Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Mentálne výhody behu, pre ktoré ho milujeme

Vďaka behu sa cítime šťastnejšie a sebavedomejšie. 

Mentálne výhody behu, pre ktoré ho milujeme
15. JUL 2016

Pravidelný beh má množstvo fyzických výhod, ktoré ako rekreační bežci dôverne poznáme – je prevenciou nadváhy, zlepšuje kardiovaskulárne zdravie, posilňuje imunitný a dýchací systém, a zlepšuje pevnosť kostí. Lenže stále je viac tých, ktorí beh zbožňujú práve kvôli jeho psychickým výhodám. Ktoré z nich skutočne stoja za to?

Pomáha lepšie zvládať stres

Žijeme v dobe, keď sú na nás vo všetkých smeroch kladené vysoké očakávania. Vyhnúť sa stresu snáď ani nie je možné. Jediné, čo môžeme urobiť, je naučiť sa ho zvládať. V tomto smere je výborným pomocníkom beh. Má zásluhu na lepšom prekrvení mozgu a zlepšuje činnosť tých častí, ktoré spracovávajú emócie. Pri behu sa zároveň odreagujeme a zabudneme na všetky starosti. Po ňom sme zasa unavení, čiže stres už pre nás nie je nepriateľom a neškodí nám. Takisto sa nám pri behu uvoľnia svaly, ktoré sú v strese napäté, a môžu spôsobovať bolesti hlavy, tlak na hrudníku či svalové kŕče.

Zabraňuje vzniku depresií a eliminuje úzkostné stavy

Podľa vedeckých štúdií môže mať pravidelná pohybová aktivita, a teda aj beh, podobné účinky ako antidepresíva, ale bez vedľajších účinkov. Beh priaznivo vplýva na činnosť mozgu, znižuje zápalové procesy, je vhodným rozptýlením a navodzuje pocity pokoja a pohody. Počas behu je dobré zameriavať sa na okolie alebo si všímať rytmus dýchania, dopad nôh na zem alebo dotyky vetra na koži.

Zvyšuje sebavedomie

Ak sa rozhodnete vyjsť zo zóny komfortu a začnete behať, je pravdepodobné, že sa z behu stane zvyk a vy si začnete dávať nové a nové ciele. Budete sa cítiť vnútorne silnejší a odhodlanejší, čo sa môže odzrkadliť aj v osobných či pracovných vzťahoch. Samozrejme, beh v kombinácii so správnou stravou a posilňovaním je aj prostriedkom, ako sa dopracovať k príťažlivejšiemu telu.

Navodzuje lepší spánok

Pravidelný beh nám pomôže navodiť pokojný spánok. Ideálne je behať ráno alebo popoludní, pretože intenzívny beh vo večerných hodinách môže mať opačné účinky.

Dodáva energiu a kreativitu

V tomto smere sa javí ako najúčinnejší beh v prírode. Beh v prírodnom prostredí zlepšuje náladu, dodáva energiu a podporuje tvorivosť, veď len samotný pohľad na zelené lúky, tečúce bystrinky či rôznorodú faunu dokáže s našou náladou divy. Ak sa k tomu pridá pohyb, pozitívne účinky na psychiku sú niekoľkokrát znásobené.

Stimuluje koncentráciu

Beh má vplyv aj na zlepšenie koncentrácie, pretože počas behu máme šancu psychicky si oddýchnuť. Počas celého dňa sme bombardovaní povinnosťami, ktoré by sme mali urobiť, mozog stále pracuje a sme znepokojení tým, čo sme nestihli. Pri behu má šancu vypnúť, čo sa prejaví aj na zlepšení koncentrácie pri následnom plnení povinností. Podľa štúdií dokonca beh zvyšuje kapacitu pamäti a zabraňuje zhoršeniu kognitívnych funkcií u starších ľudí. 

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:

Behám, ale nechudnem. kde je chyba?Behám, ale nechudnem. Kde je chyba?

Beh je výbornou stratégiou, ako schudnúť. Napriek tomu je mnoho tých, ktorí behajú pravidelne, ale nechudnú, alebo dokonca priberajú. 

 

Jednoduché triky pre skvelý beh v teplom počasíJednoduché triky pre skvelý beh v teplom počasí

Ako chrániť telo počas behu pred horúcim slnkom a ako si doma pripraviť iontový nápoj? 

 

3 letné bežecké zlozvyky3 letné bežecké zlozvyky

Ktorých bežeckých nerestí sa v lete dopúšťame najčastejšie? 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Mentálne výhody behu, pre ktoré ho milujeme

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.