Bežecká abeceda je pre skvelý výkon nevyhnutnosťou

Beháte a nepoznáte bežeckú abecedu? Potom sa ukracujete o zlepšenie kondície i koordinácie. 

Bežecká abeceda je pre skvelý výkon nevyhnutnosťou
15. MÁJ 2015

Na fakt, že strečing je pred behom i po ňom dôležitý, si pomaly zvykáme. Lenže pre mnohých z nás je stále neznámym pojmom bežecká abeceda, ktorá by mala byť vykonávaná ešte pred behom po úvodnom rozklusaní a strečingu.

Oplatí sa obetovať niekoľko minút a venovať sa bežeckej abecede?

Neviete, čo je bežecká abeceda? Nie je to nič zložité. Ide o cviky, ktoré slúžia na dokonalé rozhýbanie celého tela a hlavne svalov, ktoré sa pri behu najviac využívajú. Teda je to typ strečingu, ktorý má viacero pozitív a rozhodne sa oplatí venovať sa mu. Podobne ako úvodné rozohriatie a strečing, tak aj bežecká abeceda sa podieľa na zvýšení výkonnosti, skracuje dobu regenerácie a samozrejme znižuje riziko zranenia. To však nie je všetko. Ak sa budete bežeckej abecede venovať pravidelne a dôsledne, odrazí sa to pozitívne na technike behu, kondičných i koordinačných schopnostiach.

Ako začať?

Na začiatku by ste si mali dopriať aspoň 10-minútové rozklusanie, po ktorom nasleduje dynamický strečing. Ideálne je, ak trvá aspoň 5 minút. Ak neviete, ako ho vykonať, pozrite si video nižšie. Po natiahnutí svalov nesleduje bežecká abeceda. Tvorí ju niekoľko cvikov. Každý z nich je potrebné vykonávať aspoň minútu, ideálne minútu a pol. Patrí medzi ne napríklad nízky a vysoký skipping, zakopávanie, predkopávanie, výskoky a ďalšie. Po vykonaní bežeckej abecedy sa môžete s chuťou pustiť do behu.

Dynamický strečing pred behom

S naším videom bežeckú abecedu hravo zvládnete

Návod na vykonanie bežeckej abecedy nájdete v našom videu. Základné cviky vám predstaví bežkyňa Simona Gonová. Každý z cvikov vykonávajte minútu v čo najväčšej intenzite. Po každom cviku bežeckej abecedy si dajte 5-sekundovú prestávku a prejdite na ďalší.

Odporúčame prečítať: Strečing pred behom

Zdroj foto: adidas

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Bežecká abeceda je pre skvelý výkon nevyhnutnosťou

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1922
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.