Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Nepodceňujte techniku pri behu. Vypomstí sa vám to

Pri behu je dôležitá poloha tela, práca horných končatín a tiež spôsob došľapu. 

Nepodceňujte techniku pri behu. Vypomstí sa vám to
8. SEP 2017

Nie nadarmo odborníci upozorňujú, že na začiatku tréningového procesu je vhodné absolvovať aspoň niekoľko úvodných tréningov so skúseným bežeckým trénerom. Ak tak neurobíte, hrozí, že budete mať pri behu nesprávnu techniku. To má, samozrejme, svoje následky v podobe zníženej výkonnosti či väčšieho rizika zranenia. Nehovoriac o tom, že ak si na nesprávnu techniku zvyknete, budú sa vám chyby horšie naprávať. „Ak vám má niekto pomôcť s bežeckým štýlom, tak je to cenná pomôcka pri tréningu. Každý človek je iný a každý je originál, a nikto nie je dokonalý. Vďaka odstráneniu zlého stereotypu bude beh ekonomickejší, úspornejší, a teda aj rýchlejší. Nesprávnou technikou behu môžete mať v budúcnosti zdravotné ťažkosti,“ upozorňuje na dôležitosť správnej techniky behu bežecký tréner Marek Vojník.

Ako zistiť, či máte dobrú techniku pri behu?

Ak ste si osvojili nesprávnu bežeckú techniku alebo neviete, či máte pri behu správne pohybové návyky, navštívte skúseného fyzioterapeuta alebo bežeckého trénera. „Osobne zvyknem bežecký štýl nahrávať na kameru pri rôznych rýchlostiach a spomaleným videom potom odhaľujeme nedostatky techniky. Potom nasleduje ich odstránenie. Začíname spôsobom došľapu, pričom ideálny je neutrálny došľap. Ďalej si všímame bežecký postoj, priame držanie hlavy, vzpriamený trup, prácu paží atď.,“ hovorí tréner a dodáva, že na odstránenie bežeckých chýb sa používajú špeciálne bežecké a odrazové cvičenia.

Hlavné chyby v bežeckom štýle. Robíte ich aj vy?

Nesprávna technika je neraz príčinou pomalého napredovania a tiež zranení. Treba si dať pozor na celkovú polohu tela. Bežci majú často nesprávne trup, teda sa hrbia alebo bežia v záklone. Je dôležité, aby bol chrbát vystretý a telo iba mierne naklonené dopredu. Pozor na hlavu, ktorá by nemala predbiehať telo, teda je vzpriamená. Chybou sú aj ramená vytiahnuté smerom nahor.

Mnohí bežci podceňujú pri behu polohu horných končatín. Teda hýbu lakťami do strán a majú zovreté päste. „Horné končatiny by mali byť uvoľnené v približne v 90-stupňovom uhle, ktorý sa pri pohybe paží vzad otvára,“ dopĺňa Marek Vojník.

Ďalším problémom nejedného bežca je spôsob došľapu. Podľa trénera je ideálny neutrálny došľap. „Väčšia pronácia, teda vtláčanie dovnútra, zaťažuje členky  a kolená. Supinácia, teda vytláčanie chodidiel smerom von, spôsobuje preťaženie kolien,“ hovorí zo skúseností bežecký tréner. Tieto odchýlky možno korigovať aj výberom vhodnej bežeckej obuvi. Pozor si dajte aj na dopadanie na pätu, ktoré je tiež jednou z chýb v bežeckej technike. Ak s tým máte problém, tak radšej skráťte krok.

Spracované v spolupráci s bežeckým trénerom Marekom Vojníkom z www.Itrener.sk

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Bežecká abeceda je pre skvelý výkon nevyhnutnosťouBežecká abeceda je pre skvelý výkon nevyhnutnosťou

Beháte a nepoznáte bežeckú abecedu? Chyba!

 

Ako behať viac a rýchlejšie? tipy pre začiatočníkovAko behať viac a rýchlejšie? 

Ak už beháte nejaký čas, je potrebné dĺžku behu predĺžiť, alebo zrýchliť. 

 

6 tipov, ako si neznechutiť behanie6 tipov, ako si neznechutiť behanie

Vyhnite sa chybám, ktoré vám môžu behanie na dlhý čas znechutiť.

 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nepodceňujte techniku pri behu. Vypomstí sa vám to

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.