Bezlepkové pochúťky pre bežcov

Pre bežcov je dôležité, aby prijímali pokrmy, ktoré im zabezpečia dostatok energie a pomôžu zotaviť sa po behu. 

Bezlepkové pochúťky pre bežcov
20. OKT 2016

Takýchto potravín je veľmi veľa a to aj vtedy, keď bežci trpia celiakou či NCGS (neceliakálnou gluténovou senzitivitou – nejedná sa o celiaku ani alergiu na lepok, ale človeku spôsobuje lepok tráviace a iné problémy).

Ktoré bezlepkové pochúťky sa skutočne oplatí konzumovať v rámci bežeckého jedálnička pravidelne?

Ovocie a sušené ovocie

Ovocie je nielen výborným zdrojom energie, ale aj vitamínov, minerálov, stopových prvkov, antioxidantov a vlákniny. Snažte sa do svojho jedálnička prepašovať čo najviac druhov ovocia. Ideálne je, ak stavíte na sezónnosť a lokálne zdroje.

V prípade, že nemáte k dispozícii čerstvé ovocie, môžete siahnuť aj po sušenom. Nezabúdajte však na to, že je oveľa kalorickejšie. Takisto si vyberajte kvalitné sušené ovocie, pretože obsah živín závisí aj od zdroja a hlavne od spôsobu jeho spracovania – vhodnou technologickou úpravou sa obsah niektorých živín dokonca znásobuje. Ak porovnáme napríklad čerstvé a sušené marhule, v tých sušených je raz toľko vlákniny.

Vyhnite sa sušenému ovociu, kde je pridaný cukor a konzervačné látky.

Grécky jogurt

Prečo uprednostniť grécky jogurt pred klasickým? Tajomstvo spočíva v jedinečnej technológii jeho výroby. Vďaka nej obsahuje viac bielkovín, vápnika i niektorých vitamínov. Plusom je aj výborné zastúpenie probiotických kultúr. V porovnaní s klasickým jogurtom obsahuje síce viac tuku, ale ako bežcom vám to rozhodne prekážať nemusí.

Quinoa

Quinoa je nabitá proteínmi, viacerými vitamínmi i minerálmi. Jej výhodou je aj to, že má nízky GI, čiže nadlho zasýti a nespôsobuje výkyvy krvného cukru. Zastúpená vláknina je prevenciou zápchy, vápnik znižuje riziko vzniku osteoporózy, horčík zmierňuje nepríjemné svalové kŕče, B vitamíny udržujú dobrú náladu a správny chod metabolizmu. V neposlednom rade quinoa obsahuje aj tryptofán, aminokyselinu, ktorá je prekurzorom serotonínu – hormónu dobrej nálady.

Tekvica

V jeseni môžete siahnuť napríklad po tekvici hokaido. Má príjemnú, jemne sladkú chuť a veľa výživných látok. Za všetky môžeme spomenúť betakarotén a ďalšie karotenoidy, ktoré sú dôležité pre zdravý zrak i silnú obranyschopnosť. Hokaido je aj slušnou zásobárňou draslíka, ktorý sa z tela stráca potením a je nevyhnutý pre hospodárenie s telesnými tekutinami i pre stabilný krvný tlak.

Mungo fazuľa

Fazuľa vo všeobecnosti je zdrojom komplexných sacharidov, vlákniny, bielkovín a ďalších zdraviu prospešných látok. Ak si zvolíte mungo fazuľu, ktorá je ľahko stráviteľná, doplníte do tela aj B vitamíny, vitamín C a K. Z minerálov obsahuje hlavne železo, horčík, fosfor meď a mangán. 

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

6 dôvodov, prečo sa zúčastniť prvých bežeckých pretekov6 dôvodov, prečo sa zúčastniť prvých bežeckých pretekov

Bežecké preteky môžu byť skvelou motiváciou, ale i cennou skúsenosťou. 

 

 

Ako prekonať negatívne myšlienky pred behom?Ako prekonať negatívne myšlienky pred behom?

Väčšinou sa vďaka zázračným endorfínom cítime psychicky lepšie už po niekoľkých odbehnutých metroch, lenže ako sa k behu „dokopať“, keď naň nemáme ani najmenšiu chuť?  

 

Je dobré piť kávu pred behom?Je dobré piť kávu pred behom?

Káva obsahuje alkaloidy so stimulačným účinkom, čo sa dáva do súvislosti hlavne s lepším výkonom, pozornosťou, rýchlejšími reakciami a znížením únavy.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Bezlepkové pochúťky pre bežcov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2524
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.