Ovládate základné princípy pilatesu?

J. H. Pilates sa snažil o to, aby toto cvičenie bolo zamerané na zjednotenie tela, mysle a ducha, a kvôli tomu definoval základné princípy pilatesu. 

Ovládate základné princípy pilatesu?
23. FEB 2017

Aj vďaka nim je pilates jedinečným cvičením, ktorému holdujú státisíce ľudí po celom svete a dosahujú skvelé výsledky nielen po fyzickej, ale aj duševnej stránke. Pri pravidelnom cvičení pilatesu dochádza k posilneniu a zoštíhleniu svalov, zlepšeniu držania tela, eliminácii tukových zásob, odstráneniu svalovej nerovnováhy a bolestí pohybového aparátu, a takisto sa človek naučí lepšie zvládať stres, a cvičenie mu dodá energiu.

Chcete získať čo najviac benefitov z cvičenia pilatesu? Potom nezabúdajte na dodržiavanie niekoľkých pilates princípov, bez ktorých by pilates nebol pilatesom. Kľúčových je šesť, teda dýchanie, precíznosť, centrum tela, plynulosť, kontrola a sústredenie.

Zásady cvičenia pilatesu

Dýchanie

Pri cvičení pilatesu je kladený veľký dôraz na správne dýchanie, ktoré by malo byť hlboké a kontrolované, a takisto zosúladené s pohybom. Hlboké dýchanie má schopnosť stimulovať krvný obeh a eliminuje svalové napätie. J. H. Pilates považoval správne dýchanie za jeden z kľúčových princípov cvičenia, ktoré vytvoril.

Precíznosť (dôkladnosť prevedenia)

Pri tomto princípe platí jednoduché pravidlo – dôležitá je kvalita vykonaných cvikov a nie kvantita, čiže lepšie je vykonať tri precízne opakovania jedného cviku ako desať nedbalých.

Centrum tela (power house)

Pri cvičení pilatesu je potrebné vychádzať z toho, že všetky pohyby vychádzajú zo stredu tela. Teda dôležité je do cvičenia zapájať nielen vonkajšie, ale aj vnútorné svaly, teda svaly brucha, chrbta, panvy a zadku. Pilates ich jednoducho zhrnul do pojmu „power house“, alebo centrum tela. Jedná sa o svaly, ktorým sa pri iných cvičeniach často nevenuje dostatok pozornosti, hoci sú kľúčové pre správne držanie tela a poskytujú stabilitu chrbtu i vnútorným orgánom. 

Plynulosť

Pri cvičení pilatesu je potrebné dbať na to, aby boli jednotlivé pohyby plynulé, vďaka čomu sa znižuje riziko vzniku zranenia. Spojením hlbokého dýchania a princípu plynulosti dochádza k navodeniu pocitov pohody. Okrem toho táto zásada upozorňuje na to, že jednotlivé pilates cviky na seba nadväzujú.

Riadenie pohybu (kontrola)

Každý jeden pohyb vykonaný v rámci cvičenia pilatesu musí byť plne kontrolovaný, čiže presný. Teda je potrebné ovládať techniku každého cviku a vedome kontrolovať, či ho vykonávame správne.

Koncentrácia (sústredenie)

Sústredenie sa na pohyb nám prináša nielen uvedomenie si svojho tela a toho, čo vykonáva, ale aj odreagovanie sa od starostí. V rámci tohto princípu dosiahneme spoluprácu medzi telom a mysľou. 

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Je joga vhodným kompenzačným cvičením pre bežcov?Je joga vhodným kompenzačným cvičením pre bežcov?

„Joga tiež posilňuje pomocné, často zanedbávané svalstvo. Aj základné pozície pomôžu spevniť členky, kolená a držanie celého tela,“ hovorí inštruktorka jogy a hobby bežkyňa Daniela Lászlová. 

 

Power joga je osobná voľba, ktorá formuje telo a učí sebareflexiiPower joga je osobná voľba, ktorá učí sebareflexii a formuje telo

Je považovaná za štýl jogy, ktorý ulahodí dnešnej modernej žene. Je vhodná aj na chudnutie a v čom všetkom nám pomôže? Prezradí inštruktorka Oľga Končická. 

 

FOTO: máme dôkazy, že pilates je (nielen) cesta k sexi figúreFOTO: Máme dôkazy, že pilates je cesta aj k sexi figúre

Pilates je pôvodne rehabilitačné cvičenie, ktoré si väčšinou spájame s odstraňovaním svalovej nerovnováhy. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ovládate základné princípy pilatesu?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2390
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.