Vyberáme si bežecké tenisky na zimu. Na čo nezabudnúť?
Ak je zima suchá, na beh nám postačia bežné bežecké tenisky. Čo však v prípade, že vonku vládne sneh a mráz? Poradí skúsený bežecký tréner Marek Vojník.
Behu v zime nemožno uprieť viaceré výhody. Azda jednou z tých najatraktívnejších je to, že zima, sneh a tiché zimné večery majú jedinečné čaro. Navyše pri behu na snehu sa zvyšuje svalová sila a sneh zmierňuje otrasy, ktoré musia znášať kĺby. Nehovoriac o tom, že je potrebné udržiavať rovnováhu, čiže aktívne sú aj stabilizačné svaly. Beh v zime je takisto výborným prostriedkom na posilnenie imunity a lepšie zvládanie melancholických nálad, ktoré sú často spojené s nedostatkom denného svetla.
Kedy si beh naplno užijete? Jedným z predpokladov pohodového a bezpečného behu je aj správna obuv. „Pre zimný beh odporúčam obuv z nepremokavých materiálov a určite masívnejšiu, teda opak letnej obuvi. Tým, že v zime nebehávame objemové kilometre, tak tomu prispôsobujeme aj obuv, ktorá je určená na naberanie kilometrového objemu. Ak beháme viac v teréne, tak určite volíme skôr obuv určenú na beh v neupravenom teréne, tzv. trailovú obuv. Upozorňujem na životnosť trailových topánok – je menšia ako pri cestných z dôvodu, že podrážka je mäkšia a pružnejšia,“ radí skúsený tréner a nadšený bežec Marek Vojník a dodáva, že cestná bežecká obuv má tvrdú podrážku, ktorá vydrží viac ako spomínaná trailová. Upozorňuje však i na to, že výrobcovia pomaličky pristupujú aj k produkcii univerzálnej obuvi, ktorú využívajú aj „hobby“ bežci behajúci v zmiešaných terénoch.
Trailové topánky bývajú zhotovené napríklad z textílie GORE-TEX, ktorá sa pýši vlastnosťami, ako napríklad nepremokavosť, odolnosť voči vetru a priedušnosť. V bežeckých topánkach z tohto materiálu nebudete musieť bojovať so studenými a mokrými nohami. Samozrejmosťou sú v tomto prípade kvalitné funkčné ponožky.
Tréner takisto radí, že je dobré mať viacero bežeckých topánok. „Napríklad ja mám päť druhov bežeckej obuvi a vyberám si buď podľa terénu, v ktorom bežím, alebo podľa situácie (preteky, intervalový tréning). V prípade striedania bežeckej obuvi má materiál viac času na regeneráciu a tým výrazne predĺžime životnosť topánok,“ dodáva Marek Vojník.
Nakupujte u profesionálov
Ak nemáte s nákupom bežeckej obuvi žiadne skúsenosti, navštívte špecializované športové obchody. Tam vám urobia analýzu chodidla, na základe ktorej vám odporučia najvhodnejšie topánky.
To znamená, že pri výbere topánok na beh sa berie do úvahy nielen veľkosť chodidla, ale aj spôsob došľapu, hmotnosť bežca, frekvencia behu a terén, v ktorom bude bežec behať. „Pri výbere by som sa určite viac sústredil na pohodlie a komfort ako na cenu. Ak nám obuv sadne, tak tréning si budeme vychutnávať, vyhneme sa nepríjemnostiam napríklad v podobe pľuzgierov,“ dodáva tréner na záver.
Spracované v spolupráci s bežeckým trénerom Marekom Vojníkom z www.itrener.sk.
Zdroj foto: goodfon.su
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Beh večer má svoje výhody. Prečo mu dať šancu?
Hoci sa s večerným behom v zime spája aj niekoľko rizík, stále prevládajú výhody nad nevýhodami.
Omrzliny – ako si s nimi poradiť?
Myslíte si, že vás sa vznik omrzlín netýka? Pravda je však taká, že nikdy neviete, kedy budete potrebovať v tomto smere pomoc vy alebo niekto z vašich blízkych.
Ako nestratiť motiváciu a behať aj v zime?
Nedostatok denného svetla má vplyv na tvorbu niektorých hormónov, čo do značnej miery ovplyvňuje naše duševné rozpoloženie a nie vždy sa nám chce ísť behať tak, ako počas iných ročných období.