Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

8 vecí, vďaka ktorým bude beh v zime dokonalý

Zimný beh je skvelý spôsob, ako prekonať zimné blues, zlepšiť si formu a tiež získať energiu. 

8 vecí, vďaka ktorým bude beh v zime dokonalý
3. DEC 2017

Klesajúce teploty, dážď či sneh a menej svetla nemusia znamenať, že beh zavesíte na niekoľko mesiacov na klinec a budete znudene prepínať kanály v televízii s odôvodnením, že vás z gauča „vyslobodí“ až jar. V skutočnosti môžete v behu pokračovať aj cez zimu. Dokonca i začiatočníci môžu so správnym vybavením behať aj v zime, pokiaľ teploty neklesnú pod mínus 12 stupňov Celzia a vonku nie je nebezpečná poľadovica. Na čo si dať teda pozor pri zimnom behu?

1. Vrstvy sú dôležité

Ak chcete behať v zime, nezaobídete sa bez kvalitného bežeckého oblečenia a obuvi. Ideálne je, ako stavíte na vrstvenie. Spodná vrstva skvelo odvedie pot, teda má ventilačnú funkciu. Stredná by mala slúžiť ako izolácia a  vrchná vás ochráni pred vetrom a zrážkami. Čo sa týka obuvi, mala by byť ľahká, s protišmykovou podrážkou a z nepremokavého materiálu. Jej vlastnosti môžete podporiť i impregnačným sprejom.

2. Chráňte si na zimu náchylné časti tela

Okrem základného bežeckého oblečenia myslite aj na čapicu, šál a rukavice. Veď veľa telesného tepla uniká práve cez hlavu, ruky či nohy. Samozrejmosťou sú kvalitné ponožky.

3. Všetkého veľa škodí

Aj ďalšie pravidlo sa týka oblečenia. Nepreháňajte to, inak sa môže stať, že sa pri behu priveľmi spotíte. To znamená, že je prirodzené, že na začiatku behu vám bude trochu chladno.

4. Omrzliny nehrozia iba v mínusových teplotách

Domnievať sa, že omrzliny vznikajú iba pri teplotách hlboko pod nulou, je omyl. Spôsobiť ich môže aj dlhší pobyt vo vlhkom počasí. Preto dôsledne sledujte najviac náchylné časti tela, teda nos, uši, prsty na nohách či rukách, ale aj líca.

5. Aj chlad dehydratuje

Už mierna dehydratácia má vplyv na fyzický i psychický výkon. V zime je ešte viac zákernejšia ako v lete, pretože k nej môže dôjsť pri dlhšom pobyte v chlade a vyššej nadmorskej výške bez toho, aby človek pocítil smäd. Preto treba piť priebežne!

6. Zimné slnko je zradné

Predstava behu po zasnežených kopcoch a v spoločnosti hrejivého zimného slnka je lákavá. Avšak slnečné žiarenie je nebezpečné i počas zimy. Z tohto dôvodu treba chrániť oči slnečnými okuliarmi s ochranným flitrom a pozornosť si zaslúži aj pokožka tváre.

7. Reflexné prvky môžu zachrániť život

Počas zimy sa skoro stmieva, a preto je niekedy ťažké odhadnúť, či sa človek vráti z behu ešte za svetla. Preto sú dôležité reflexné prvky. Ak nemáte bežecké oblečenie so všitými reflexnými prvkami, zaobstarajte si reflexné prvky a majte ich viditeľne umiestnené na tele.

8. Pozor na stuhnuté svaly

Počas chladných dní potrebujú svaly dôslednú rozcvičku. V prípade, že je vonku príliš chladno, rozcvičte sa doma na bežeckom páse alebo na schodoch. Začínajte s behom pozvoľna a postupne pridávajte, inak riskujete natiahnutie svalov. 

Zdroj foto: adidas

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

5 cvikov na zadok a stehná: oceníte ich aj cez vianoce5 cvikov na zadok a stehná: oceníte ich aj cez Vianoce

Zadok, po ktorom túžite, nezískate sedením na tom, ktorý máte teraz. Preto hor sa do tréningu!

 

Beháte pravidelne a stagnujete? 3 tipy, ako znovu napredovaťBeháte pravidelne a stagnujete? 3 tipy, ako znovu napredovať

Pri pravidelnom a jednotvárnom behu sa môže stať, že sa v určitom bode „zaseknete“ a lepšie výsledky neprichádzajú. 

 

6 skvelých funkčných cvikov nielen pre bežca6 skvelých funkčných cvikov nielen pre bežca

Funkčné cviky pomáhajú bežcovi zlepšiť fungovanie vlastného tela, podať lepší výkon a predísť zraneniu. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 8 vecí, vďaka ktorým bude beh v zime dokonalý

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.