Je joga vhodným kompenzačným cvičením pre bežcov?
„Joga tiež posilňuje pomocné, často zanedbávané svalstvo. Aj základné pozície pomôžu spevniť členky, kolená a držanie celého tela,“ hovorí inštruktorka jogy a hobby bežkyňa Daniela Lászlová.
Jednostranný pohyb neprospieva nikomu a platí to aj pre bežcov, pretože pri behu sú zapájané iba určité skupiny svalov. Ak sa bežec nevenuje kompenzačným cvičeniam, potom sa môže stať, že svaly zapájané pri behu sú preťažené a, naopak, tie menej používané oslabené. To, samozrejme, vedie k svalovej nerovnováhe. Preto sa bežcom odporúčajú kompenzačné cvičenia, ako napríklad plávanie, bicyklovanie, pilates alebo joga. No a práve o joge, ako kompenzačnej pohybovej aktivite pri behu, sme sa porozprávali so skúsenou jogovou inštruktorkou i bežkyňou Danielou Lászlovou, ktorá vedie špecializované workshopy a aj hodiny pre bežcov i v tejto oblasti.
Danka, o joge sa hovorí, že je okrem iného aj vhodnou kompenzačnou pohybovou aktivitou pre bežcov. Je to naozaj tak?
Podľa mojej skúsenosti, ako hobby bežkyne a inštruktorky jogy zároveň, je práve joga veľmi vhodnou kompenzačnou aktivitou. Pôsobí na úrovni fyzickej, biochemickej a psychickej. Joga veľmi dobre uvoľní a natiahne skrátené svalstvo, prispeje k lepšej mobilite a k väčšiemu rozsahu pohybu v kĺboch, prehĺbi dych a takisto zlepšuje vitálnu kapacitu pľúc.
Mohli by ste podrobnejšie popísať, ako pôsobí joga priamo na pohybový aparát bežca?
Jogový pohyb pôsobí do hĺbky štruktúr. Prináša úľavu na úrovni svalov, šliach, fascií, úponov a v konečnom dôsledku i kostí. Joga relaxuje posturálne svalstvo, čím predchádza zraneniam z preťaženia a dlhodobej únavy. Pravidelné cvičenie jogy nie je iba uvoľnenie a natiahnutie. Pozície výrazne posilňujú jadro tela, ktorého funkčnosť pôsobí na dynamiku odrazu pri behu a na stabilitu pri dopade. Joga tiež posilňuje pomocné, často zanedbávané svalstvo. Aj základné pozície pomôžu spevniť členky, kolená a držanie celého tela. Beh je v konečnom dôsledku veľmi stereotypný pohyb smerom vpred a rotácie v trupe pri práci paží. Niekedy nečakaný úskok doboku či dopad na neistý povrch spôsobí podvrtnutie členka, lebo na to telo nebolo pripravené a trénované.
Ste skúsenou inštruktorkou viacerých štýlov jogy, čiže zrejme považujete jogu za jedno z najlepších kompenzačným cvičení. Možno trošku záludná otázka, ale odporučili by ste ešte aj nejaké iné kompenzačné športy pri behu okrem jogy?
Nie som zaujatá ani voči iným spôsobom aktívnej kompenzácie :), určite pomôže aj pilates či strečing. Na rozdiel od týchto má však v sebe joga prvok koncentrácie a meditácie, hlbokého upokojenia a uvoľnenia, čo nie je vždy pochopené športovcom (najmä mužom) na prvýkrát. Vrcholovému športovcovi pomôže uvoľniť stres, napätie a očakávanie z výsledku. Na psychologickej úrovni prispieva k dobrej nálade, k zníženiu obáv a úzkostí, zlepšuje akceptáciu seba samého. Pomáha mu prekonať ťažké úskalia a krízy pri tréningoch i pretekoch. Ukáže mu, ako urobiť z behu skutočnú meditáciu v pohybe.
Ak sa niekto seriózne venuje behu, ako často by mal cvičiť jogu? Je dôležitý aj konkrétny štýl jogy?
Každá kompenzácia je dobrá. Z mojich skúseností, mnohí, i seriózni bežci, majú dosť ohraničené vnímanie kompenzácie. Prioritou býva behať, plniť bežecký tréningový plán a bežecký denník. Zmena videnia prichádza s vekom a po zranení.
Jogový pohyb má priniesť športovcovi očakávané uvoľnenie, radosť a dočerpanie energie. Každá joga je trochu odlišná, a predsa v podstate rovnaká. Druh preferovanej jogy veľakrát závisí hlavne od povahy a postoja bežca, nie od výkonu, ktorý podáva. Hlavné je fyzicky uľaviť svalstvu, ostatné prichádza v následnosti. Niekomu stačí mierna hatha joga, iný má viac energie a dynamická power joga alebo za tepla cvičená hot joga bude jeho šálka kávy. Vysoko výkonným a dlhodobo preťaženým svalom pomôže jemnejšia jin joga. Pri každej joge sa telo dokonale uvoľní, pokiaľ si atlét uvedomí, že joga nie je šport, nie je súťaživá a neexistuje dokonalá asána, teda jogová póza.
Kedy sa treba venovať kompenzačným cvičeniam, ak pravidelne beháme?
Kompenzácia svalstva v podobe jogy či strečingu by mala nastať vždy po tréningu. Ak navštívi bežec jogu aspoň raz (optimistický scenár = dvakrát do týždňa), urobí pre seba veľmi veľa. Vnímavejší si dokážu rýchle osvojiť asány a techniku dychu, môžu si potom zacvičiť doma podľa vlastnej potreby kedykoľvek. Niekedy je však skupinové cvičenie motivujúcejšie ako individuálny tréning.
Zdroj foto: Daniela Lászlová, www.tvojajoga.sk
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Posilňovanie a lepší bežecký výkon? Áno, ale treba si vybrať správne
Ani bežci by nemali v tréningovom pláne zabúdať na posilňovanie. Ktoré cviky sú vhodné?
VIDEO: Beháte v zime? Nezabúdajte na strečing
Prečo je strečing dôležitý a ako ho vykonávať? Poradí bežecký tréner Marek Vojník.
Riešite dilemu, čo jesť po behu? Už nemusíte!
Jednou z chýb, ktorej sa bežci dopúšťajú, je nesprávne načasovanie a zloženie jedla po telesnej aktivite.
Diskusia k článku - Je joga vhodným kompenzačným cvičením pre bežcov?
Nový príspevok
Presne. Súhlasím. Pravidelne chodím behať a vždy po behu sa snažím cvičiť jogu. Fakt pomáha dobre natiahnuť napäté a namáhané svalstvo. Lepšie než strečing. Výborne sa to dopĺňa.