Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Ste na tom s kondičkou biedne? Poradíme vám!

Mirka

Zadýchate sa už pri zdolávaní niekoľkých schodov? Robí vám problém chôdza do kopca? Cítite únavu pri bežnom upratovaní? Je pre vás náročné zodvihnúť ťažšiu vec? S najväčšou pravdepodobnosťou vám chýba fyzická kondícia. Je načase prestať sa vyhovárať a niečo s tým urobiť. A to čo najskôr!

Ste na tom s kondičkou biedne? Poradíme vám!
20. OKT 2013

Hoci odborníci neustále zdôrazňujú dôležitosť správnej výživy, pitného režimu, dostatočného odpočinku a pravidelnej pohybovej aktivity, stále ich neberieme dostatočne vážne. Jeme nezdravé jedlá, pijeme málo (alebo nevhodné sladké limonády), podceňujeme význam spánku a nehýbeme sa. Potom sa čudujeme, že máme problém zvládať úplne bežné veci. Čo s tým?

Ako získať dobrú fyzickú kondíciu?

Položili ste si niekedy otázku, čo to fyzická kondícia je? „Fyzická kondícia je, zjednodušene povedané, stav organizmu a jeho schopnosť využívať energetické zdroje a pracovať,“ vysvetľuje osobný tréner Michal Pataky.

Konštatujete, že ste na tom s kondičkou biedne? Potom s tým treba niečo urobiť. A to čo najskôr. Ako? „Je to jednoduché. Je treba rozvíjať všetky pohybové schopnosti, aby človek dosiahol všeobecnú fyzickú zdatnosť a výkonnosť. O to sa aj ja snažím na tréningoch so svojimi klientmi. Nestačí byť len vytrvalý, alebo silný. Je potrebné mať VŠETKO na primeranej úrovni,“ hovorí Michal.

Čo „VŠETKO“ treba mať na primeranej úrovni? Ide predovšetkým o vytrvalosť a silu, ďalej o ohybnosť, ale aj rýchlosť a koordináciu. To sa dá dosiahnuť jedine pravidelnou pohybovou aktivitou a správne zameraným tréningom.

Odporúčame prečítať:

Ako tepová frekvencia ovplyvňuje vašu kondičku a zdravie

Trénujte intervalovo. Budete štíhlejší a v kondícii.

Urobte prvý krok už dnes!

Ak ste sa doteraz nevenovali žiadnej pohybovej aktivite, skúste zaradiť viac pohybu do bežného života: chodiť po schodoch namiesto používania výťahu, vystúpiť o jednu autobusovú zastávku skôr a ísť pešo, neposielať kolegovi mail do vedľajšej kancelárie, ale navštíviť ho osobne, v rámci nedeľného oddychu si dopriať aspoň hodinovú prechádzku na čerstvom vzduchu atď.

Čo odporúča fitnes tréner? „Zo začiatku je najjednoduchšie pracovať na vytrvalosti. Odporúčam predovšetkým chôdzu, jogging, beh, alebo bicykel. Samozrejme, popritom sa treba venovať aj rozvíjaniu ohybnosti a sily,“ vysvetľuje Michal.

Určite si kladiete otázku, koľko sa treba hýbať, aby ste si udržali dobré zdravie a kondíciu. Odborníci z Harvardu odporúčajú vykonávať mierne intenzívne cvičenie, napr. rýchlu chôdzu po dobu 30 minút päťkrát týždenne, alebo intenzívne aeróbne cvičenie (napr. beh) po dobu 20 minút tri dni v týždni (1). Najskôr je vhodné využiť rovnomerné metódy, teda športovať pri 60-70% maximálnej pulzovej frekvencie a neskôr sa zlepšovať napríklad formou intervalového tréningu. Netreba zabúdať ani na silový tréning, buď s vlastnou hmotnosťou, alebo s využitím náradia a náčinia.

Zdroj:
(1) Chôdza: Vás krok ku zdraviu http://www.health.harvard.edu/newsletters/Harvard_Mens_Health_Watch/2009/August/Walking-Your-steps-to-health

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ste na tom s kondičkou biedne? Poradíme vám!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.