Zdravé a sladké maškrty pre bežcov

Jedným z mnohých benefitov behu je to, že si môžete dopriať kalorickejšie maškrty častejšie ako tí, ktorí sa nehýbu. 

Zdravé a sladké maškrty pre bežcov
7. JUN 2016

Samozrejme, ideálne je, ak sú zdravé. Takže, keď vás najbližšie prepadne neodolateľná chuť na niečo sladké, spomeňte si na tieto dobroty.

Jabĺčka s orechovým maslom

Jablká patria medzi najvýživnejšie druhy ovocia vôbec. Najviac zastúpená je v nich voda, zhruba 10 g patrí sacharidom a 2 g vláknine. Jablká obsahujú vitamín C, vitamíny skupiny B, karotenoidy, minerálne látky a stopové prvky. Ich prednosťou je aj to, že výborne zasýtia a podporujú peristaltiku čriev. Ak ich skombinujete s jednou, maximálne dvoma lyžicami arašidového, mandľového či lieskovcového masla, uspokojíte chute na sladké a dodáte telu energiu a veľa prospešných látok. Napríklad arašidové maslo je výborným zdrojom proteínov, zdravých tukov, draslíka i vlákniny. Jediné, na čo si treba dať pozor, je kalorická hodnota týchto orechových maškŕt.

Banány

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, zrelé banány obsahujú viac ako 70 percent vody a približne 20 percent sacharidov. Prednosťou banánov je nielen lahodná chuť, ale aj ľahká stráviteľnosť a obsah výživných látok. Tiež predstavujú pohotový zdroj energie, čo sa dá využiť napríklad pred behom. Za zmienku stojí napríklad draslík, ktorý je dôležitým elektrolytom, a má zásluhu na udržiavaní normálnej funkcie svalov a nervov, a tiež krvného tlaku. Banány obsahujú aj B vitamíny a aminokyselinu tryptofán, ktoré vo vás vyvolajú pocity pohody a uvoľnenia. Takže pokojne po nich siahnite aj vtedy, keď máte náladu na bode mrazu.

Smoothies

Skvelou lahôdkou pre bežcov sú aj aktuálne veľmi populárne smoothies. Ich výhodou je to, že pokiaľ si ich správne namiešate, získate výživné a chutné občerstvenie. Ak do nich pridáte orechy, semiačka alebo použijete sladšie ovocie, musíte rátať s tým, že obsahujú pomerne veľa energie. Avšak ako bežci si to môžete dovoliť.

Grécky jogurt s ovocím

Spojením gréckeho jogurtu a ovocia získate chutný koktail výživných látok, v ktorom sú zastúpené napríklad bielkoviny, sacharidy, vitamíny, minerály i stopové prvky. Navyše grécky jogurt obsahuje probiotické kultúry, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie tráviaceho ústrojenstva. Môžete tak spojiť príjemné s užitočným.

Horká čokoláda

Horká čokoláda by nemala chýbať v jedálničku žiadneho bežca. Preferujte čokoládu s obsahom kakaa minimálne 70 percent. Čokoláda má skvelé povzbudzujúce účinky. Nehovoriac o tom, že poteší chuťové poháriky a jej konzumácia spustí produkciu hormónov šťastia.  Nájdete v nej vlákninu, vitamíny zo skupiny B, vitamín K, vápnik, horčík, fosfor, meď, zinok, mangán, selén a ďalšie prospešné látky. 

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Nie každé müsli je zdravé a „štíhle“. ako si vybrať?Nie každé müsli je zdravé a „štíhle“. Ako si vybrať?

Občas je ťažké vybrať si zo širokej ponuky kvalitné a zdravé müsli, pretože nie všetko, čo prezentuje reklama a lákavý obal, je pravdivé. 

 

3 zdravé múky, s ktorými to v kuchyni zvládne aj začiatočníkZdravé múky, s ktorými to v kuchyni zvládne aj začiatočník

Milujete recepty „od cesta“, ale snažíte sa žiť zdravo? 

 

Čierna rasca bola všeliekom už v starovekuČierna rasca bola všeliekom už v staroveku

Čierna rasca je vynikajúcim pomocníkom pri viacerých zdravotných problémoch. Na čo všetko pôsobí? 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Zdravé a sladké maškrty pre bežcov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1973
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.