Joga pre tehotné je aj pre mamičky, ktoré predtým necvičili
Otehotneli ste a ste si vedomá toho, že by sa vám hodil vhodný druh pohybu, ktorý by vám pomohol zmierniť únavu, opuchy nôh či bolesti chrbtice?
V tom prípade je jednou z možností cvičenie jogy pre tehotné. S čím všetkým vám môže tehotenská joga pomôcť a na čo si dávať pozor?
Štýlov jogy je mnoho. Ktoré sú vhodné pre tehotné?
Hovorí sa, že joga je pre každého, lebo existuje veľa rôznych štýlov jogy. A opäť musíme s týmto tvrdením súhlasiť, pretože joga je skutočne pre všetkých, vrátane budúcich mamičiek, ktoré nikdy necvičili. „Joga pre tehotné je určená práve pre mamičky, ktoré nikdy necvičili jogu, prípadne sa nevenovali žiadnej fyzickej aktivite. Osobne precvičujem ashtanga jogu a power jogu a oba tieto systémy sa viac-menej zhodujú v tom, že ak sa mamička pred tehotenstvom nevenovala týmto dynamickým jogovým systémom jogy, neodporúča sa s nimi začať práve počas tehotenstva. Mohlo by to pre ňu a dieťa predstavovať veľkú zmenu a takýmto ,šokom᾿ sa skôr snažíme v prvých mesiacoch vyhýbať. Preto sa mamičkám, ktoré chcú začať cvičiť jogu, odporúča práve joga pre tehotné. Tá je prispôsobená svojimi prevedeniami pozícií možnostiam mamičiek a je jemnejšia, pomalšia, čiže nepôsobí na telo príliš nárazovo. Iný prístup sa volí pri mamičkách, ktoré sa aktívne venovali joge ešte pred tehotenstvom. Dôležité je zohľadniť aj odporúčania lekárov a prípadné individuálne obmedzenia,“ hovorí inštruktorka jogy Majka Bothová.
Zdroj foto: Majka Bothová
Joga prospieva telu i duši
Joga pre tehotné má množstvo fyzických i psychických benefitov – pomáha rozvíjať vytrvalosť a silu, stimuluje prietok krvi, zlepšuje rovnováhu a uvoľňuje napätie v oblastiach, ktoré sú v tehotenstve zaťažené, ako napríklad bedrovú oblasť. Takisto je výborná na uvoľnenie vnútorného napätia a umožňuje lepšie sa „prepojiť“ s dieťatkom v brušku. Inštruktorka jogy pre tehotné vymenúva ďalšie prínosy pravidelného cvičenia jogy pre gravidné: „Tehotenstvo sprevádza množstvo sprievodných javov, od nevoľnosti, opuchov nôh, bolestí driekovej časti chrbtice až po zmeny v panvovej časti. Jogové pozície určené pre tehotné zohľadňujú práve tieto ťažkosti a zmeny v tele ženy počas tehotenstva. Tiež táto joga učí ženy technikám dychu, ktoré ich môžu sprevádzať pri samotnom pôrode a prináša im celkové psychické uvoľnenie.“
Zdroj foto: Majka Bothová
Na čo si dať pri cvičení jogy pozor?
Cvičenie jogy konzultujte so svojím gynekológom a vyberte si naozaj skúseného inštruktora, ktorý vám zodpovie vaše zvedavé otázky a správne vás navedie pri samotnom cvičení jogy. „Špeciálne na hodinách jogy pre tehotné je dôležité cvičiť podľa inštrukcií inštruktora jogy, nepreceňovať svoje možnosti. Tu naozaj nie je priestor na podnecovanie súťaživého ega. Kedykoľvek počas hodiny je priestor si oddýchnuť. Mnohé pozície sa vynechávajú, ako rotácie v chrbtici a tým pádom aj na bruchu, brucho sa všeobecne veľmi nenamáha. Tiež sa dbá na zdravé prevedenie pozícií, kde je predpoklad, že by sa nezdravo zvyšovala flexibilita, na čo treba dávať pozor najmä pri tehotných – ich bedrové kĺby sú voľnejšie, ako bežne. Viac ako na fyzično, sa kladie dôraz na duševnú pohodu mamičiek,“ hovorí Majka Bothová.
Zdroj foto: pixabay.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Ovládate základné princípy pilatesu?
J. H. Pilates sa snažil o to, aby toto cvičenie bolo zamerané na zjednotenie tela, mysle a ducha, a kvôli tomu definoval základné princípy pilatesu.
Je joga vhodným kompenzačným cvičením pre bežcov?
„Joga tiež posilňuje pomocné, často zanedbávané svalstvo. Aj základné pozície pomôžu spevniť členky, kolená a držanie celého tela,“ hovorí inštruktorka jogy a hobby bežkyňa Daniela Lászlová.
Power joga je osobná voľba, ktorá učí sebareflexii a formuje telo
Je považovaná za štýl jogy, ktorý ulahodí dnešnej modernej žene.