Bežecké preteky: ako dlho trénovať a čo nepodceniť?
Čo je vašou bežeckou motiváciou? Je to lepšia kondícia, štíhlejšia postava, alebo vám beh prináša radosť a uvoľnenie?
Ak to nie je ani jedna z uvedených možností, potom to môžu byť bežecké preteky. Na bežecké podujatie sa treba pravidelne a poctivo pripravovať, pretože človek chce dôjsť s hrdosťou do cieľa alebo sa čo najlepšie umiestniť. To je dostatočná motivácia. Ako dlho teda trénovať na bežecké preteky a ako sa vyhnúť nepríjemným prekvapeniam?
Potrebujete dostatok času
Skôr ako sa prihlásite na bežecké preteky, reálne zhodnoťte svoje možnosti, pýtajte sa a zistite si informácie od tých, ktorí sa pretekov pravidelne zúčastňujú. Dozviete sa veľa zaujímavých i užitočných tipov. Následne si vyberte konkrétne preteky v dostatočnom časovom predstihu, aby ste sa stihli poriadne pripraviť, poprípade si danú súťažnú trasu niekoľkokrát odbehnúť dopredu. „Osobne odporúčam pred pretekmi aspoň 3 mesiace tréningu po 4-5 behov týždenne. Na 5-10 kilometrov dlhý beh sa dá pripraviť aj za 8 týždňov, ale 12 je lepšie. Polmaratón si vyžaduje minimálne 3 mesiace poctivej prípravy a na maratón by som ani ja sám nešiel skôr ako po polroku prípravy,“ odporúča skúsený bežecký tréner Vlado Pisár.
Základom je kvalitný tréning
Ak ste si bežecké podujatie vytipovali a prihlásili sa naň, začína obdobie tréningov. Dajte do nich všetko, čo môžete! Ak ide o vaše prvé bežecké preteky, je lepšie nechať si zostaviť tréningový plán odborníkom, poprípade trénovať v skupine pod odborným vedením. Na kratšie behy sa však dokážete, s primeraným množstvom informácií, pripraviť aj sami. Základ je trénovať pravidelne, teda dodržiavať tréningový plán, zbytočne nepreceňovať svoje sily a dopriať si čas na regeneráciu. Takisto treba venovať pozornosť skladbe tréningu, teda nevynechávať rozohriatie, strečing, bežeckú abecedu, záverečný výklus. Dôležité je osvojiť si správnu techniku behu a vyhnúť sa bežeckým chybám (zlé držanie tela, zaklonená hlava, zovreté päste atď.) Dôležitú úlohu zohráva aj strava a pitný režim, pretože idú ruka v ruke s kvalitným tréningom.
Tipy, ako zvládnuť bežecké preteky so cťou
- podľa náročnosti pretekov treba niekoľko dní pred samotným podujatím zmierniť tréningové tempo
- preteky by nemali byť o experimentoch ani čo sa týka sacharidových gélov, športových nápojov, oblečenia a obuvi, všetko treba mať vopred vyskúšané
- pred pretekmi sa odporúča posledné jedlo zjesť 2-3 hodiny, malo by byť ľahké a zložené prevažne zo sacharidov
- 30 minút pred pretekom je vhodné doplniť tekutiny
- na preteky sa vyberte v dostatočnom predstihu, aby ste v pohode stihli absolvovať všetky záležitosti (registrácia, odloženie vecí, toaleta)
- a to najdôležitejšie: DAJTE DO PRETEKOV VŠETKO!
Spracované v spolupráci s bežeckým trénerom Vladom Pisárom z www.bezeckytrener.sk
Zdroj foto: flickr.com, Peter Mooney
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Máte radi výzvy? Dajte si HIIT tréning po schodoch
HIIT po schodoch je skvelým pomocníkom pri spaľovaní tuku, budovaní kondície i formovaní svalov lýtok, stehien a zadku.
Ak si na krosový beh zvyknete, beh po asfalte vás prestane baviť
Beh po poľných či lesných cestičkách je náročnejší ako beh po spevnenej ploche, ale je účinnejší a oveľa zaujímavejší.
Beh do kopca ako súčasť HIIT tréningu
Nemáte na beh čas? Skúste vysoko intenzívny intervalový tréning do kopca.