Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Užime si vonkajšie aktivity v zime

Janka Chocholová

Spoznajme svoje telo a začnime sa postupne prispôsobovať tomuto chladnému počasiu. 

Užime si vonkajšie aktivity v zime
13. DEC 2016

Nenechajme zimu prerušiť naše pohybové aktivity, ale udržiavajme sa naďalej, pokračujme v tréningu, aby sme na jar mali dostatočný základ na celý rok.

Loren Greenway, CEO vo Wilderness Medical Center v Salt Lake City, Utah, hovorí, že „zachovať teplo si vyžaduje pochopiť dva kľúčové princípy: prívod tepla a prúdenie tepla“. Porozumenie týmto mechanizmom a fungovaniu našich tiel je predpokladom vytvorenia termoregulačného systému, ktorý nám pomôže udržať a prispôsobiť sa chladu a zime.

Skutočný efekt chladného počasia pre ľudské zdravie je obmedziť šírenie infekčných chorôb. Chladnejšie teploty však pre naše telo majú podstatnú úlohu aj v spaľovaní tukov. 

Nášmu telu trvá nejaký čas, kým sa prispôsobí chladnejším teplotám a začne proces otužovania. Čím viac času však strávime v zimnom prostredí, tým viac budeme musieť prechádzať rôznymi zmenami, ktoré umožňujú efektívne sa vysporiadať s týmito teplotami.

Výborným začiatkom je beh v chlade

Beh v chlade je na začiatok najjednoduchším tréningom. Pri činnostiach ako šprinty alebo gymnastika, kedy by sme do prudkých pohybov zapojili studené svaly, sa vystavujeme väčšiemu riziku svalových poškodení a poškodení šliach.

Tréning v zime si vyžaduje niektoré špecifické situácie a požiadavky. Je potrebné, aby sme sa ubezpečili, že máme pod kontrolou svoju vnútornú teplotu, udržujeme končatiny v teple, sme hydratovaní a vieme sa vyhnúť zraneniam. Nepriaznivé podmienky si vyžadujú správne vybavenie a oblečenie, povedomie o tom, ako sa vysporiadať s chladom a poznať rozdiel medzi nepríjemným a potenciálne nebezpečným – studené nohy sú jedna vec, ale úplne necitlivé sú ďalšia.

Pri obliekaní sa do nízkych teplôt by sme mali cítiť chlad ešte aj na začiatku pri behu na zahriatie. Pretože, ak sa cítime v teple ešte aj vtedy, keď vyjdeme von, čoskoro sa začneme potiť a naše telo sa môže schladiť rapídne. Tréning na otužovanie v zime si vyžaduje teplotnú rovnováhu, nie výkyvy. Bude potrebné experimentovať s rôznymi vrstvami a typmi materiálu, kým nenájdeme to, čo spolupracuje s naším telom najvhodnejšie. Potrebujeme sa tiež uistiť, že naša telesná teplota je v medziach normy a je našou najväčšou prioritou.

Pozor na hydratáciu

Aj v zime je potrebné, aby sme zostali hydratovaní. Aj počas cvičenia v chladnom období strácame značné množstvo tekutiny, aj keď to tak nepociťujeme. Smäd nie je najhlavnejším ukazovateľom toho, že by sme mali nášmu telu doplniť tekutiny. Dobrá hydratácia znamená lepší výkon a rýchlejšie zotavenie. Celkovo to znamená tiež menej stresu a viac výhod, ktoré tak získame. Mať fľašu s vodou so sebou po celú dobu cvičenia nie je až taká záťaž. Jednoduchý trik je dať teplú alebo horúcu vodou do fľaše pri odchode z domu, potom vydrží dlhšie a nezamrzne tak skoro.

Využime aj obdobie zimy na nepretržitý tréningový cyklus a nie ako obdobie spánku. S trochou plánovania, znalostí a so správnym oblečením budeme môcť pocítiť, aké je otužovanie na sviežom vzduchu príjemné.

Zdroj foto: adidas.sk

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

11 tipov pre pohodový beh počas chladných dní11 tipov pre pohodový beh počas chladných dní

Na behu je úžasné aj to, že si ho môžeme dopriať po celý rok, teda aj počas chladnej zimy. 

 

Ako začať cvičiť a vydržaťAko začať pravidelne športovať a vytrvať?

Niekedy nie je ľahké zladiť osobný, rodinný a pracovný život tak, aby sme mali dostatok času na všetkých a na všetko, čo by sme chceli.

 

Beháte, ale kilá sa vás stále držia ako kliešť? tréner prezradil príčinyBeháte, ale kilá sa vás stále držia ako kliešť? Tréner prezradil príčiny

Pri intenzite na úrovni anaeróbneho prahu sa dostávame na úroveň spaľovania viac ako 80 % sacharidov.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Užime si vonkajšie aktivity v zime

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.