Prispôsobte tréning typu postavy. Vyplatí sa vám to
Tréning je vhodné prispôsobiť aj tomu, aký ste somatotyp.
Tréning každého z nás by mal byť čo najpestrejší a podporený vhodným stravovaním. Nie vždy je jednoduché nájsť správnu cestu k získaniu vysnívaného tela, pretože treba vziať do úvahy množstvo skutočností, ako vek, váhu, zdravotný stav a pod. Nápomocný v tomto smere môže byť aj typ postavy. Ak ho určíme správne, ľahšie si vyberieme vhodné pohybové aktivity a nastavíme jedálny lístok.
Typológia ľudí podľa W. Sheldona
Americký psychológ W. Sheldon určil tri základné somatotypy: endomorfný, ektomorfný a mezomorfný. Každý z nich má svoje charakteristické znaky, pričom treba myslieť na to, že väčšina z nás je kombináciou viacerých, ale jeden z nich prevažuje. Sú však aj ľudia, ktorí sa sami vedia zaradiť iba veľmi ťažko. V takých prípadoch je vhodné vyhľadať odborníka, ktorý vykoná špeciálne merania somatotypu.
Endomorfný somatotyp
Endomorfný typ má sklony k priberaniu, pretože má pomalý metabolizmus. Jeho postava je rozložitá a pôsobí silnejšie (postava tvaru jabĺčka), pretože je väčšinou menšieho až stredného vzrastu. Má viac tuku, tenké zápästia a členky. Rysy jeho tváre sú skôr nevýrazné. Tento typ človeka je predurčený na silové športy, avšak pozor, ľahko získa nielen svaly, ale aj tuk. Endomorfný typ nemal zabúdať na účinné kardio a tiež staviť na jeho kombináciu s posilňovaním.
Mezomorfný somatotyp
Mezomorfný typ je charakteristický atletickou a vyrysovanou postavou od prírody s pomerne ľahkým získavaním svalovej hmoty. Má pevnú kostru, svalnatý hrudník a ruky a útlejší pás (tvar postavy obráteného trojuholníka). Tento typ nemusí veľa športovať, aby tak vyzeral. Bez problémov zvládne aj zdvíhanie veľkých váh. Aj pri tomto type postavy je vhodné kombinovať kardio a posilňovanie, pričom skvelé výsledky dosiahne hlavne aplikovaním silového tréningu. Ľudia s týmto typom postavy sú dobrými futbalistami, hráčmi rugby alebo šprintérmi.
Ektomorfný somatotyp
Ektomorfný typ má rýchly metabolizmus, teda je väčšinou vyšší a štíhly až do vysokého veku (tvar rovného pravítka). Napriek tomu, že môže zjesť takmer čokoľvek, zvyčajne sa to neprejaví na množstve telesného tuku. Tento typ má však problém nabrať svalovú hmotu. Vyznačuje sa relatívne dlhými nohami a rukami, ľahkou kostrou, plochým hrudníkom a jeho prsty sú štíhle. Je stvorený pre vytrvalostné športy. Naopak, keďže ťažko získava svalovú hmotu, nehodí sa na náročné silové disciplíny. Získanie svalovej hmoty väčšinou nie je možné bez pomoci špeciálnych výživových doplnkov. Čo sa týka tréningov, pomôže tréning vo fitcentre, ale napríklad aj pilates. Ektomorfný typ je predurčený byť dobrým maratóncom alebo skokanom do výšky.
Viac o znakoch jednotlivých somatotypov sa dozviete aj v tomto videu:
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
10 chýb, ktoré najčastejšie robíme pri cvičení vo fitku
Hoci sa informácie o problematike posilňovania stále zlepšujú, nie je vôbec zriedkavé, stretnúť sa v posilňovni s pomerne veľkou škálou základných chýb.
5 mýtov o cvičení a životospráve
Aj napriek tomu sa stále držíme rád a princípov, ktoré sú dávno prekonané a často nezmyselné.
Ak si na krosový beh zvyknete, beh po asfalte vás prestane baviť
Beh po poľných či lesných cestičkách je náročnejší ako beh po spevnenej ploche, ale je účinnejší a oveľa zaujímavejší.