Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

5 dobrých rád, ktoré sa zídu začiatočníkom pri prvom behu

Pokiaľ začnete behať pozvoľna a s rozumom, je len otázkou času, kedy sa do behu skutočne zamilujete. 

5 dobrých rád, ktoré sa zídu začiatočníkom pri prvom behu
28. FEB 2017

Slnečné lúče mnohých z nás lákajú k tomu, aby sme urobili niečo pre svoje zdravie, figúru i dobrú náladu, a šli si zabehať. No začiatky niekedy nie sú ľahké, a preto je dobré osvojiť si pred prvým behom niekoľko pravidiel – vďaka nim si aj úvodné behy vychutnáte a nehrozí, že s behom skončíte skôr, ako ste vôbec začali.

Na čo myslieť pri prvom behu?

Pomaly ďalej zájdeš

Alebo inak povedané – behajte s rozumom a nepreceňujte svoje sily. Možno sa stalo aj vám, že ste jednoducho vybehli von a bežali, čo vám sily stačili. Výsledok? Zadýchali ste sa, začalo vás pichať v boku alebo vám, dokonca, prišlo zle od žalúdka. To je dôsledok nesprávne zvolenej intenzity behu, pretože ako úplní začiatočníci by ste mali bežať pozvoľna a riadiť sa tzv. „talk testom“. Talk test je o tom, že pobežíte v takom tempe, aby ste dokázali bez problémov komunikovať. Keď to nepôjde, jednoducho spomalíte. Pozor, nezabúdajte ani na to, že chôdza je povolená!

Nepreháňajte to s dĺžkou behu ani náročnosťou terénu

Čítali ste o tom, že ak chcete schudnúť, mali by ste behať aspoň 45 minút pri pulzovej frekvencii 65 – 75 % maxima, a preto ste sa do toho pustili už na prvých tréningoch? Vedzte, že sa jedná o veľkú chybu, ktorá vás môže od behu navždy odradiť. Platí to aj pre beh do kopca či intervalový beh – tie si nechajte na obdobie, keď budete skúsenejší bežci. Ak chcete pri behu zotrvať, myslite na to, že na začiatok vám postačí 30 minút úplne pozvoľného behu a postupne si môžete pridávať.

Naštudujte si niečo o správnej technike a dýchaní pri behu

Dnes na túto tému existuje množstvo článkov, odbornejších publikácií či videí. Ak to nezvládnete podľa nich, stále máte možnosť navštíviť trénera, ktorý vám v tomto smere poradí.

Čo sa týka držania tela, treba si dávať pozor na správnu polohu trupu, teda nehrbiť sa, ale ani nebežať v záklone. Takisto hlava nesmie predbiehať telo, horné končatiny treba mať uvoľnené a nezovierať päste.

V oblasti správneho dýchania pri behu začínajúci bežci chybia najmä v tom, že dýchajú plytko, teda z oblasti hrudníka – pre bežcov je dôležité hlboké dýchanie, pri ktorom dýchame „z bránice a brucha“. Čo sa týka frekvencie dýchania, tu môžeme uplatniť už spomínaný „talk test“.

Bez úpravy stravy to nepôjde

Beh a úprava stravy idú ruka v ruke. Nastavenie správneho jedálnička závisí od cieľa, ktorý ste si stanovili, pretože inak sa bude stravovať žena, ktorá chce schudnúť a inak muž, ktorý sa chce pripravovať na bežecké preteky. Myslite teda na to, že jedálny lístok je v dosahovaní vašich bežeckých cieľov jednou z kľúčových oblastí.

Nepodceňujte pitný režim

Váš výkon i pocity pri behu sú ovplyvnené aj pitným režimom. Ak pijete málo, musíte rátať s únavou, slabosťou či závratmi a vylúčená nie je ani pomalšia regenerácia. Spočiatku je dôležité piť pribežne počas dňa a tekutiny doplniť pred behom a po behu. Neskôr, keď budete behať dlhšie trasy, môžete si so sebou nosiť fľašku s vodou aj na bežecký tréning. 

Zdroj foto: adidas.sk

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:

Jar sa pomaličky blíži. prečo sa začať venovať behu?Jar sa pomaličky blíži. Prečo sa začať venovať behu?

Pravidelný pohyb prospieva nášmu telu i duši – posilňuje srdce, svaly, kosti a imunitu, pomáha lepšie zvládať stres a udržiavať si sexi figúru. 

 

Posilňovanie a lepší bežecký výkon? áno, ale treba si vybrať správnePosilňovanie a lepší bežecký výkon? Áno, ale treba si vybrať správne

Ani bežci by nemali v tréningovom pláne zabúdať na posilňovanie. Ktoré cviky sú vhodné? 

 

Riešite dilemu, čo jesť po behu? už nemusíte!Riešite dilemu, čo jesť po behu? Už nemusíte!

Jednou z chýb, ktorej sa bežci dopúšťajú, je nesprávne načasovanie a zloženie jedla po telesnej aktivite.

 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 5 dobrých rád, ktoré sa zídu začiatočníkom pri prvom behu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.