Beh večer má svoje výhody. Prečo mu dať šancu?

Hoci sa s večerným behom v zime spája aj niekoľko rizík, stále prevládajú výhody nad nevýhodami. 

Beh večer má svoje výhody. Prečo mu dať šancu?
10. JAN 2017

Vyhovárate sa na to, že v zime nestíhate behať, pretože sa skoro stmieva alebo je to nebezpečné? Prestaňte s tým a začnite behať za tmy. Je to príjemná zmena, ktorá prináša nielen radosť a vnútorné naplnenie, ale aj ďalšie výhody. Ktoré sú to?

Dokonale sa odreagujete

V zime sme všetci prirodzene viac unavení a často bojujeme aj so zimnou melanchóliou. Tá sa ľahko rozplynie, ak si pôjdete zabehať za tmy. Počas behu zabudnete na všetky starosti z práce i rodinné problémy. Verte, že tieto chvíle skutočne stoja za to. Večerný beh počas zimy má jedinečné čaro.

Vyhnete sa večernému leňošeniu

Či chceme, alebo nie, počas zimných večerov väčšina z nás leňoší. Buď pozeráme televíziu, alebo čítame knihy, alebo sedíme za počítačom. To pri dnešnom sedavom spôsobe života nie je žiadna výhra. Naopak, ak vybehnete von, ulahodí to vášmu telu i duši.  

Prospeje to vášmu spánku

Problémy so spánkom má čoraz viac ľudí a riešiť sa dajú rozličnými spôsobmi. Jedným z nich je aj primeraný pohyb, ideálne na čerstvom vzduchu. Svorne to tvrdia vedci z University of South Carolina, ktorí testovali dobrovoľníkov tak, že sa 1 až 3 hodiny denne venovali pohybu v strednej intenzite a potom bez problémov zaspali.

Máte aj vy problém so spánkom? Potom sa teplo oblečte a vybehnite von. Pozor, nebehajte tesne pred spaním a vyhnite sa príliš intenzívnemu behu, ktorý je v tomto prípade kontraproduktívny.

Budete zdravšie večerať

Ak si doprajete večeru pred behom, mala by byť ľahká, ale zároveň vám poskytnúť dostatok energie. Inak sa vám bude behať ťažko. V prípade, že sa najete až po behu, je väčšia pravdepodobnosť, že siahnete po niečom zdravom. Čo zvyčajne neplatí vtedy, keď sedíte doma na gauči a nič nerobíte.

Naučíte sa vychutnávať si prítomnosť

Nie každá zima prináša so sebou sneh. Bez ohľadu na to je večerný beh v zime jedinečný. Vonku je menej ľudí, vládne tam tma, na oblohe môžete vidieť hviezdy. Stačí sa poobzerať vôkol seba a vychutnávať si všetky krásy zimy.

Viac zvládnete

Je dokázané, že večer sa nám behá lepšie. Potvrdzuje to napríklad štúdia odborníkov z University of North Texas. Tí na základe svojho bádania zistili, že telo je vo večerných hodinách dokonale pripravené na cvičenie, napríklad z dôvodu lepšieho využívania kyslíka. 

Zdroj foto: adidas.sk

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Top 10 bežeckých podujatí roku 2017Top 10 bežeckých podujatí roku 2017

Milujete beh a sú pre vás najlepšou motiváciou práve bežecké preteky? Vybrali sme pre vás desať takých, ktorých atmosféru by ste mali jednoznačne zažiť!

 

Ako nestratiť motiváciu a behať aj v zime?Ako nestratiť motiváciu a behať aj v zime?

Nedostatok denného svetla má vplyv na tvorbu niektorých hormónov.

 

11 tipov pre pohodový beh počas chladných dní11 tipov pre pohodový beh počas chladných dní

Na behu je úžasné aj to, že si ho môžeme dopriať po celý rok, teda aj počas chladnej zimy. 

 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Beh večer má svoje výhody. Prečo mu dať šancu?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1922
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.