Chirunning: beh bez námahy, ktorý bolí menej
Chirunning vás naučí, AKO bežať, aby beh nebol taký náročný či bolestivý.
Aké prívlastky dávajú ľudia chirunningu? Môžete sa stretnúť s výrazmi, ako napríklad vzrušujúci, efektívny, zábavnejší, jednoduchší, prirodzený, ľahší či bezbolestný. Ako je to možné? Chirunning je spojením behu a tajči (tai-chi). To znamená, že chirunning vychádza z princípov pohybu typických pre tajči. „Vďaka správnemu držaniu tela a s pomocou gravitácie dostane váš beh úplne inú dimenziu. Cieľom je odnaučiť sa neefektívnym a neprirodzeným pohybom pri behu a znovu objaviť prirodzený spôsob behania,“ vysvetľuje podstatu chirunningu český lektor Josef Šverma.
Ako využiť gravitáciu a náklon, dozviete sa vo videu:
Priaznivý vplyv chirunningu potvrdila aj vedecká štúdia odborníkov z University of North Carolina v Chapel Hill. V rámci tejto štúdie porovnávali techniku chirunningu s ostatnými bežeckými štýlmi. Čo zistili? Podľa tejto štúdie má technika chirunningu menší vplyv na pohybový aparát, pretože tlmí intenzitu dopadu na zem, čím sa zároveň znižuje riziko zranenia.
Zásady chirunningu
Pri chirunningu je dôležitá správna technika, ktorá pozostáva z viacerých kľúčových komponentov, ako napríklad flexibility, dobrého držania tela, správneho pohybu nôh, kadencie (počtu krokov za minútu), počúvania vlastného tela, mentálneho sústredenia, správneho dýchania atď. „Chirunning učí, aby každý pohyb vychádzal zo stredu. Je jedno, či človek stojí, ide alebo beží. Kľúčom k prirodzenému a správnemu držaniu tela sú svaly okolo chrbta,“ vysvetľuje lektor.
Správne držanie tela pri chirunningu
Ďalej sa človek naučí, že treba dopadať na celú plochu chodidla (stred) pod kolená. „Vďaka tomu zostanú kolená uvoľnené a klenba nohy prirodzene odpruží náraz nohy na zem,“ dodáva Josef Šverma. Z tohto dôvodu je chirunning vhodný aj pre tých ľudí, ktorí majú problém s pohybovým aparátom. Ak by náhodou aj nie, je tu ešte chiwalking.
Ďalším zaujímavým prvkom chirunningu je zostať uvoľneným. Teda človek je pri behu pozitívne naladený, pozoruje, čo sa deje v jeho vnútri i vonku a primerane na to reaguje. V praxi to znamená, že keď je človek v pohode, znižuje sa šanca na preťaženie svalov. V konečnom dôsledku si bežec beh viac užije, ale je aj rýchlejší a po behu sa chytrejšie zregeneruje.
Zdroje:
http://www.chirunning.com, http://www.behbezusili.cz/
Zdroj video: yotube.com, zdroj foto: unsplash.com, Francesco Gallarotti
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Raňajky pre bežca 5-krát inak. Inšpirujte sa!
Milujete jednoduché, chutné a zdravé jedlá na raňajky? Skúste to podľa našich receptov.
Bežecké preteky: ako dlho trénovať a čo nepodceniť?
Čo je vašou bežeckou motiváciou? Je to lepšia kondícia, štíhlejšia postava, alebo vám beh prináša radosť a uvoľnenie?
Ak si na krosový beh zvyknete, beh po asfalte vás prestane baviť
Beh po poľných či lesných cestičkách je náročnejší ako beh po spevnenej ploche, ale je účinnejší a oveľa zaujímavejší.