Prispôsobte tréning typu postavy. Vyplatí sa vám to

Tréning je vhodné prispôsobiť aj tomu, aký ste somatotyp.  

Prispôsobte tréning typu postavy. Vyplatí sa vám to
4. DEC 2015

Tréning každého z nás by mal byť čo najpestrejší a podporený vhodným stravovaním. Nie vždy je jednoduché nájsť správnu cestu k získaniu vysnívaného tela, pretože treba vziať do úvahy množstvo skutočností, ako vek, váhu, zdravotný stav a pod. Nápomocný v tomto smere môže byť aj typ postavy. Ak ho určíme správne, ľahšie si vyberieme vhodné pohybové aktivity a nastavíme jedálny lístok.

Typológia ľudí podľa W. Sheldona

Americký psychológ W. Sheldon určil tri základné somatotypy: endomorfný, ektomorfný a mezomorfný.  Každý z nich má svoje charakteristické znaky, pričom treba myslieť na to, že väčšina z nás je kombináciou viacerých, ale jeden z nich prevažuje. Sú však aj ľudia, ktorí sa sami vedia zaradiť iba veľmi ťažko. V takých prípadoch je vhodné vyhľadať odborníka, ktorý vykoná špeciálne merania somatotypu. 

Endomorfný somatotyp

Endomorfný typ má sklony k priberaniu, pretože má pomalý metabolizmus. Jeho postava je rozložitá a pôsobí silnejšie (postava tvaru jabĺčka), pretože je väčšinou menšieho až stredného vzrastu. Má viac tuku, tenké zápästia a členky. Rysy jeho tváre sú skôr nevýrazné. Tento typ človeka je predurčený na silové športy, avšak pozor, ľahko získa nielen svaly, ale aj tuk. Endomorfný typ nemal zabúdať na účinné kardio a tiež staviť na jeho kombináciu s posilňovaním. 

Mezomorfný somatotyp

Mezomorfný typ je charakteristický atletickou a vyrysovanou postavou od prírody s pomerne ľahkým získavaním svalovej hmoty. Má pevnú kostru, svalnatý hrudník a ruky a útlejší pás (tvar postavy obráteného trojuholníka). Tento typ nemusí veľa športovať, aby tak vyzeral. Bez problémov zvládne aj zdvíhanie veľkých váh. Aj pri tomto type postavy je vhodné kombinovať kardio a posilňovanie, pričom skvelé výsledky dosiahne hlavne aplikovaním silového tréningu. Ľudia s týmto typom postavy sú dobrými futbalistami, hráčmi rugby alebo šprintérmi.

Ektomorfný somatotyp

Ektomorfný typ má rýchly metabolizmus, teda je väčšinou vyšší a štíhly až do vysokého veku (tvar rovného pravítka). Napriek tomu, že môže zjesť takmer čokoľvek, zvyčajne sa to neprejaví na množstve telesného tuku. Tento typ má však problém nabrať svalovú hmotu. Vyznačuje sa relatívne dlhými nohami a rukami, ľahkou kostrou, plochým hrudníkom a jeho prsty sú štíhle. Je stvorený pre vytrvalostné športy. Naopak, keďže ťažko získava svalovú hmotu, nehodí sa na náročné silové disciplíny. Získanie svalovej hmoty väčšinou nie je možné bez pomoci špeciálnych výživových doplnkov. Čo sa týka tréningov, pomôže tréning vo fitcentre, ale napríklad aj pilates. Ektomorfný typ je predurčený byť dobrým maratóncom alebo skokanom do výšky.

Viac o znakoch jednotlivých somatotypov sa dozviete aj v tomto videu:

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

10 chýb, ktoré najčastejšie robíme pri cvičení vo fitku10 chýb, ktoré najčastejšie robíme pri cvičení vo fitku

Hoci sa informácie o problematike posilňovania stále zlepšujú, nie je vôbec zriedkavé, stretnúť sa v posilňovni s pomerne veľkou škálou základných chýb.

 

 

5 mýtov o cvičení a životospráve5 mýtov o cvičení a životospráve

Aj napriek tomu sa stále držíme rád a princípov, ktoré sú dávno prekonané a často nezmyselné. 

 

 

Ak si na krosový beh zvyknete, beh po asfalte vás prestane baviťAk si na krosový beh zvyknete, beh po asfalte vás prestane baviť

Beh po poľných či lesných cestičkách je náročnejší ako beh po spevnenej ploche, ale je účinnejší a oveľa zaujímavejší. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prispôsobte tréning typu postavy. Vyplatí sa vám to

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1922
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.