Bezlepkové pochúťky pre bežcov
Pre bežcov je dôležité, aby prijímali pokrmy, ktoré im zabezpečia dostatok energie a pomôžu zotaviť sa po behu.
Takýchto potravín je veľmi veľa a to aj vtedy, keď bežci trpia celiakou či NCGS (neceliakálnou gluténovou senzitivitou – nejedná sa o celiaku ani alergiu na lepok, ale človeku spôsobuje lepok tráviace a iné problémy).
Ktoré bezlepkové pochúťky sa skutočne oplatí konzumovať v rámci bežeckého jedálnička pravidelne?
Ovocie a sušené ovocie
Ovocie je nielen výborným zdrojom energie, ale aj vitamínov, minerálov, stopových prvkov, antioxidantov a vlákniny. Snažte sa do svojho jedálnička prepašovať čo najviac druhov ovocia. Ideálne je, ak stavíte na sezónnosť a lokálne zdroje.
V prípade, že nemáte k dispozícii čerstvé ovocie, môžete siahnuť aj po sušenom. Nezabúdajte však na to, že je oveľa kalorickejšie. Takisto si vyberajte kvalitné sušené ovocie, pretože obsah živín závisí aj od zdroja a hlavne od spôsobu jeho spracovania – vhodnou technologickou úpravou sa obsah niektorých živín dokonca znásobuje. Ak porovnáme napríklad čerstvé a sušené marhule, v tých sušených je raz toľko vlákniny.
Vyhnite sa sušenému ovociu, kde je pridaný cukor a konzervačné látky.
Grécky jogurt
Prečo uprednostniť grécky jogurt pred klasickým? Tajomstvo spočíva v jedinečnej technológii jeho výroby. Vďaka nej obsahuje viac bielkovín, vápnika i niektorých vitamínov. Plusom je aj výborné zastúpenie probiotických kultúr. V porovnaní s klasickým jogurtom obsahuje síce viac tuku, ale ako bežcom vám to rozhodne prekážať nemusí.
Quinoa
Quinoa je nabitá proteínmi, viacerými vitamínmi i minerálmi. Jej výhodou je aj to, že má nízky GI, čiže nadlho zasýti a nespôsobuje výkyvy krvného cukru. Zastúpená vláknina je prevenciou zápchy, vápnik znižuje riziko vzniku osteoporózy, horčík zmierňuje nepríjemné svalové kŕče, B vitamíny udržujú dobrú náladu a správny chod metabolizmu. V neposlednom rade quinoa obsahuje aj tryptofán, aminokyselinu, ktorá je prekurzorom serotonínu – hormónu dobrej nálady.
Tekvica
V jeseni môžete siahnuť napríklad po tekvici hokaido. Má príjemnú, jemne sladkú chuť a veľa výživných látok. Za všetky môžeme spomenúť betakarotén a ďalšie karotenoidy, ktoré sú dôležité pre zdravý zrak i silnú obranyschopnosť. Hokaido je aj slušnou zásobárňou draslíka, ktorý sa z tela stráca potením a je nevyhnutý pre hospodárenie s telesnými tekutinami i pre stabilný krvný tlak.
Mungo fazuľa
Fazuľa vo všeobecnosti je zdrojom komplexných sacharidov, vlákniny, bielkovín a ďalších zdraviu prospešných látok. Ak si zvolíte mungo fazuľu, ktorá je ľahko stráviteľná, doplníte do tela aj B vitamíny, vitamín C a K. Z minerálov obsahuje hlavne železo, horčík, fosfor meď a mangán.
Zdroj foto: pixabay.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
6 dôvodov, prečo sa zúčastniť prvých bežeckých pretekov
Bežecké preteky môžu byť skvelou motiváciou, ale i cennou skúsenosťou.
Ako prekonať negatívne myšlienky pred behom?
Väčšinou sa vďaka zázračným endorfínom cítime psychicky lepšie už po niekoľkých odbehnutých metroch, lenže ako sa k behu „dokopať“, keď naň nemáme ani najmenšiu chuť?
Káva obsahuje alkaloidy so stimulačným účinkom, čo sa dáva do súvislosti hlavne s lepším výkonom, pozornosťou, rýchlejšími reakciami a znížením únavy.