Ako nestratiť motiváciu a behať aj v zime?

Nedostatok denného svetla má vplyv na tvorbu niektorých hormónov, čo do značnej miery ovplyvňuje naše duševné rozpoloženie a nie vždy sa nám chce ísť behať tak, ako počas iných ročných období.

Ako nestratiť motiváciu a behať aj v zime?
14. DEC 2016

Ak aj vy patríte medzi tých, ktorí by chceli behať aj v zime, ale nie vždy toto chcenie naplnia, skúste urobiť niekoľko drobných zmien.

Majte na pamäti svoj cieľ

Nech už máte akýkoľvek cieľ, myslite naň vždy, keď sa vám nechce a radšej by ste zostali doma v teple. Možno vám pomôže, keď si svoj cieľ napíšete na papier a budete ho mať stále na očiach. Nezabudnite ani na odmeny, ktoré si doprajete, ak budete behať podľa plánu.

Rešpektujte svoje vnútorné hodiny

Každý z nás má vnútorné cirkadiánne hodiny, vďaka ktorým sme nastavení tak, že za svetla sme aktívni a s príchodom tmy sa naše telo nastavuje na odpočinok. Ak vezmeme do úvahy túto skutočnosť, môže nám to pomôcť s prekonávaním nechuti či lenivosti súvisiacej so športom. To znamená, že vhodné je pouvažovať nad načasovaním behu, teda behať za svetla.

Doprajte si primeraný spánok

Ak nespíte dostatočne dlho a kvalitne, má to vplyv na intenzitu vášho tréningu. Takisto riskujete zranenie, pretože vaše zmysly nefungujú tak, ako by mali. Ak teda máte pocit, že potrebujete spánku viac ako počas iných ročných období, doprajte si ho.

Otázka znie, aká je ideálna doba spánku. Podľa National Sleep Foundation je stále málo ľudí, pre ktorých je osemhodinový spánok prioritou. Odborníci z tejto inštitúcie sú toho názoru, že potreby spánku sa líšia podľa veku i životného štýlu. Upozorňujú tiež na to, že cirkadiánne rytmy ovplyvňuje celkový životný štýl, konzumácia kávy, energetických nápojov, svetlo zvonku i z elektronických zariadení, stres atď. To znamená, že ak chce človek zistiť, koľko spánku potrebuje, musí vziať do úvahy všetky faktory, ktoré spánok ovplyvňujú (1).

Prispôsobte svoj tréningový plán ročnému obdobiu

Ak máte pocit, že nevládzete behať tak ako počas iných mesiacov, jednoducho rešpektujte svoje telo a uberte. Tréningový plán sa dá ľahko prispôsobiť vášmu momentálnemu fyzickému či duševnému rozpoloženiu.

Voľte funkčné oblečenie a dbajte na bezpečnosť

Beh počas zimy vám môže znepríjemniť aj to, čo máte oblečené, pretože komfort pri behu je snáď ešte dôležitejší v zime ako v lete. Stavte preto na kvalitné funkčné materiály a naučte sa oblečenie vrstviť. Jednoducho urobte všetko preto, aby sa vám behalo pohodlne. Ak je vonku sneh, je dobré staviť na zimné bežecké topánky, ktorá nepremoknú a eliminujú možnosť pošmyknutia sa. Samozrejmosťou by malo byť aj používanie reflexných prvkov a to hlavne v prípade, že beháte za tmy.

Referencie: (1)https://sleepfoundation.org/how-sleep-works/how-much-sleep-do-we-really-need

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

11 tipov pre pohodový beh počas chladných dní11 tipov pre pohodový beh počas chladných dní

Na behu je úžasné aj to, že si ho môžeme dopriať po celý rok, teda aj počas chladnej zimy. 

 

Koľko a aké ovocie môže zjesť bežec?Koľko a aké ovocie môže zjesť bežec?

Možno na sebe pozorujete, že čím viac beháte, tým pociťujete väčší hlad. Bez výčitiek ho môžete zahnať práve chutnými a zdravými ovocnými plodmi. 

 

Beháte, ale kilá sa vás stále držia ako kliešť? tréner prezradil príčinyBeháte, ale kilá sa vás stále držia ako kliešť? Tréner prezradil príčiny

„Pri intenzite na úrovni anaeróbneho prahu sa dostávame na úroveň spaľovania viac ako 80 % sacharidov, čo znamená, že k čerpaniu tukových zásob sa ani nemusíme dostať.“ 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako nestratiť motiváciu a behať aj v zime?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1922
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.