Jednoduché tipy, ako zlepšiť vytrvalosť pri behu
Začali ste behať a chcete zlepšiť svoju vytrvalosť? Niekedy stačia maličkosti na to, aby ste to dokázali.
Chcete zlepšiť vytrvalosť pri behu? Potom budete potrebovať trpezlivosť, čas a primerané úsilie. Týchto 7 jednoduchých krokov, vám v tom pomôže.
1. Behajte častejšie
Ak to s behom myslíte naozaj vážne, mali by ste tejto skvelej kardio aktivite venovať dostatok času. V prípade, že sa rozhodnete behať 1-2 razy týždenne, vytrvalosť si vybudujete naozaj len veľmi pomaly. Ideálne je, ak budete behať častejšie a menšie vzdialenosti. Pokojne to môže byť aj 4-5-krát týždenne.
2. Pomaly ďalej zájdeš
Nebuďte na seba príliš nároční. Neočakávajte, že po 2-3 týždňoch behania odbehnete veľkú vzdialenosť. Radšej si stanovte rozumný tréningový plán, podľa ktorého sa budete riadiť. Podľa odborníkov by sa mali týždenne odbehané vzdialenosti predlžovať maximálne o 10 percent.
3. Zvoľte si náročnejší terén
Behanie po rovine má síce kvantum pozitívnych účinkov na ľudský organizmus, ale v prípade, že chcete zlepšiť vytrvalosť, vyberte si náročnejší terén. Ak máte v okolí nejakú lúku či kopec, skúste aspoň 1-2 razy do týždňa absolvovať beh do kopca. Pokojne ho môžete zdolať aj niekoľkokrát.
4. Vyskúšajte intervalový tréning
Intervalový tréning, založený na striedaný intenzívnych a menej intenzívnych fáz, nie je vhodný pre úplných začiatočníkov. Je výbornou voľbou pre všetkých tých, ktorí chcú ušetriť čas a zapracovať na budovaní vytrvalosti.
Odporúčame prečítať: Trénujte intervalovo. Budete štíhlejší a v kondícii
5. Nepodceňujte stravu a pitný režim
Ak chcete podávať slušné výkony, je potrebné upraviť stravovanie a dodržiavať pitný režim. Ak telo nemá k dispozícii dostatok energie a tekutín, zákonite sa to prejaví na podanom výkone. Čo sa týka stravovania, tak kľúčovú úlohu zohráva voľba správnych sacharidov. Pred tréningom sa odporúča konzumovať komplexné sacharidy, ktoré uvoľňujú energiu postupne. Po dlhom a náročnom tréningu zasa prichádzajú na rad rýchle sacharidy, ktoré majú schopnosť rýchlo obnoviť zásoby vyčerpaného glykogénu. Dôležité sú tiež bielkoviny, ktoré pomáhajú regenerovať svaly po behu.
Odporúčame prečítať: Sacharidy v strave bežca sú dôležité
6. Aj relaxácia je dôležitá
Ak si myslíte, že každodenným tvrdým tréningom dosiahnete stanovené ciele, mýlite sa. Ľudský organizmus a hlavne svaly potrebujú po športovej aktivite dostatočný čas na regeneráciu. To znamená, že primeraný oddych by mal byť súčasťou každého dobrého tréningového plánu.
7. Pustite si hudbu, ktorá vás nakopne
Je dokázané, že hudba dokáže človeka pozitívne motivovať k výkonu. Vyberajte si skladby, ktoré máte radi a ktoré vás dokážu správne „vyhecovať“.