Je dobré piť kávu pred behom?

Káva obsahuje alkaloidy so stimulačným účinkom, čo sa dáva do súvislosti hlavne s lepším výkonom, pozornosťou, rýchlejšími reakciami a znížením únavy.

Je dobré piť kávu pred behom?
12. OKT 2016

 V dôsledku lepšieho výkonu pri cvičení, samozrejme, človek spáli aj viac kalórií. Preto si mnohí športujúci dávajú pred tréningom kávu alebo doplnok s obsahom kofeínu a ďalšími stimulačnými látkami, ako sú teofylín či teobromín. Kofeín pôsobí stimulačne hlavne na mozog, teofylín a teobromín ovplyvňujú dýchanie. V káve je zastúpený hlavne kofeín, zvyšné dva sú obsiahnuté v oveľa nižšom množstve.

Na každého účinkuje inak

Čo si o konzumácii kávy pred tréningom myslí odborník? „Konzumácia kávy pred behom môže byť prospešná i neprospešná. Ak ste na príjem kofeínu zvyknutý a nerobí vám žiadne ťažkosti (búšenie srdca, abnormálne zvýšenie tlaku, laxácia atď.), tak vám môže byť vypitie kávy prospešné. Kofeín vás pripraví a nabudí organizmus k výkonu. Táto skutočnosť musí byť však dopredu vyskúšaná v miernom tréningovom zaťažení,“ upozorňuje výživový poradca Ing. Libor Javro.

Účinky kávy na ľudský organizmus sú teda individuálne a každý si ich musí odskúšať na vlastnej koži. Závisia od veku, váhy či pohlavia. Takisto sa odvíjajú od druhu, kvality či spôsobu prípravy kávy, pričom za kvalitnejšiu i chutnejšiu možno považovať arabiku, ktorá má zároveň aj nižší obsah kofeínu, ako napríklad lacnejšia robusta.

Stavte na kvalitu

Ak sa rozhodneme pre pitie kávy, mali by sme staviť predovšetkým na kvalitu a vyhnúť sa rozličným napodobeninám kávy. Kvalitná káva má potom aj ďalšie pozitívne účinky na organizmus, ktoré vyplývajú z obsahu antioxidantov či nenasýtených mastných kyselín. Antioxidanty chránia telo pred škodlivými voľnými radikálmi, ktoré poškodzujú bunky a spôsobujú množstvo ochorení. Existuje veľa štúdií, ktoré dokázali, že pravidelné a primerané pitie kávy znižuje napríklad riziko vzniku cukrovky, kardiovaskulárnych chorôb, Parkinsonovej i Alzheimerovej choroby.

Pozor, káva je diuretikum

Stále platí, že kofeín a ďalšie stimulačné látky majú diuretické účinky, to znamená, že spolu s kávou treba pred behom doplniť aj potrebné tekutiny, ideálne v podobe čistej vody. Aj keď je pravda, že objavujú sa i štúdie, ktoré tento fakt popierajú. Avšak pohárom vody navyše nemôžete nič pokaziť.

Koľko kávy si dopriať?

Za zdraviu prospešné sa považuje množstvo 300 mg kofeínu denne, čo sú 2 – 3 šálky kávy. Jednu šálku si teda môžete dať zhruba hodinu pred tréningom. Tvrdia to nórski vedci, ktorí urobili zaujímavý pokus na lyžiaroch, ktorým podávali 75 minút pred výkonom rozličné množstvo kofeínu alebo placebo. Zistili, že tí, ktorí užili kofeín, podali lepší výkon ako ostatní (1) .

(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23591294

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Zdroj: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Dá sa spáliť tuk behaním?Dá sa spáliť tuk behaním?

„Je to aktivita, pri ktorej je človek schopný spáliť viac energie ako pri akejkoľvek inej činnosti,“ tvrdí skúsený kondičný tréner Jakub Slavkovský. 

 

5 vecí o výžive, ktoré by mali mať bežci v malíčku5 vecí o výžive, ktoré by mali mať bežci v malíčku

„To, čo zjete ihneď po behu, je priamoúmerné tomu, aký budete mať výkon v nasledujúcom behu,“ hovorí odborník na výživu. 

 

Tipy od trénera, ako schudnúť pomocou behuTipy od trénera, ako schudnúť pomocou behu

Máte nadváhu a neviete, ako začať s behom? To, ako by mal vyzerať prvý mesiac tréningov, prezradí skúsený tréner Jakub Slavkovský. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Je dobré piť kávu pred behom?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2524
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.