelne a stagnujete? 3 tipy, ako znovu napredovať
Pri pravidelnom a jednotvárnom behu sa môže stať, že sa v určitom bode „zaseknete“ a lepšie výsledky neprichádzajú.
Stagnácia v behu môže prísť napríklad vtedy, ak sú vaše tréningy jednotvárne, teda beháte rovnakú trasu v tom istom tempe dlhší čas. To spôsobí, že telo si na danú záťaž zvykne. Ako sa nakopnúť a podávať stále lepšie a lepšie výkony?
Zamilujte si HIIT
Vysoko intenzívny intervalový tréning je populárny vo svete profesionálnych i amatérskych športovcov. Skvelo sa dá aplikovať aj pri behu. Striedanie intenzívnych fáz a fáz odpočinku organizmus nabudí, bežec si zlepší kondíciu, zvýši rýchlosť behu a beh sa stáva oveľa zaujímavejším. Ako na to? Skúste 20-30 sekúnd šprintovať a 60-90 sekúnd ísť poklusom alebo chôdzou. Ak sa vám nechce sledovať čas, HIIT môžete aplikovať aj na vzdialenosť. Napríklad vzdialenosť 200-300 m budete šprintovať a rovnakú dĺžku pôjdete chôdzou. 15-20 minút takéhoto tréningu niekoľkokrát do týždňa vás posunie k splneniu svojich cieľov.
Objavte čaro krosového behu
Beháte pravidelne po asfalte alebo na bežeckej trati? Prečo to však neskúsiť po poľných a lesných cestičkách? Takýto beh vám ponúka nielen krásne scenérie, ale aj veľa ďalších benefitov. Tým, že musíte dávať pozor na nerovnosti terénu, teda jamy, konáre, kamene či blato, posilňujete svalové mikrovlákna v oblasti členkov a kolien. Čo je však hlavné, beh v prírode je hlavne o zvlnenom či kopcovitom teréne. Pri takomto behu dochádza k zlepšeniu prietoku krvi a efektívnejšiemu zásobovaniu svalov kyslíkom, čo zvyšuje kondíciu.
Zabehajte si po schodoch
Ďalším vhodným spestrením bežeckej rutiny je beh po schodoch. Nie všetci majú možnosť ísť si zabehať do prírody, ale schody sú dostupné takmer všade. Beh po schodoch zlepšuje rýchlosť i svalovú silu. Výhodou tohto behu je aj to, že v porovnaní s bežným behom predstavuje menšiu záťaž pre kolená. Ako behať po schodoch? Môžete to skúsiť formou HIIT, alebo pri behu „brať“ 2-3 schody naraz, vtedy však viac popracujete na sile.
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
6 skvelých funkčných cvikov nielen pre bežca
Funkčné cviky pomáhajú bežcovi zlepšiť fungovanie vlastného tela, podať lepší výkon a predísť zraneniu.
Posilňovanie a lepší bežecký výkon? Áno, ale treba si vybrať správne
Ani bežci by nemali v tréningovom pláne zabúdať na posilňovanie. Ktoré cviky sú vhodné?
Prispôsobte tréning typu postavy. Vyplatí sa vám to
Tréning je vhodné prispôsobiť aj tomu, aký ste somatotyp.