Tipy, ako predchádzať zraneniam pri behu
Ak chcete dosiahnuť svoj cieľ, je dôležité aj to, aby ste sa snažili predchádzať zraneniam pri behu.
Zranenia môžu byť nielen nepríjemne bolestivé, ale môžu vás od svojho milovaného športu na určitý čas odlúčiť. Tým pádom budete musieť časovo posunúť aj méty, ktoré ste si stanovili. Našťastie, existuje zopár jednoduchých pravidiel, ktoré vám pomôžu vyhýbať sa zraneniam. Ktoré sú to?
Postupujte systematicky a neprepínajte svoje sily
K mnohým zraneniam príde v období, keď ideme nad svoje sily, resp. nepočúvame svoje telo. Zabúdame na to, že tréning by mal byť systematický a tým, že budeme robiť veľa vecí navyše, si môžeme skôr uškodiť, ako pomôcť. Týka sa to napríklad aj vzdialeností – týždenne by sme nemali svoj kilometrový výkon zvýšiť o viac ako 10 %.
Nepodceňujte úvodné rozohriatie a strečing
Hoci o tomto pravidle vieme takmer všetci, veľakrát ho nedodržiavame. V dôsledku toho riskujeme nielen zranenie, ale aj znížený výkon pri bežeckom tréningu. Úvodné rozohriatie a strečing by mali trvať minimálne 5 – 10 minút.
Ako na rozcvičku pred behom?
Zdroj: youtube.com
Vhodnou voľbou je aj bežecká abeceda
Zdroj: youtube.com
Myslite na regeneráciu
Bežec sa zlepšuje nielen absolvovaním kvalitných tréningov, ale aj dostatočnou regeneráciou. Pre začiatočníkov je vhodné, ak nemajú dva dni po sebe intenzívne tréningy. Takisto je potrebné dopriať si celkový oddych v podobe 1 – 2 dní počas týždňa.
Investujte do kvalitných bežeckých topánok
Bežecká obuv nie je len vecou imidžu, ale hlavne zdravia. Kvalitné bežecké topánky pomáhajú tlmiť otrasy pri behu, ktoré majú vplyv na kosti, kĺby i šľachy. Je však dôležité, aby vám dokonale sadli. Vyberajte si ich v predajniach, kde vám urobia test, na základe ktorého si môžete vybrať topánky na mieru. Takisto treba bežecké topánky pravidelne meniť vzhľadom na ich opotrebovanie.
Striedajte terény
Vyhnite sa behaniu po príliš tvrdom teréne. Ak nemáte inú možnosť, snažte sa beh po asfalte aspoň pravidelne striedať napríklad s behom v prírode po lesných cestičkách.
Posilňujte
Aj pre bežca je posilňovanie veľmi dôležité. Sústreďte sa hlavne na cviky s vlastnou váhou, ktoré posilňujú nohy, zadok a hlboký stabilizačný systém. Pokojne ich môžete zaradiť aj do bežeckého tréningu. Skvelé cviky pre bežcov nájdete v článku Beh a silový tréning. Aké cviky si vybrať?
Naučte sa správnu bežeckú techniku
Jednou z príčin zranení pri behu môže byť aj nesprávna bežecká technika. Mnoho bežcov behá tak, že sú zhrbení, alebo v záklone, alebo majú ramená vytiahnuté nahor. Chybou sú aj zovreté päste a hýbanie lakťami do strán. Problematický býva aj spôsob došľapu – hlavne dopad na pätu. Pozor aj na správne dýchanie.
Ako dýchať pri behu?
Zdroj: youtube.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Pomôže vám spaľovač tuku schudnúť pri behu viac?
Spýtali sme sa dvoch trénerov, ktorí majú v tejto oblasti bohaté skúsenosti.
Bezlepkové pochúťky pre bežcov
Pre bežcov je dôležité, aby prijímali pokrmy, ktoré im zabezpečia dostatok energie a pomôžu zotaviť sa po behu.
6 dôvodov, prečo sa zúčastniť prvých bežeckých pretekov
Bežecké preteky môžu byť skvelou motiváciou, ale i cennou skúsenosťou.