6 chýb, ktorých sa dopúšťajú bežci pri voľbe bežeckého outfitu
Bežci často robia chyby nielen v technike behu či v zostavovaní tréningov, ale aj pri voľbe bežeckého odevu.
Čo bežci často podceňujú? Aké chyby vo voľbe ich odevu a obuvi spôsobujú, že sa cítia nepohodlne, prechladnú alebo vyfasujú nejaké menšie či väčšie zranenie?
1. Vyberú si nevhodné tenisky alebo nerešpektujú ich životnosť
Pokiaľ si bežecký začiatočník nie je istý, či je beh pre neho tým pravým športom, dá sa niekoľko úvodných behov absolvovať v obyčajných teniskách. No behať dlhší čas v nevhodnej bežeckej obuvi, je obrovskou chybou. Nesprávne zvolená obuv na beh môže negatívne ovplyvniť techniku behu, komfort pri behu, spôsobiť, minimálne, nepríjemné otlaky alebo pľuzgiere. Takisto treba sledovať, kedy je potrebné tenisky vymeniť. Závisí to nielen od odporúčania výrobcu, ale aj bežeckého terénu a intenzity tréningov. Bežecké topánky treba zvyčajne meniť po každých 500 – 800 odbehaných kilometroch.
2. Majú vhodnú bežeckú obuv, ale používajú obyčajné ponožky
Využívanie bežeckých ponožiek, poprípade kompresných podkolienok, má pri behu svoje opodstatnenie. Sú zhotovené z materiálov, ktoré umožňujú lepšiu cirkuláciu vzduchu a odvod vlhkosti, podporujú klenbu, nerolujú sa a sú pohodlné. Kompresné podkolienky ponúkajú aj ďalšie výhody, napríklad v podobe lepšieho prekrvenia. Kvalitné ponožky sú nielen vecou komfortu, ale aj zdravia – eliminujú vznik otlakov, pľuzgierov či plesní.
3. Dajú si na seba príliš veľa vrstiev oblečenia
Tento problém je spojený hlavne s chladnými mesiacmi. Ak má bežec kvalitné funkčné oblečenie, viac ako tri vrstvy (prvá odvádza vlhkosť, druhá poskytuje tepelnú izoláciu a zaisťuje odvod vlhkosti, tretia chráni pred vonkajšími vplyvmi) sú v obvyklých podmienkach skôr na škodu ako na úžitok, pretože mu bránia v pohybe. V jarnom období si človek vystačí s bežeckým tričkom s krátkym alebo dlhým rukávom a ľahkou bundou a bežeckými nohavicami.
4. Kašlú na reflexné prvky
Týka sa to hlavne tých bežcov, ktorí behajú v podvečerných a večerných hodinách, keď je vonku tmavo či sychravo. Na bezpečnosť treba dbať aj v rámci behu – reflexné prvky sú v niektorých prípadoch nevyhnutnosťou.
5. Nerozlišujú materiály, z ktorých je oblečenie zhotovené
Nie je bežecké tričko ako bežecké tričko. Mnohí výrobcovia prispôsobujú materiály bežeckého odevu ročnému obdobiu. Preto sa v rámci zimných kolekcií používajú zahrievajúce materiály a v lete, naopak, materiály, ktoré ochladzujú. Obliecť si v zime tričko z ochladzujúceho materiálu teda nie je najlepší nápad. Napriek tomu je to mnohým bežcom úplne jedno.
6. Ženy nenosia športovú podprsenku
Beh je intenzívna pohybová aktivita, pri ktorej sú v pohybe aj prsia. Klasické podprsenky im nedokážu poskytnúť potrebnú oporu. Ak žena pri behu nenosí kvalitnú športovú podprsenku, riskuje, že jej prsia stratia pevnosť a pružnosť. A to sa napráva iba veľmi ťažko.
Zdroj foto: adidas
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Nové trendy v dámskom bežeckom oblečení
Ženy milujú módu a aj nápadité športové kúsky.
Športová podprsenka nie je luxus, ale nevyhnutnosť
V stávke je viac ako len sexi imidž, pretože prsia potrebujú pri cvičení oporu.
Zima pomaly končí a s ňou aj dlhé voľné behy. Čo ďalej?
Zimné obdobie je dôležité na vybudovanie základnej bežeckej vytrvalosti, ktorá sa získava hlavne formou dlhých a voľných behov.