Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 30.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Je svalovica po behu zdravá?

adidas

Pre niektorých bežcov je svalovica akýmsi meradlom dobrého a kvalitného tréningu. Svalovice sa netreba báť. Kým je vaša bolesť akceptovateľná, znamená to, že v bežeckom tréningu napredujete.

Je svalovica po behu zdravá?
8. OKT 2014

Teórie o svalovej horúčke sa v posledných rokoch menia. Odborníci, ktorí sa ňou zaoberajú tvrdia, že kyselina mliečna so svalovou horúčkou nesúvisí. Niektorí zastávajú názor, že svalovicu má na svedomí pretŕhanie svalových mikrovlákien, ktoré neunesú napätie pri veľkej fyzickej záťaži. Nech už je to tak, či onak, tí ktorí svalovicu zažívajú po bežeckom tréningu, alebo sa behu venujú ako aktívni športovci, vedia, že občas to nie je nič príjemné.

Odporúčame prečítať: Ako uvoľniť svaly po náročnom tréningu? 

Je svalovica nebezpečná?

Nie je pravidlom, že svalovica sa dostaví len u bežca, ktorý vypadol z tréningu a snaží sa dostať do formy. „Svalovica sa môže prejaviť u každého bežca, ktorý trénuje napr. výbehy do kopca, odrazové cvičenia alebo rýchlostný tréning. Ak sa bežec vracia po dlhšom čase k aktívnemu tréningu, je vyššia pravdepodobnosť, že po skončení bude pociťovať svalovicu,“ hovorí športový riaditeľ Marcel Matanin z agentúry Be Cool. Svalovici a bolesti, ktorú počas nej zažívame, sa dá predchádzať primeraným zvyšovaním tréningových dávok. Marcel Matanin dodáva: „Pokiaľ svalovica nepretrváva dlho a svaly majú dostatok času na regeneráciu, tak by nemala ohrozovať vaše zdravie.“

Odporúčame prečítať: Kedy je ešte svalovica v poriadku a kedy prestať s cvičením? 

Svalová horúčka

„Najlepšie je dostať svalovicu z tela tréningom, ale je potrebné dávať pozor, aby mal tréning naozaj regeneračný účinok. Je dôležité predísť tomu, aby sa znova nenahromadila kyselina mliečna vo svaloch, ale aby sa dostávala zo svalov von a tým rýchlejšie prejde,“ vysvetľuje Marcel Matanin. Ak máte za sebou dlhú túru, maratón, alebo náročný bežecký tréning, svalovicu môže sprevádzať aj horúčka. Teda okrem bežných prejavov svalovice, ako sú stuhnuté, opuchnuté a na dotyk bolestivé svaly, vás potrápi aj zvýšená teplota. Bolesť môže odznievať 3 až 7 dní. Počas regenerácie je potrebný oddych.

Kedy svalovicu očakávať?

Svalovú bolesť môžete očakávať vždy, ak ste dlhšiu dobu nebehali a vaše telo sa začne namáhať. Svalovica sa môže dostaviť aj vtedy, ak chcete vyskúšať novú sériu cvikov, nový šport, alebo zmeníte štýl plávania, či jeho dĺžku. A rovnako to platí aj pri behu a v prípadoch, ak si budete posúvať svoje hranice a bežný čas tréningu, či jeho intenzitu budete zvyšovať. Je dobré, ak svoje hranice budete prekonávať opatrne a s rešpektom. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Je svalovica po behu zdravá?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.