6 dôvodov, prečo sa zúčastniť prvých bežeckých pretekov

Bežecké preteky môžu byť skvelou motiváciou, ale i cennou skúsenosťou. 

6 dôvodov, prečo sa zúčastniť prvých bežeckých pretekov
18. OKT 2016

Lákajú vás bežecké preteky, ale stále ste nenabrali odvahu? Prečítajte si dôvody, ktoré vás snáď definitívne nakopnú k tomu, aby ste sa zúčastnili svojich prvých bežeckých pretekov. Dajú vám oveľa viac, ako sa môže na prvý pohľad zdať, aj keď sa možno bude jednať iba o beh na 5 či 10 kilometrov. Čo konkrétne?

Budete mať neuveriteľnú motiváciu

Neexistuje snáď lepší spôsob, ako poctivo a pravidelne trénovať, ako prihlásenie sa na bežecké preteky. Keď budete vedieť konkrétny dátum, urobíte všetko preto, aby ste si na bežeckej súťaži neurobili hanbu. Ľahšie prekonáte chvíle, keď sa vám nebude chcieť, pretože neustále budete mať pred očami svoj cieľ.

Váš tréning bude lepšie štruktúrovaný

Pokiaľ máte v kalendári vyznačený dátum pretekov, ľahko tomu prispôsobíte tréningový plán. Budete presne vedieť, čo musíte v daný deň zvládnuť, aby ste sa na preteky kvalitne pripravili. Možno vás to motivuje aj k tomu, aby ste navštívili trénera alebo sa poradili so skúsenejšími bežcami.

Stanete sa vnútorne silnejší

Každý má strach či obavy, keď prvýkrát skúša niečo nové. Platí to aj pre účasť na prvých bežeckých pretekoch. Dobrou správou však je, že pokiaľ svoje obavy prekonáte, stanete sa vnútorne silnejší, a je veľká pravdepodobnosť, že sa to pozitívne prejaví aj vo vašom osobnom či pracovnom živote.

Zvýši sa vám sebavedomie

Beh je neraz o prekonávaní seba samého. Neraz treba poraziť vlastnú pohodlnosť, nechuť alebo sa povzniesť nad nepriaznivé počasie. Pokiaľ to bežec zvláda a poctivo trénuje, zlepšuje sa mu kondícia i postava. To, samozrejme, zvyšuje sebavedomie.

Spoznáte nových ľudí

Bežecké tréningy i samotné preteky sú jedinečný spôsob, ako stretnúť správnych ľudí. Neraz sa jedná o priateľstvá, či dokonca partnerské vzťahy na celý život :).

Môžete podporiť dobrú  vec

Mnohé bežecké preteky sa usporadúvajú nielen s cieľom spojiť bežcov, ale aj behať za nejakú dobrú vec. Aj týmto spôsobom môžete podporiť ľudí v núdzi a urobiť nezištný dobrý skutok. Do cieľa potom dôjdete s pocitom víťazstva i vnútorného naplnenia. 

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako prekonať negatívne myšlienky pred behom?Ako prekonať negatívne myšlienky pred behom?

Väčšinou sa vďaka zázračným endorfínom cítime psychicky lepšie už po niekoľkých odbehnutých metroch, lenže ako sa k behu „dokopať“, keď naň nemáme ani najmenšiu chuť?  

 

Je dobré piť kávu pred behom?Je dobré piť kávu pred behom?

Káva obsahuje alkaloidy so stimulačným účinkom, čo sa dáva do súvislosti hlavne s lepším výkonom, pozornosťou, rýchlejšími reakciami a znížením únavy.

 

Dá sa spáliť tuk behaním?Dá sa spáliť tuk behaním?

„Je to aktivita, pri ktorej je človek schopný spáliť viac energie ako pri akejkoľvek inej činnosti,“ tvrdí skúsený kondičný tréner Jakub Slavkovský. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 6 dôvodov, prečo sa zúčastniť prvých bežeckých pretekov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2390
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.