Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom!

Ako behať počas letných dní?

Vhodnou športovou aktivitou na teplé dni je behanie. V lete si však treba dávať pozor na väčšie horúčavy a vysokú vlhkosť.

Ako behať počas letných dní?
26. JUL 2016

Vplyv vysokej teploty a vlhkosti na organizmus

Pri vysokej teplote a vlhkosti dochádza k nadmernému poteniu, čo spôsobuje stratu vody, elektrolytov a soli. Dostatočné množstvo týchto látok je veľmi dôležité pre správne fungovanie organizmu.

Nedostatok vody verzus nadbytok vody

Ak nepijete dostatok vody, dochádza k dehydratácii, čo sa prejavuje závratmi a nevoľnosťou. Pokiaľ sa dehydratácia neprejaví priamo, môže dochádzať až k zlyhaniu obličiek.

Keď budete piť veľa vody, ale bez doplňovania dostatočného množstva elektrolytov, môžete si vyvolať hyponatrémiu (elektrolytová porucha). To vedie k zmätku, nevoľnosti alebo  svalovým kŕčom.

Zásady, ktorých sa treba pri behaní v lete držať

  • Dôležitý je čas behania. Snažte sa vyhýbať behu v čase medzi 10:00 – 16:00, táto časť dňa totižto patrí k najteplejším. Všeobecne platí, že najvhodnejším časom na behanie v lete je ráno alebo večer, keď sú teploty na znesiteľnej úrovni.
  • Obliekajte si voľnejšie veci so svetlou farbou. Svetlá farba pomáha odrážať slnečné svetlo a bavlnený materiál pomáha odparovať pot.
  • Natierajte sa opaľovacím krémom. Je dôležité chrániť si pokožku pred slnečným žiarením. Nezabúdajte, že UV žiarenie prechádza aj cez oblaky, takže sa môžete spáliť aj počas zamračených dní.
  • Nikdy nezabúdajte na vodu. Než vyrazíte von, vypite dostatok vody. Určite si vezmite vodu aj so sebou a napite sa každých 15 minút, aj keď necítite smäd. Po tréningu tiež vypite aspoň pohár vody.
  • Pred tréningom prijmite elektrolyty a soli. Dajú sa zohnať rôzne typy vo forme kapsúl, tabliet alebo prášku.
  • Ak môžete, behajte radšej v tieni.
  • Snažte sa počúvať svoje telo. Hneď ako pocítite určitý pocit nevoľnosti alebo závrat, okamžite zastavte. Nikdy sa nesnažte takýto pocit prekonať. Mohlo by to mať veľmi zlé dôsledky.

Zdroj foto: adidas.sk

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

5 životných lekcií, ktoré nám uštedrí beh5 životných lekcií, ktoré nám uštedrí beh

Ak beháme dlhší čas, zistíme napríklad to, že veci sa neoplatí siliť ani v behu, ani v živote.

 

Mentálne výhody behu, pre ktoré ho milujemeMentálne výhody behu, pre ktoré ho milujeme

Vďaka behu sa cítime šťastnejšie a sebavedomejšie. 

 

Behám, ale nechudnem. kde je chyba?Behám, ale nechudnem. Kde je chyba?

Beh je výbornou stratégiou, ako schudnúť. 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako behať počas letných dní?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.