5 životných lekcií, ktoré nám uštedrí beh

Ak beháme dlhší čas, zistíme napríklad to, že veci sa neoplatí siliť ani v behu, ani v živote.

5 životných lekcií, ktoré nám uštedrí beh
19. JUL 2016

Dôvodov, prečo beháme, je neúrekom. Pre niekoho je beh spôsob, ako sa psychicky ventilovať, pre ďalšieho príležitosť na to, ako zlepšiť svoju kondíciu, schudnúť či posilniť svoje zdravie. Okrem toho, že beh zlepšuje naše fyzické i psychické JA, dáva nám aj dôležité lekcie. Ak si ich uvedomíme a použijeme nielen v behu, ale aj v iných životných situáciách, môžeme predísť hnevu, smútku či frustrácii. Prečo je beh pre nás dobrým učiteľom?

Uistí nás v tom, že „tlačiť na pílu“ sa neoplatí

Je dôležité mať cieľ a urobiť maximum preto, aby sme ho splnili. Avšak nič netreba preháňať, pretože výsledkom môže byť zbytočné sklamanie či smútok zo zlyhania.

Možno ste zažili situáciu, že ste sa na bežecké preteky pripravovali tak intenzívne, že ste si privodili pretrénovanie či dokonca zranenie a nakoniec ste sa ich ani len nemohli zúčastniť. Alebo ste preteky absolvovali, ale z nejakého dôvodu ste neuspeli. Preto je vždy lepšie nastaviť sa mentálne tak, že dáte do tréningu maximum a na preteky pôjdete s cieľom podať čo najlepší výkon a nie zvíťaziť za každú cenu. Prílišné upnutie sa na cieľ je kontraproduktívne. Podobne to funguje aj v živote. Ak chcete získať vysnívanú prácu, schudnúť alebo splniť si akýkoľvek sen, urobte preto maximum, ale nechoďte „cez mŕtvoly“.  Nezabudnite si popritom vychutnávať „obyčajný“ život. Myslite na to, že trpezlivosť sa vypláca a nie vždy a všetko pôjde v živote podľa vašich predstáv.

Pripomenie nám, že raz sme hore a potom zasa dolu

Sú obdobia, keď sa nám darí a napredujeme. Beháme s ľahkosťou, radosťou, vytrvalosť sa rýchlo zlepšuje a kilá idú závratnou rýchlosťou dolu. Potom prídu také, že sme unavení, ľahko podľahneme pretrénovaniu a máme pocit, že stojíme na mŕtvom bode. Čo je v takýchto situáciách dôležité? Vydržať! Horšie obdobia sú tu práve preto, aby sme sa zdokonaľovali, naučili trpezlivosti a pokore, hoci to tak nemusí na prvý pohľad vyzerať. Rovnako to je aj v bežnom živote. Veď nie nadarmo sa hovorí, že po búrke vždy vyjde slnko :).

Utvrdí nás v tom, že psychika je základ

Slávny americký vynálezca Henry Ford povedal: „Či už veríte, že niečo dokážete alebo, naopak, veríte, že to nedokážete, v oboch prípadoch máte s najväčšou pravdepodobnosťou pravdu.“ Určite ste sa o pravdivosti tohto citátu presvedčili nejedenkrát v živote. Nezabúdajte, že základ všetkého spočíva vo vašej psychike, a preto myslite pozitívne!

Ukáže nám, že porovnávanie sa s druhými je cestou k večnej nespokojnosti

Pravda je taká, že vždy budú oveľa lepší, ale i horší bežci. Ak sa budete stále porovnávať s tými lepšími, okradnete sa o radosť z toho, ako napredujete a nikdy nebudete so sebou spokojní. A o tom predsa život nie je. Prestaňte sa porovnávať s druhými a sústreďte sa iba na seba a vlastné zdokonaľovanie sa.

Naučí nás nebrať sa príliš vážne

Nepodarilo sa vám splniť cieľ, hoci ste tomu venovali veľa síl a energie? Podali ste na tréningu niekoľkokrát za sebou výkon, z ktorého vám je do plaču? No a čo! Naučte sa nebrať sa príliš vážne a zasmiať sa na sebe. S pozitívnym nastavením sa aj drobné prehry zvládajú ľahšie a navyše sa ich naučíte vnímať ako výzvy a nie zlyhania. 

Zdroj foto: adidas.sk

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Mentálne výhody behu, pre ktoré ho milujemeMentálne výhody behu, pre ktoré ho milujeme

Vďaka behu sa cítime šťastnejšie a sebavedomejšie. 

 

Behám, ale nechudnem. kde je chyba?Behám, ale nechudnem. Kde je chyba?

Beh je výbornou stratégiou, ako schudnúť. Napriek tomu je mnoho tých, ktorí behajú pravidelne, ale nechudnú, alebo dokonca priberajú. 

 

3 letné bežecké zlozvyky3 letné bežecké zlozvyky

Ktorých bežeckých nerestí sa v lete dopúšťame najčastejšie? 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 5 životných lekcií, ktoré nám uštedrí beh

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1968
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.