Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom!

Tenisky sú pri behu základ. 6 chýb, ktoré robíme pri ich výbere

Každý bežec je iný, má jedinečný bežecký štýl i odlišnú frekvenciu behu. Teda tenisky, ktoré jednému vyhovujú po všetkých stránkach, druhému nemusia vôbec. 

Tenisky sú pri behu základ. 6 chýb, ktoré robíme pri ich výbere
24. MAR 2016

Preto je dôležité venovať výberu bežeckej obuvi čas, poradiť sa s odborníkmi, nenechať sa limitovať cenou a očariť vzhľadom. Aké chyby teda bežci robia pri voľbe obuvi na beh?

1. Ignorujú analýzu chodidla

Väčšina špičkových predajcov obuvi ponúka analýzu chodidiel, ktorá je pre výber správnych bežeckých tenisiek kľúčová. Na základe analýzy sa zisťuje presná veľkosť chodidla, určí sa typ chodidla, hodnotí sa spôsob došľapu, typ vhodných vložiek a vhodné bežecké ponožky.  To sú kľúčovú parametre pre voľbu správnej bežeckej obuvi na mieru.

2. Nechajú sa úplne očariť vzhľadom

Bežecké tenisky sú, samozrejme, aj vecou imidžu. No ich vzhľad nesmie byť pri výbere rozhodujúci. Najdôležitejšia je funkčnosť. Našťastie, dnes je ponuka na trhu taká rozsiahla, že nie je problém vybrať si dokonalé tenisky nielen z hľadiska funkčnosti, ale aj imidžu.

3. Dajú na reklamu či odporúčania známych

Najhorúcejšie novinky bežeckej obuvi od značkových výrobcov sú pre mnohých bežcov lákadlom. Stačí, že tenisky uvidia v reklame a povedia si: „Tie musím mať.“ Alebo dajú na odporúčanie známeho, ktorý nedá na konkrétnu značku dopustiť. Tu si však treba dať pozor na to, že každý bežec je iný, a to čo sedí jednému, nemusí druhému. A tiež prestížna značka nie je zárukou toho, že vám budú tenisky vyhovovať po všetkých stránkach.

4. Nevyberú si správnu veľkosť

Táto chyba súvisí najmä s ignorovaním možnosti nechať si urobiť analýzu chodidla. Bežci si tak často vyberú bežeckú obuv v nevhodnej veľkosti. Alebo svoju veľkosť poznajú a nakupujú cez internet. Nikto im však nezaručí, že im topánky sadnú iba na základe veľkosti. Potom ich beh „bolí“ a majú čierne prsty. Preto treba dávať pozor na to, aby medzi palcom a špičkou topánky bol priestor asi 5 milimetrov. Bežecká obuv nesmie byť v žiadnom prípade tesná, ale ani, naopak, príliš voľná.

5. Obuv kupujú v nevhodnom čase

Ideálnou dobou na kupovanie bežeckých tenisiek sú popoludňajšie hodiny. Ak pôjdete dopoludnia, môže sa stať, že vám budú bežecké tenisky malé a pôjdete ich neskôr vymeniť, či vrátiť. 

6. Nezohľadnia vlastnú váhu

Iné bežecké tenisky sú vhodné pre 60-kilovú ženu, a úplne odlišné pre 100-kilového muža. Bežci s nižšou hmotnosťou si vystačia s ľahšími teniskami s jemným tlmením. Naopak, bežci s vyššou hmotnosťou potrebujú tenisky, ktoré tlmia nárazy pri dopade čo najviac. 

Zdroj foto: adidas

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

6 chýb, ktorých sa dopúšťajú bežci pri voľbe bežeckého outfitu6 chýb, ktorých sa dopúšťajú bežci pri voľbe bežeckého outfitu

Bežci často robia chyby nielen v technike behu či v zostavovaní tréningov, ale aj pri voľbe bežeckého odevu. 

 

Nové trendy v dámskom bežeckom oblečení (promo)Nové trendy v dámskom bežeckom oblečení

Ženy milujú módu a aj nápadité športové kúsky. Keďže beh neustále naberá na popularite, dámy chcú byť sexy aj pri behu. Čo teraz letí? 

 

Športová podprsenka nie je luxus, ale nevyhnutnosťŠportová podprsenka nie je luxus, ale nevyhnutnosť

V stávke je viac ako len sexi imidž, pretože prsia potrebujú pri cvičení oporu. 

 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (2)

Diskusia k článku - Tenisky sú pri behu základ. 6 chýb, ktoré robíme pri ich výbere

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

darling185@gmail.com
darling185
 20.4.2016 17:12

Výber tenisiek je naozaj komplikovanejší ako by sa mohlo zdať. Ja sama mám skúsenosť s veľkými zdravotnými problémami, ktoré som si vyrobila nesprávnou obuvou. Dala som na rady ortopéda a venovala som veľa času a úsilia, aby som našla ten správny model pre seba. Odvtedy kupujem stále tú istú značku, objednávam cez internet, nepotrebujem ich už ani skúšať. Viem, že pre mňa sú top. Navyše nie sú najlacnejšie, takže som rada, že pri nákupe cez internet sa mi podarí aj niečo ušetriť cez <a href="http://www.kuponyzdarma.sk/insportline-sk/">http://www.kuponyzdarma.sk/insportline-sk/</a>. Každý si musí nájsť to pravé pre seba.

 
darling185@gmail.com
darling185
 20.4.2016 17:10

Výber tenisiek je naozaj komplikovanejší ako by sa mohlo zdať. Ja sama mám skúsenosť s veľkými zdravotnými problémami, ktoré som si vyrobila nesprávnou obuvou. Dala som na rady ortopéda a venovala som veľa času a úsilia, aby som našla ten správny model pre seba. Odvtedy kupujem stále tú istú značku, objednávam cez internet, nepotrebujem ich už ani skúšať. Viem, že pre mňa sú top. Navyše nie sú najlacnejšie, takže som rada, že pri nákupe cez internet sa mi podarí aj niečo ušetriť cez http://www.kuponyzdarma.sk/insportline-sk/. Každý si musí nájsť to pravé pre seba.