VIDEO: Beháte v zime? Nezabúdajte na strečing

Prečo je strečing dôležitý a ako ho vykonávať? Poradí bežecký tréner Marek Vojník. 

VIDEO: Beháte v zime? Nezabúdajte na strečing
24. JAN 2017

Strečing má viacero výhod. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že je prevenciou zranenia, zlepšuje krvný obeh, stimuluje vylučovanie toxínov z tela, zlepšuje rozsah pohybu, zabraňuje vzniku svalovej dysbalancie, urýchľuje regeneráciu tela po tréningu, zlepšuje držanie tela a koordináciu. Tréner Marek Vojník vyzdvihuje najmä štyri účinky strečingu a to, že „je prevenciou zranení, znižuje ,tuhosť᾿ svalov, zvyšuje ich elasticitu a cvičením sa takisto zlepšuje poznanie svojho tela a vnímanie jednotlivých svalových partií.“

Nie je strečing ako strečing. Začínajte dynamickým strečingom

Existuje niekoľko druhov strečingu, pričom najznámejší je dynamický a statický strečing. Väčšina trénerov odporúča venovať sa pred tréningom dynamickému strečingu, ktorý svaly pripraví na záťaž a ochráni pred prípadným zranením. „V pokoji nie sú svaly prekrvené, a preto musíme telo pripraviť na následnú záťaž. Pred záťažou je potrebné sa rozklusať a následne prekrviť jednotlivé svalové skupiny. Na to je určený dynamický strečing, ktorého úlohou je nabudiť energetický systém a prekrviť svalové skupiny. Čím je záťaž intenzívnejšia, tým je dynamický strečing dôležitejší. Jedná sa o súbor kontrolovaných kmitavých a krúživých pohybov na hrane rozsahu pohybu,“ vysvetľuje skúsený bežecký tréner. Dynamický strečing môžete v zime vykonať ešte v pohodlí domova a až potom vybehnúť von.

Po behu svalom doprajte statický strečing

Naopak, po behu a vyklusaní je veľmi dôležitý statický strečing. Hovoríme mu aj pasívny. „Je určený na uvoľnenie svalov po záťaži, slúži na regeneráciu. Pozostáva zo súborov cvikov, pri ktorých naťahujeme svalové partie až po najväčší možný rozsah, v ktorom vydržíme určitú dobu v danej pozícii, napríklad 15 – 20 sekúnd a následne napätý sval uvoľníme,“ hovorí Marek Vojník.

Neviete, ako sa rozcvičiť pred behom? Pozrite si dynamický strečing s bežkyňou Simonou Gonovou:


Zdroj: youtube.com

Spracované v spolupráci s bežeckým trénerom Marekom Vojníkom z www.itrener.sk

Zdroj foto: adidas.sk

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

3 veci, ktoré by mali nasledovať bezprostredne po zimnom behu3 veci, ktoré by mali nasledovať bezprostredne po zimnom behu

Všade sa píše o tom, ako sa pripraviť na beh v zime, ale menej informácií je o tom, čo urobiť hneď po behu. 

 

Je vonku poľadovica? dajte si do tela na bežeckom páseJe vonku poľadovica? Dajte si do tela na bežeckom páse

Ak je vonku teplota hlboko pod nulou a cesty sú zľadovatené, neznamená to, že sa musíte behu vzdať alebo čakať do jari.

 

Vyberáme si bežecké tenisky na zimu. na čo nezabudnúť?Vyberáme si bežecké tenisky na zimu. Na čo nezabudnúť?

Ak je zima suchá, na beh nám postačia bežné bežecké tenisky. Čo však v prípade, že vonku vládne sneh a mráz? Poradí skúsený bežecký tréner Marek Vojník. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - VIDEO: Beháte v zime? Nezabúdajte na strečing

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2524
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.