Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Čo je regeneračný beh a aký má význam?

Mirka

Regeneračný beh pomáha pri svalovej horúčke a urýchľuje celkovú regeneráciu. Spravidla býva zaradený do tréningu deň po náročných pretekoch či tréningu.

Čo je regeneračný beh a aký má význam?
4. JAN 2015

Čas plnenia novoročných predsavzatí je v plnom prúde. Ak ste sa rozhodli skvalitniť svoj život prostredníctvom behu, poprípade začať trénovať na svoje prvé bežecké preteky v živote, určite sa v tréningovom pláne stretnete s rozličnými formami bežeckých tréningov. Môže ísť o intervalový beh, fartlek, rovinky a tiež regeneračný beh.

Odporúčame prečítať: Správny bežec pozná základné bežecké tréningy

Čo je regeneračný beh?

Ako čo najjednoduchšie charakterizovať regeneračný beh? V podstate ide o beh vo voľnom tempe, alebo inak povedané, pomalý a krátky klus. Správne tempo máte zvolené vtedy, ak dokážete počas behu normálne konverzovať, resp. riadite sa „talk testom“. Ak máte k dispozícii bežecké hodiny (merač pulzu), potom bežíte v tempe približne 60-65 percent maximálnej pulzovej frekvencie. Regeneračný beh by nemal trvať viac ako 45 minút, za optimum sa považuje 30 minút.

Kedy je vhodné beh vo voľnom tempe absolvovať

Najčastejšie regeneračný beh absolvujú bežci deň po náročných bežeckých pretekoch, ako je napríklad polmaratón či maratón. Svoje opodstatnenie má aj po intervalovom tréningu, ktorý je určený na budovanie vytrvalosti. Je to veľmi náročný tréning, ktorý spočíva v striedaní intenzívnych fáz a „odpočinku“. V praxi to znamená striedanie behu v maximálnej intenzite napríklad s miernym poklusom, počas ktorého si organizmus oddýchne.

Ak patríte medzi „hobby“ bežcov, ktorí behajú 3-4 razy týždenne, potom regeneračný beh nemá pre vás veľký význam. Naopak, podstatný je pre tých, ktorí majú bežecký tréning 5-6 ráz týždenne. To znamená, že to s behom myslia vážne a trénujú na nejakú bežeckú súťaž.

Klus, rozklus a výklus

Formami voľného, teda regeneračného behu sú aj klus, rozklus a výklus. Na tieto pojmy si určite spomínate ešte zo školských čias. Rozdiel medzi nimi spočíva jedine v tom, že rozklus sa absolvuje na začiatku tréningu a výklus na jeho konci.

3 hlavné pozitíva regeneračného behu

  • v rámci náročného tréningového programu má svoje opodstatnenie v súvislosti so zvyšovaním celkovej výkonnosti bežca
  • napomáha regenerácii organizmu po náročných pretekoch alebo tréningu
  • prináša úľavu pri svalovej horúčke, ktorá je spôsobená nahromadením kyseliny mliečnej v svaloch

Viac o rozličných typoch behu sa dozviete aj v nasledovnom videu:

Zdroj video: www.youtube.com

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Čo je regeneračný beh a aký má význam?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.