Tipy od trénera, ako schudnúť pomocou behu

Máte nadváhu a neviete, ako začať s behom? To, ako by mal vyzerať prvý mesiac tréningov, prezradí skúsený tréner Jakub Slavkovský. 

Tipy od trénera, ako schudnúť pomocou behu
26. SEP 2016

Beh je výborný na budovanie kondície, zlepšuje náladu, podporuje zdravie a možno ho využiť aj ako prostriedok, ktorý pomáha pri chudnutí. Avšak treba dodržiavať niekoľko pravidiel, inak môže byť skôr na škodu, ako na úžitok. Na čo si dať teda pozor, ak sa rozhodneme schudnúť pomocou behu?

Beh predstavuje záťaž pre kĺby

Na  to by mali myslieť všetci tí, ktorí majú ťažkosti s kĺbmi, alebo trpia nadváhou či obezitou. „Pokiaľ máte nadváhu, buďte obzvlášť obozretní. Beh totiž znamená neustále nárazy a záťaž na kĺby je vyššia ako pri silovom tréningu s činkami. Preto treba vnímať svoje telo, zaregistrovať čo i len náznaky bolestí a s týmito zisteniami ďalej pracovať,“ radí Jakub Slavkovský.

Náš tip: Na beh potrebujete kvalitné bežecké tenisky, ktoré ponúka aj značka adidas. 

Adidas eshop
Zdroj foto: adidas.sk

Začať treba pomaly a postupne

Podľa trénera by mal byť prvý mesiac hlavne o zoznámení sa s behom, zistení vlastných schopností a možných problémov. Základ je začínať pomaly a postupne, zbytočne nepreceňovať svoje sily. Ak ste nikdy nemali skúsenosť s behom, čo sa týka intenzity behu, riaďte sa tzv. „talk testom“. To znamená, že behajte v tempe, pri ktorom dokážete bez problémov súvisle rozprávať. „Pre obézneho človeka bude možno aj beh v nízkej intenzite nedosiahnuteľný športový výkon. Vtedy je dobré začať rýchlou chôdzou, poprípade striedať pomalý beh a rýchlu chôdzu,“ upozorňuje kondičný tréner.

Prvým cieľom by mal byť súvislý beh

Vo všeobecnosti sa odporúča, že ak chcete pri behu spaľovať tuk, mali by ste behať na 60 – 70 percent maximálnej pulzovej frekvencie aspoň 45 minút a to 3 razy týždenne. Lenže to určitý čas potrvá. „Keď zvládnete súvislý beh, treba postupne predlžovať čas tréningu (do cca 40 – 60 minút). Úplný začiatočník sa pravdepodobne prvý mesiac, možno ani prvé tri mesiace, sem nedostane. Pokiaľ sa však chcete zlepšiť, mali by ste aktivitu vykonávať aspoň 3 razy týždenne,“ radí tréner.

Treba sa vyzbrojiť trpezlivosťou

Trpezlivosť je pri chudnutí nevyhnutná. Je potrebné nielen pravidelne trénovať, ale hlavne zmeniť stravovacie návyky. To nie je vždy jednoduché a určitý čas trvá, kým sa dostavia výsledky, preto sa vyzbrojte trpezlivosťou a nestrácajte motiváciu. „Keď sa progres spomalí a súčasne budete cítiť, že ste schopní absolvovať týždenne viac tréningových jednotiek, postupne ich zaraďte. Vytrvalostné schopnosti sa zlepšujú pomaly, takže treba byť trpezlivý a neočakávať svetové výkony za niekoľko týždňov. Pozitívna správa však je, že pokiaľ budete trénovať s rozumom, vaša vytrvalosť sa môže zlepšovať niekoľko rokov,“ dodáva Jakub Slavkovský.

Spracované v spolupráci s kondičným trénerom Jakubom Slavkovským z www.fitnesstrend.sk

Zdroj foto: unsplash.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Beh mi vrátil späť zdravie a zmenil môj životBeh mi vrátil späť zdravie a zmenil môj život

„Beh je súčasťou mojej osobnosti – tvorí ma,“  hovorí bežec Ján Raclavský.

 

11 maličkostí, ktoré z vás urobia lepšieho bežca11 maličkostí, ktoré z vás urobia lepšieho bežca

Bez ohľadu na to, či s behom začínate, alebo trénujete na preteky, môžete urobiť niekoľko drobností, ktoré vám pomôžu zlepšiť sa. 

 

Prečo začať deň behom?Prečo začať deň behom?

Ako sa ráno naladíte, tak to s vami pôjde počas celého dňa. Pokiaľ chcete mať dobrú náladu a veľa energie, začnite deň ranným behom. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Tipy od trénera, ako schudnúť pomocou behu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2492
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.