Pomôže vám spaľovač tuku schudnúť pri behu viac?
Spýtali sme sa dvoch trénerov, ktorí majú v tejto oblasti bohaté skúsenosti.
Skôr, ako vám prezradíme ich názory, pozrime sa na to, čo je pri behu dôležité, ak chcete schudnúť.
- V prvom rade potrebujete mať stanovený reálny cieľ a spôsob, ako ho dosiahnuť. Samozrejme, nesmie chýbať potrebná dávka motivácie.
- Prvé dva až tri mesiace sa zamerajte na budovanie aeróbneho základu. Vyzbrojte sa trpezlivosťou a nesnažte sa tento proces urýchliť.
- Postupne sa usilujte dopracovať k minimálne 45-minútovému behu pri 65 – 75 % maximálnej pulzovej frekvencie, kedy dochádza k efektívnemu spaľovaniu tukov. Takýmto spôsobom behajte aspoň 3 – 4 razy týždenne.
- Následne môžete bežecké tréningy spestriť intervalovým tréningom, zaradiť behy do kopca či po schodoch.
- Okrem behu by ste sa mali aspoň 2 razy týždenne venovať posilňovaniu. Pre bežcov je skvelé posilňovanie s váhou vlastného tela.
- Nezabudnite na úpravu stravy, ktorá tvorí 70 – 80 % úspechu.
- Svoje úsilie môžete podporiť aj užívaním vhodného spaľovača tukov.
Beh a spaľovač tukov. Funguje to?
Na využívanie spaľovačov tukov pri tréningu neexistuje jednotný názor ani medzi skúsenými fitnes trénermi. Niektorí hovoria zásadné nie a považujú spaľovače tukov iba za reklamný ťah. Iní sú skôr skeptickí a ďalší ich odporúčajú. Podľa čoho sa teda riadiť?
„Podľa môjho názoru oveľa viac ako spaľovač tuku pomôže vhodne zvolený typ tréningu, zmena životosprávy a systematickosť,“ myslí si kondičný tréner Michal Pataky. Naopak, fitnes tréner Milan Dlhý je toho názoru, že spaľovač je účinný, no musí byť užitý nalačno a minimálne 30 minút pred behom. „Je to moja vlastná skúsenosť. Spaľovače mám otestované sám na sebe v obdobiach, keď sa pripravujem na súťaže. Samozrejme, nehovorím, že každý spaľovač je účinný a vhodný. Na trhu je veľa neúčinných spaľovačov, ktoré sú len reklamnými trikmi na zákazníka. Osobne používam spaľovače tukov americkej značky, vďaka ktorým pociťujem príval energie a, samozrejme, aj výsledky v podobe spálenia podkožného tuku. Spaľovače odporúčam aj svojim klientkam, ktoré majú s nimi takisto dobré skúsenosti,“ hovorí fitnes tréner Milan Dlhý.
Z uvedeného vyplýva, že voľba je na vás. Spaľovačom tukov môžete dať šancu a otestovať ich na sebe. Podľa účinkov a dosiahnutých výsledkov potom zhodnotíte, či naozaj stoja za to, alebo nie.
Ako si zvoliť vhodný spaľovač tukov?
Ak sa v tejto oblasti príliš nevyznáte, poraďte sa s niekým skúsenejším. V žiadnom prípade sa nenechajte zlákať reklamou, vábivým obalom, takmer „zázračnými“ účinkami na etikete alebo predajcom, ktorý propaguje iba jednu značku.
O kvalite produktu vám môže veľa napovedať aj zloženie produktu. Spaľovače sú väčšinou zmesou povzbudzujúcich látok (kofeín, guarana), termogénnych zložiek (extrakty zo zeleného čaju, zázvoru...) a lipotropných látok, kde patrí napríklad známa aminokyselina L-karnitín. Niektoré sú obohatené aj o vitamíny, minerály, stopové prvky a ďalšie látky. Pozor si však dajte na neprimeraný obsah aditív (éčok) v podobe konzervačných látok, stabilizátorov a farbív.
Zdroj foto: goodfon.su
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Bezlepkové pochúťky pre bežcov
Pre bežcov je dôležité, aby prijímali pokrmy, ktoré im zabezpečia dostatok energie a pomôžu zotaviť sa po behu.
Ako prekonať negatívne myšlienky pred behom?
Väčšinou sa vďaka zázračným endorfínom cítime psychicky lepšie už po niekoľkých odbehnutých metroch, lenže ako sa k behu „dokopať“, keď naň nemáme ani najmenšiu chuť?
Káva obsahuje alkaloidy so stimulačným účinkom, čo sa dáva do súvislosti hlavne s lepším výkonom, pozornosťou, rýchlejšími reakciami a znížením únavy.