Vyformuj sa za 28 dní v Supershape LETNEJ VÝZVE!

7 pravidiel bežeckej etikety

Pri behu po cestách a chodníkoch, v bežeckých areáloch alebo parkoch treba mať na pamäti niekoľko pravidiel, ktoré sa týkajú bezpečnosti i správania sa k ostatným. 

7 pravidiel bežeckej etikety
29. JUL 2016

Ako bežci by sme mali ísť ostatným príkladom, teda ich k behu inšpirovať nielen svojou aktivitou, ale aj ohľaduplným správaním. Na čo si treba dávať pozor?

Nezaberajte celú cestu alebo chodník

Ak beháte na miestach, ktoré patria nielen bežcom, ale aj chodcom a cyklistom, správajte sa podľa toho. To znamená, že ak beháte v skupine, choďte za sebou tak, aby ste neobmedzovali ostatných. Predídete tak aj prípadným úrazom. Takisto sa náhle nezastavujte uprostred frekventovaného chodníka, ale vždy ustúpte nabok.

Na cestách behajte po správnej strane

Ak beháte po mestských chodníkoch, mali by ste ísť vpravo. Platí to aj vtedy, keď idete po prechode pre chodcov. Ste nútení behať po ceste? Nezabúdajte na to, že je nutné, aby ste sa držali na ľavej krajnici, resp. pri ľavom okraji vozovky.

Nezabúdajte na reflexné prvky

Reflexné prvky by mal mať každý bežec, ktorý behá po mestských komunikáciách v podvečerných hodinách, aby bol dostatočne viditeľný. Môže využiť reflexné oblečenie alebo prvky, ktoré sa dajú bez problémoch zohnať v športových obchodoch.

Aj beh na bežeckých tratiach má svoje pravidlá

Ak máte možnosť behať na bežeckej trati, vopred si zistite pravidlá, ktoré tam platia. Keďže tieto dráhy často využívajú profesionálni i hobby bežci, zvyčajne sú tu nastavené určité pravidlá. Napríklad začiatočníci behajú po vonkajších dráhach a, naopak, profesionáli po vnútorných okruhoch. Preto sa nebojte pred behom spýtať ostatných, vyhnete sa nepríjemnostiam.

Pozor na to, čo máte vo vreckách

Predstavte si situáciu, že beháte v skupine, a obťažuje vás cinkanie kľúčov iného bežca, ktoré má vo vrecku. Určite by vám to nebolo príjemné, a preto sa podobným kúskom vyhnite aj vy.

Nie vždy je hudba dobrý nápad

Hudba má výbornú motivačnú schopnosť a dokáže nás nakopnúť k lepším výkonom. Avšak pri behu v cestnej premávke nie je práve najlepší nápad mať v ušiach slúchadlá. Myslite na to, že bezpečnosť je na prvom mieste!

Dbajte na čistotu

Ako bežec ste vzorom aj pre iných, preto sa vyhnite, napríklad vyhadzovaniu odpadkov popri cestách. Znečisťujete tým okolie a navyše vysielate zlý signál aj ostatným. 

Zdroj: adidas.sk

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako behať počas letných dní?Ako behať počas letných dní?

Vhodnou športovou aktivitou na teplé dni je behanie. V lete si však treba dávať pozor na väčšie horúčavy a vysokú vlhkosť.

 

5 životných lekcií, ktoré nám uštedrí beh5 životných lekcií, ktoré nám uštedrí beh

Ak beháme dlhší čas, zistíme napríklad to, že veci sa neoplatí siliť ani v behu, ani v živote.

 

Mentálne výhody behu, pre ktoré ho milujemeMentálne výhody behu, pre ktoré ho milujeme

Vďaka behu sa cítime šťastnejšie a sebavedomejšie. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 7 pravidiel bežeckej etikety

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.