Ak si na krosový beh zvyknete, beh po asfalte vás prestane baviť

Beh po poľných či lesných cestičkách je náročnejší ako beh po spevnenej ploche, ale je účinnejší a oveľa zaujímavejší. 

Ak si na krosový beh zvyknete, beh po asfalte vás prestane baviť
27. JUL 2015

Beh je závislosť a pre mnohých láska na celý život. Nie je nič lepšie, ako vybehnúť von a dostať zo seba všetky problémy. Čím človek dlhšie beží, tým je šťastnejší. Jednou z mnohých výhod behu je i to, že trasy i tréningy možno pravidelne meniť. Len si predstavte, že beh po rovine vymeníte za terén, ktorý sa neustále mení a musíte prekonávať jeho nerovnosti i drobné prekážky v podobe blata, jám, kameňov či konárov. Okolo vás sú polia, lúky či lesy v celej svojej kráse.

Krosový beh posilňuje mikrovlákna členka a kolena

Hovorí sa, že kto krosový beh, teda beh mimo spevnenej cesty, vyskúša, už nebude chcieť behať po asfalte. Potvrdzujú to aj slová bežeckého trénera Vlada Pisára, ktorý tento typ behu miluje a odporúča ho aj tým, ktorí majú problém s kolenami a členkami: „Krosový beh je najlepší na všetko. Len si predstavte krosový beh ráno po mäkkej lesnej cestičke, vtáčiky spievajú. Duša pookreje, telo zosilnie. Povrch nie je rovný, čo posilňuje mikrovlákna členkov a kolena. Aj preto sa beh v lese odporúča po zranení týchto partií. Striedanie stúpaní a klesaní vám zasa pripraví ideálny intervalový tréning. Osobne by som v lese najradšej odbehal každý tréning. Bohužiaľ, nie je to možné, preto si ho dávam cez víkend za odmenu. Má však jedno riziko. Keď si naň zvyknete, beh po asfalte vám začne pripadať nudný.“

Vďaka krosovému behu budete lepší i šťastnejší bežci

Pre krosový beh je typický nerovný terén s rozličnými typmi povrchov a prírodnými prekážkami. V porovnaní s behom po asfalte sú pri ňom oveľa viac zapájané svaly, čím sa zlepšuje prietok krvi a telo je lepšie zásobované kyslíkom. Krosový beh je teda nielen spestrením tréningu, ale kladie na bežca oveľa vyššie nároky ako beh po ceste. Ocenia ho všetci, ktorí chcú a potrebujú zlepšiť svoju bežeckú formu, teda túžia sa stať lepšími bežcami.

Ďalším nesporným pozitívom je prostredie, v ktorom sa behá. Lúky, polia či lesy sú balzamom pre dušu a človeka vždy niečo prekvapí, teda nuda a stereotyp nehrozia. Môže si vychutnávať nielen čaro behu, ale aj prírody a má možnosť oddýchnuť si od ľudí, byť len sám so sebou.

Spracované v spolupráci s bežeckým trénerom Vladom Pisárom z www.bezeckytrener.sk
Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Máte radi výzvy? dajte si hiit tréning po schodochMáte radi výzvy? Dajte si HIIT tréning po schodoch

HIIT po schodoch je skvelým pomocníkom pri spaľovaní tuku, budovaní kondície i formovaní svalov lýtok, stehien a zadku.

 

Beháte len krátke trasy? raz do týždňa si dajte aj dlhý behBeháte len krátke trasy? Raz do týždňa si dajte aj dlhý beh

Beh formou intervalového tréningu pomáha budovať vytrvalosť a spaľovať tuk. 

 

Beh do kopca ako súčasť hiit tréninguBeh do kopca ako súčasť HIIT tréningu

Nemáte na beh čas? Skúste vysoko intenzívny intervalový tréning do kopca. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ak si na krosový beh zvyknete, beh po asfalte vás prestane baviť

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1972
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.