Behám, ale nechudnem. Kde je chyba?
Beh je výbornou stratégiou, ako schudnúť. Napriek tomu je mnoho tých, ktorí behajú pravidelne, ale nechudnú, alebo dokonca priberajú.
Dôvodov neúspechu môže byť viacero, poprípade môže ísť o súhru viacerých faktorov. Ktoré bežecké chyby najčastejšie sabotujú sen o vysnívanej postave?
Beháme v rovnakej intenzite tú istú vzdialenosť
Zrejme každý, kto chce schudnúť prostredníctvom behu, vie, že treba behať minimálne 3 až 4 razy týždenne po dobu aspoň 45 minút, pri pulzovej frekvencii 65 až 75 % MPF (maximálnej pulzovej frekvencie). Lenže po určitom čase sa môže stať, že telo si na záťaž zvykne a kilá prestanú ísť dole. Čo s tým? V prvom rade treba nájsť spôsob, ako tréningy spestriť a nakopnúť metabolizmus. Napríklad pridať vzdialenosť, ísť behať do prírody po kopcoch alebo trénovať beh po schodoch. Dobrou voľbou môže byť i intervalový beh alebo fartlek. Intervalový beh je o pravidelnom striedaní šprintu a fáz odpočinku, napríklad v podobe poklusu. Naopak, fartlek sa neriadi presnými pravidlami, podľa ktorých sa striedajú rozličné intenzity behu, ale vlastnými pocitmi, teda nie sú potrebné bežecké hodinky.
Navýšili sme energetický príjem
Úspech chudnutia závisí hlavne od rozdielu medzi príjmom a výdajom energie. Ak je výdaj energie väčší, človek chudne. Avšak mnohým bežcom sa stáva, že behajú pravidelne a v správnej intenzite, ale zároveň aj viac jedia, poprípade pijú sladké limonády, ovocné šťavy či iontové nápoje a neuvedomujú si, že obsahujú veľa energie. To znamená, že ich energetická bilancia je vyrovnaná, alebo dokonca pozitívna, čiže priberajú. Čo pomôže? Riešením je jedine úprava jedálneho lístka, ktorý zabezpečí negatívnu energetickú bilanciu a zároveň všetky dôležité látky. Takisto by mal byť jedálniček pestrý a veľmi chutný.
Zabúdame na to, že svaly sú ťažšie ako tuk
Hlavne ženám sa stáva, že sú otrokmi svojej váhy. Majú vysnívané číslo, ktoré pre ne predstavuje zdroj spokojnosti. Lenže športujúce ženy by nemali zabúdať na to, že hmotnosť je často iba nepodstatné číslo, a to z toho dôvodu, že svaly sú ťažšie ako tuk. Vždy je lepšie riadiť sa vlastnými pocitmi, vizuálnym pohľadom v zrkadle alebo si pravidelne merať základné miery – obvod hrudníka, pásu, bokov a stehien. Ak si chcete byť úplne na istom, dajte si urobiť analýzu tela pred tým, ako začnete behať a potom po určitom čase.
Ignorujeme posilňovanie
Beh je síce skvelá športová aktivita s množstvom pozitívnych účinkov, ale určite nie je v rámci tréningového plánu dostatočná. Každý bežec by sa mal venovať aj posilňovaniu, ideálne je cvičenie s vlastnou váhou. Pravidelným silovým tréningom zabezpečíme, napríklad rovnomerné posilnenie a aj vyformovanie problematických telesných partií. Skvelé cviky pre bežcov sú, napríklad drepy, výpady, kľuky alebo doska.
Sme v strese
Nemenej podstatným faktorom neúspechu v chudnutí môže byť aj stres, teda dlhodobo zvýšené hladiny kortizolu v tele, ktoré sa spájajú so zvýšenou tendenciou organizmu ukladať tukové vankúše hlavne v oblasti bruška. Hoci beh je prostriedkom, ako stres odbúrať, je potrebné urobiť viac – osvojiť si techniky na zvládanie stresu v bežnom živote, dopriať si osem hodín spánku každý deň, dostatočnú regeneráciu a hlavne sa naučiť tešiť zo života!
Zdroj foto: adidas.sk
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Jednoduché triky pre skvelý beh v teplom počasí
Ako chrániť telo počas behu pred horúcim slnkom a ako si doma pripraviť iontový nápoj?
Ktorých bežeckých nerestí sa v lete dopúšťame najčastejšie?
5 kľúčových stratégií pre beh, ktorým chceme schudnúť
Beh je na chudnutie ako stvorený, lenže treba behať pravidelne, mať stanovené pravidlá a tiež dávať pozor, čo si dáte na tanier.