Power joga je osobná voľba, ktorá učí sebareflexii a formuje telo

Je považovaná za štýl jogy, ktorý ulahodí dnešnej modernej žene. Je vhodná aj na chudnutie a v čom všetkom nám pomôže? Prezradí inštruktorka Oľga Končická. 

Power joga je osobná voľba, ktorá formuje telo a učí sebareflexii
16. FEB 2017

V dnešnej uponáhľanej dobe sme vystresovaní,  žijeme sedavým spôsobom života a neraz sa i nezdravo stravujeme, čo sa, samozrejme, prejavuje aj na našom fyzickom a psychickom zdraví. Ako nájsť vnútorný pokoj a byť fyzicky fit? Riešenie ponúka napríklad joga, ktorej cieľom je dosiahnutie vnútornej harmónie, teda súladu medzi telom, dušou a mysľou.

Nuž a vďaka tomu, že existuje mnoho štýlov jogy, môže sa o dosiahnutie vnútorného pokoja a pevného zdravia pokúsiť každý. Ak vám ide o nadobudnutie fyzickej, ale i psychickej kondície, power joga je to pravé.

Plusov power jogy je neúrekom

Power joga má množstvo telesných i duševných benefitov. Upokojuje, posilňuje, dodáva energiu a učí človeka lepšie spoznať samého seba. Je tiež výborným cvičením na odstránenie svalovej nerovnováhy a napätia vo svaloch. Vo veľkej miere prospieva aj vnútorným orgánom. Okrem toho tvaruje problematické partie a napomáha k schudnutiu. No inštruktorka power jogy, Oľga Končická, upozorňuje na niečo ešte dôležitejšie. „Power joga je stále obľúbenejším spôsobom cvičenia. Jej základom je striedanie jogových ásan a ich variant. Tento strohý popis power jogy však skrýva v sebe oveľa viac než bežné cvičenia, ktoré sú zamerané len na formovanie tela a stratu telesného tuku. Power joga je o level vyššie z hľadiska poznania svojich fyzických potrieb. Učí vnímať nielen telo, ale aj jeho pocity a nájsť v cvičení svoj rytmus, nenútiť sa prispôsobiť väčšine v sále a zároveň si hodinu užívať podľa svojej fyzickej kondície. Okrem toho učí správnemu dýchaniu, držaniu tela, koncentrácii, učí umeniu uvoľniť sa a nachádzať pocit spokojnosti zo seba samého. Každý, kto začína s power jogou, prechádza postupne týmto poznaním a výsledkom je, že po každej hodine cíti príjemne ponaťahované svaly. Pravidelným praktikovaním cvičenia sa svaly stávajú pružné a pevnejšie, formovanejšie. Power joga je vhodná aj na stratu tuku, aj na vyformovanie tela,“ vysvetľuje podstatu power jogy skúsená inštruktorka a upozorňuje na to, že ak chce niekto schudnúť, potrebuje urobiť rozhodnutie, ktoré spočíva v zmene životného štýlu. Táto zmena sa nezaobíde bez zdravej stravy a pohybu. Ak si človek zvolí ako cvičenie power jogu, stane sa silnejším a krajším nielen jeho telo, ale aj myseľ a duša.

power joga končická
Zdroj foto: Oľga Končická

Ako často cvičiť, aby sme pocítili zmeny a s čím power jogu kombinovať?  

Hoci je power joga moderným štýlom jogy, je to stále joga, pre ktorú je dôležité pôsobiť nielen na telo človeka, ale aj na jeho dušu a myslenie. Pravidelným cvičením power jogy dochádza k zmene myslenia. Dokážeme reagovať na svoje potreby a cvičiť tak často, ako to budeme cítiť. Netreba sa držať predpísaných či odporúčaných pravidiel, ale riadiť sa svojimi pocitmi. Byť sám sebou v tomto prípade znamená, že ja som ten, kto vie, ako často chcem cvičiť a ako si cvičenie chcem užívať. Odporúčané intervaly cvičenia totiž dodržiava iba málokto. Keď sa však riadim svojimi potrebami, je možné, že power jogu si môžem spestriť behom, bicyklovaním, alebo čímkoľvek, z čoho budem mať pocit spokojnosti. Časom je možné, že power joga sa stane aj každodennou súčasťou života cvičenca a nemusí ju praktikovať len v kolektíve, ale aj v pohodlí svojho domova či v prírode,“ hovorí zo skúseností Oľga Končická a pripomína, že power joga je osobnou voľbou, ktorá formuje nielen telo, ale učí aj sebareflexii. „Je dobré vyskúšať občas  iné trendy cvičenia a nové chudnúce finty, myseľ nás však vždy dobehne a chce, aby sme sa naladili nie na vonkajšie podnety, ale na vlastné potreby, ktoré sú v súlade s našou osobnosťou. Len vtedy budeme vedieť vedome riadiť svoj život a mať formované a pevné telo, po ktorom túžime,“ dodáva na záver. 

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

FOTO: máme dôkazy, že pilates je (nielen) cesta k sexi figúreFOTO: Máme dôkazy, že pilates je cesta aj k sexi figúre

Pilates je pôvodne rehabilitačné cvičenie, ktoré si väčšinou spájame s odstraňovaním svalovej nerovnováhy.

 

Ako sa stať dobrou jogínkou?Ako sa stať dobrým jogínom?

Prezradí vám to učiteľ jogy a tvorby vedomia z ÁSANA - školy jogy a umenia života, Vlado Wagner. 

 

Odpustenie prináša slobodu – odpustite a žite šťastneOdpustenie prináša slobodu – odpustite a žite šťastne

Už rímsky historik Titus Livius bol presvedčený o tom, že „ľudské chyby si zaslúžia odpustenie“.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Power joga je osobná voľba, ktorá učí sebareflexii a formuje telo

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2524
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.