Jednoduché triky pre skvelý beh v teplom počasí
Ako chrániť telo počas behu pred horúcim slnkom a ako si doma pripraviť iontový nápoj?
Vyberte si na beh vhodný čas a miesto
Ak beháte pravidelne už nejaký ten mesiac, telo si postupne zvyklo na teploty, ktoré sú vonku. To znamená, že beh bez väčších problémov zvládnete i v lete. Opatrnejší by však mali byť úplní začiatočníci. Pre nich je lepšie behať skoro ráno alebo neskôr večer, voliť si kratšie vzdialenosti a pomalší beh, aby predišli preťaženiu a dehydratácii. Dobrou voľbou je beh v prírodnom prostredí, kde stromy poskytujú príjemný tieň. Zvyčajne platí, že už po niekoľkých dňoch pravidelného behu sa organizmus na teploty adaptuje a zvládne dostatočne regulovať telesnú teplotu aj napriek horúčavám.
Správne sa oblečte
Počas leta sa vyhýbajte príliš voľnému oblečeniu v tmavých farbách z bavlny. Naopak, ideálnou voľbou je tesnejšie oblečenie v svetlých odtieňoch, zhotovené zo špeciálnych materiálov, ktoré odvádzajú vlhkosť, príjemne chladia a zabraňujú prehrievaniu organizmu. Počas letných horúčav oceníte napríklad ventilačný systém climacool, ktorý ponúka značka adidas. Takisto si treba starostlivo vybrať bežecké ponožky, pretože intenzívne potenie môže spôsobiť zvýšenú náchylnosť na vznik pľuzgierov a odrenín. Samozrejmosťou je vhodná prikrývka hlavy a slnečné okuliare s UV filtrom.
Použite opaľovací krém
Ak počas leta beháte pravidelne, oplatí sa vám investovať do opaľovacieho krému, špeciálne určeného pre športovcov. Výhodou týchto krémov je to, že väčšina z nich chráni pred UVA i UVB slnečnými lúčmi, rýchlo sa vstrebú, nezanechávajú nepríjemný mastný film a navyše zvládnu aj zvýšenú produkciu potu.
Dostatočne pite
Pitný režim je v lete obzvlášť dôležitý. Počas letných horúčav je fľaška s vodou pri behu samozrejmosťou. Vhodným nápojom je čistá voda, čistá voda zriedená s minerálnou vodou, poprípade iontový nápoj. Voľba tekutín závisí od dĺžky a intenzity behu. Ak beháte dlhšie ako hodinu, pokojne môžete siahnuť po iontovom nápoji, ktorý doplní do tela elektrolyty i potrebnú energiu v podobe sacharidov. Alternatívou bežných komerčných iontových nápojov môže byť brezová alebo kokosová voda, poprípade doma vyrobený iontový nápoj.
Ako vyzerá pitný režim v praxi? 20 až 30 minút pred záťažou je dobré dopriať si cca 4 dcl mierne chladného nápoja. Pri záťaži sa pije priebežne, každých 15 až 20 minút 1 až 2 dcl tekutiny, pričom možno použiť čistú vodu alebo iontový nápoj. Samozrejmosťou je doplnenie tekutín (poprípade energie i elektrolytov) aj po behu.
Domáci iontový nápoj
Tip číslo 1
Na doma vyrobený izotonický iontový nápoj potrebujeme čajovú lyžičku zeleného sypaného čaju, ktorú zalejeme litrom vriacej vody a necháme niekoľko minút lúhovať. Do ochladeného čaju pridáme med (poprípade iný kvalitný zdroj sacharidov, vitamínov a minerálov), štipku himalájskej soli a citrónovú šťavu.
Tip číslo 2
Do 1,5 litra ochladenej vody dáme ½ čajovej lyžičky himalájskej soli, 1 až 2 polievkové lyžice glukózy a šťavu z jedného grepu.
Tip číslo 3
Zmiešame šťavu z jedného pomaranča a ½ citróna s 2 šálkami čistej vody (poprípade kokosovej alebo brezovej vody). Pridáme 2 čajové lyžičky javorového sirupu a štipku himalájskej soli.
Zdroj foto: unsplash.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Ktorých bežeckých nerestí sa v lete dopúšťame najčastejšie?
5 kľúčových stratégií pre beh, ktorým chceme schudnúť
Beh je na chudnutie ako stvorený, lenže treba behať pravidelne, mať stanovené pravidlá a tiež dávať pozor, čo si dáte na tanier.
Ako si najlepšie načasovať bežecké tréningy počas týždňa? Poradí skvelý bežecký tréner Marek Vojník.