5 kľúčových stratégií pre beh, ktorým chceme schudnúť
Beh je na chudnutie ako stvorený, lenže treba behať pravidelne, mať stanovené pravidlá a tiež dávať pozor, čo si dáte na tanier.
Počasie športovaniu vonku praje a rastie aj počet tých, ktorí sa rozhodli prostredníctvom behu zdokonaliť svoju postavu. Beh je na chudnutie dobrá voľba, avšak je potrebné dodržať niekoľko zásad, aby bol naozaj účinnou stratégiou na redukciu hmotnosti. Na čo si dať pozor?
Behajte pravidelne
Pravidelnosť behu môžete docieliť napríklad tak, že stavíte na tréningový plán – budete vedieť, koľko a akým spôsobom behať, vyhnete sa pretrénovaniu a tréningový plán je tiež výbornou motiváciou, keď sa vám práve nebude chcieť. Ideálne je, ak vám ho zostaví odborník, avšak začať môžete aj so všeobecnými plánmi, ktorých je na internete habadej. Ak to skúsite bez tréningového plánu, nezabúdajte, že by ste mali spočiatku behať 3 až 4 razy týždenne pri správnej pulzovej frekvencii.
Stavte na pestrosť
Ak chcete behom schudnúť, mali by ste sa dopracovať k behu pri 65 – 75 % maximálnej pulzovej frekvencie, po dobu minimálne 45 minút, 3 až 4 razy týždenne. Avšak aj na túto záťaž si telo postupne zvykne, preto je nutné napredovať a do tréningu zaradiť, napríklad beh do kopca alebo po schodoch, fartlek, šprinty alebo intervalový tréning.
Pred behom sa rozohrejte
Rozcvičenie sa pred behom má svoje opodstatnenie. Nielenže je prevenciou zranenia, ale hlavne pripraví telo na záťaž, a teda pomáha podať lepší výkon – potom platí, že čím lepší výkon podáte, tým viac energie spálite. Takže pred behom sa rozohrejte a doprajte si kvalitný dynamický strečing.
Upravte svoj jedálny lístok
Úsilie schudnúť prostredníctvom behu je nutné podporiť správnou stravou. Mala by byť pravidelná, pestrá a vyvážená, aby telu nechýbali dôležité látky. Vynechávať jedlá s cieľom ušetriť kalórie sa nevypláca. Naopak, ani prejedanie nie je tou správnou stratégiou. Snažte sa teda jesť 4 až 5 ráz denne, v jedálnom lístku preferovať komplexné sacharidy, zdravé tuky a kvalitné zdroje proteínov a, samozrejme, jesť veľa zeleniny a ovocia. Dôležitý je aj pitný režim a správne načasovanie jedla pred a po tréningu. Ak si s tým neviete poradiť sami, vyhľadajte odborníka na výživu.
Nepodceňujte silový tréning
Beh je výbornou kardio aktivitou, avšak je potrebné, aby ste sa minimálne 2 razy do týždňa venovali silovému tréningu, ideálne cvičeniu s váhou vlastného tela. Vhod vám prídu funkčné cviky, ako napríklad drepy, výpady, doska či kľuky, ktoré zlepšia funkčnosť vášho tela a navyše ho pekne vyformujú. Cvičiť môžete formou intervalového alebo kruhového tréningu.
Zdroj foto: adidas
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Ako si najlepšie načasovať bežecké tréningy počas týždňa? Poradí skvelý bežecký tréner Marek Vojník.
Dámy, nepodceňujete výber športovej podprsenky?
Je vám športová podprsenka priveľmi voľná, tesná alebo je zhotovená z nekvalitného materiálu?
Zdravé a sladké maškrty pre bežcov
Jedným z mnohých benefitov behu je to, že si môžete dopriať kalorickejšie maškrty častejšie ako tí, ktorí sa nehýbu.