3 letné bežecké zlozvyky

Ktorých bežeckých nerestí sa v lete dopúšťame najčastejšie? 

3 letné bežecké zlozvyky
24. JUN 2016

Bežeckých zlozvykov je neúrekom – nesprávna technika behu, absencia jasne stanoveného cieľa a reálneho tréningového plánu, žiadny strečing, prepínanie svojich síl, nevenovanie sa kompenzačným aktivitám, v dôsledku čoho dochádza k preťaženiu určitých svalových skupín a mnoho ďalších. Avšak sú tu aj nešváry, ktoré sú typické pre beh v lete. Ktoré zlozvyky teda robia bežci v lete najčastejšie?  

Ignorujú príjem tekutín

Príjem tekutín je dôležitý počas celého roka, bez ohľadu na počasie. Avšak ich význam narastá počas behu za horúceho letného počasia. Ak bežec neprijme pred, počas i po behu dostatočné množstvo vody, hrozí mu dehydratácia s nepríjemnými symptómami (zvýšená teplota, únava, malátnosť).

Najlepšie je riadiť sa pravidlom, že ak beháte v lete dlhšie ako 30 minút, treba si so sebou vziať fľašku s vodou. Samozrejme, napiť sa treba i pred a po behu. Vhodným zdrojom tekutín je čistá voda, avšak za zváženie stoja aj iontové nápoje, poprípade minerálne vody. Tie obsahujú aj dôležité elektrolyty, ako napríklad draslík a sodík, a iontové nápoje aj energiu v podobe sacharidov.

Opaľovací krém považujú za zbytočný luxus

Používate v tomto smere argumenty, že vaše telo je na slnečné lúče zvyknuté? Ospravedlňujete sa tým, že opaľovací krém nepotrebujete, pretože je zamračené alebo beháte v tieni? Bohužiaľ, riskujete nepríjemné popáleniny od slnka i zvýšené riziko vzniku rakoviny kože. Preto si radšej do svojej letnej bežeckej výbavy doplňte kvalitný opaľovací krém, ktorý vás ochráni pred UVA i UVB žiarením. Samozrejme, s ochranou pokožky súvisí aj používanie slnečných okuliarov a ochrany hlavy v podobe šiltovky alebo šatky.

Nepočúvajú svoje telo

Ak to myslíte s behom vážne, určite beháte systematicky podľa tréningového plánu, ktorý sa usilujete dodržiavať. Avšak počas leta to môže byť náročnejšie a musíte sa pripraviť na to, že nie vždy a všetko do bodky dodržíte. Horúce letné dni predstavujú pre organizmus zvýšenú záťaž, a preto treba aj pri behu počúvať svoje telo a nejsť na doraz. Takisto si treba dopriať dostatočný odpočinok mimo behu, pretože z človeka sa stáva lepší bežec nielen vďaka poctivým tréningom, ale aj dostatočnej regenerácii. 

Zdroj foto: adidas.sk

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

5 kľúčových stratégií pre beh, ktorým chceme schudnúť5 kľúčových stratégií pre beh, ktorým chceme schudnúť

Beh je na chudnutie ako stvorený, lenže treba behať pravidelne, mať stanovené pravidlá a tiež dávať pozor, čo si dáte na tanier. 

 

Je dobré behať každý deň?Je dobré behať každý deň?

Ako si najlepšie načasovať bežecké tréningy počas týždňa? Poradí skvelý bežecký tréner Marek Vojník.

 

Zdravé a sladké maškrty pre bežcovZdravé a sladké maškrty pre bežcov

Jedným z mnohých benefitov behu je to, že si môžete dopriať kalorickejšie maškrty častejšie ako tí, ktorí sa nehýbu. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 3 letné bežecké zlozvyky

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1920
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.