Dá sa spáliť tuk behaním?
„Je to aktivita, pri ktorej je človek schopný spáliť viac energie ako pri akejkoľvek inej činnosti,“ tvrdí skúsený kondičný tréner Jakub Slavkovský.
Idú vám na nervy tukové záhyby na bruchu či ovísajúci tuk na stehnách? Potom nastala tá správna chvíľa, aby ste s tým niečo urobili! Nečakajte na zajtra či na pondelok, ale začnite hneď. Čo vás čaká? Nevyhnete sa úprave jedálnička a budete musieť pohnúť zadkom. Nuž a ak sa vám nechce chodiť do fitcentra a ani na skupinové cvičenie, môžete dať šancu behu, Podľa trénera Jakuba Slavkovského je to druh pohybu, pri ktorom sa dá spáliť veľké množstvo energie, pretože „pri behu prúdi krv so živinami prakticky do všetkých svalových partií a to znamená vysokú spotrebu energie."
Ako behať, keď som začiatočník a chcem schudnúť?
Chcete vedieť, akým spôsobom behať, aby vám beh pomohol v boji s kilami navyše? Ak patríte k úplným začiatočníkom, najprv si musíte vybudovať dobrý základ. „Začiatočníkom by som odporúčal najprv trénovať v nižšej intenzite a postupne predlžovať čas tréningu. Pokiaľ človek zvládne aspoň 30 minút súvislého behu v nižšej intenzite, môže postupne zaradiť aj intervaly s vyššou intenzitou,“ radí tréner a dodáva, že svaly človeka čerpajú pri nižšej intenzite bezprostredne energiu z tukov, teda treba behať v okolí aeróbneho prahu. Viac o tréningových zónach sa môžete dočítať v jeho článku Tréningové zóny a ich použitie v tréningu. Zjednodušene môžeme povedať, že vaše telo čerpá energiu z tukov pri behu pri 60 – 70 % maximálnej pulzovej frekvencie, avšak beh by mal trvať aspoň 45 minút.
Tipy pre pokročilejších
Pokročilejší bežci majú na to, aby behali vo vyššej intenzite, pri ktorej „začne ľudské telo čerpať viac energie zo sacharidov.“ Dobrou voľbou je napríklad fartlek, teda beh, pri ktorom striedate rozličné tempá podľa vlastných pocitov. Výborný je aj intervalový beh. „Intervaly zvýšia spotrebu energie a tiež stimulujú telo k zlepšeniu vytrvalosti,“ dopĺňa Jakub Slavkovský. Navyše intervalový beh je príjemným spestrením bežných tréningov a výrazne skráti ich čas.
Intervalový beh je založený na presnom striedaní veľmi intenzívnych a odpočinkových fáz, teda budete potrebovať bežecké hodinky alebo stopky. Začať môžete tak, že niekoľko sekúnd pôjdete na maximum a potom si doprajete primeraný čas na zotavenie. Takto budete pokračovať niekoľkokrát za sebou. S intervalmi sa dá rozlične pracovať podľa vašej aktuálnej kondície a nálady. Napríklad pokročilí môžu oddychové intervaly skracovať. „Čo sa týka trvania intenzívneho intervalu, tak trvať môže v extrémnych prípadoch od 15 sekúnd do niekoľkých minút. Najčastejšie trvanie pri intervalových tréningoch je od 1 až do 10 minút. Od doby trvania závisí aj intenzita. Väčšinou sa pohybuje od anaeróbneho prahu vyššie (80 – 95 % maximálnej pulzovej frekvencie),“ hovorí tréner. Samozrejmosťou je dôkladné rozohriatie a strečing pred behom a na záver vydýchanie.
Beh je teda skvelým pomocníkom pri chudnutí a rozhodne sa mu oplatí dať šancu. Ak vám beh pri chudnutí pomohol, neváhajte a napíšte nám do redakcie. Radi váš príbeh zverejníme.
Chcete sa pri behu cítiť pohodlne?
Voľte si kvalitné športové oblečenie, ktoré vám sadne a je zhotovené z funkčných materiálov. Pestrú ponuku outfitov nájdete aj na www.adidas.sk.
Zdroj foto: adidas.sk
Spracované v spolupráci s kondičným trénerom Jakubom Slavkovským z www.fitnesstrend.sk
Zdroj foto: adidas.sk
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
5 vecí o výžive, ktoré by mali mať bežci v malíčku
„To, čo zjete ihneď po behu, je priamoúmerné tomu, aký budete mať výkon v nasledujúcom behu,“ hovorí odborník na výživu.
Tipy od trénera, ako schudnúť pomocou behu
Máte nadváhu a neviete, ako začať s behom? To, ako by mal vyzerať prvý mesiac tréningov, prezradí skúsený tréner Jakub Slavkovský.
Beh mi vrátil späť zdravie a zmenil môj život
„Beh je súčasťou mojej osobnosti – tvorí ma,“ hovorí bežec Ján Raclavský.