Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Beháte, ale kilá sa vás stále držia ako kliešť? Tréner prezradil príčiny

„Pri intenzite na úrovni anaeróbneho prahu sa dostávame na úroveň spaľovania viac ako 80 % sacharidov, čo znamená, že k čerpaniu tukových zásob sa ani nemusíme dostať.“ 

Beháte, ale kilá sa vás stále držia ako kliešť? Tréner prezradil príčiny
2. DEC 2016

Skôr, ako sa pozrieme na chyby, ktoré sa týkajú samotného tréningu, nemožno opomenúť jednu z častých príčin tohto problému – možno nechudnete vďaka behu preto, lebo máte nesprávne nastavený jedálniček. To bol aj prípad tridsaťročnej Kamily, ktorá sa behu venovala poctivo a podľa odporúčaní skúsenejších, no vôbec nechudla. Po zhodnotení jej stravovacích zvyklostí sme prišli na to, že keď začala behať, začala jesť aj viac sladkostí, pretože jej chýbala energia. Náprava teda nebola zložitá – upravili sme jedálniček tak, aby mala dosť energie na beh z vhodných zdrojov potravín. Chute na sladké odozneli a výsledky na seba nenechali dlho čakať.

Čo však v prípade, že je váš jedálniček nastavený správne? Za týchto okolností sa treba pozrieť bližšie na intenzitu a dĺžku tréningu.

Nesprávne nastavená intenzita a dĺžka tréningu

Ak chceme schudnúť, mali by sme behať na úrovni 60 – 70 % maximálnej pulzovej frekvencie minimálne 30 – 45 minút. To je hranica, pri ktorej začína spaľovanie tukov. Čo na to tréner? „Platí všeobecné pravidlo, že tuky sa spaľujú pri nižšej intenzite behu, teda pri nižšom pulze (do cca 70 % maximálnej pulzovej frekvencie). Pri ľahkom bežnom pohybe telo spaľuje 30 % sacharidov a 70 % tukov. Ako náhle zvýšime intenzitu, tak sa dostaneme do úrovne spaľovania 50 % sacharidy a 50 % tuky. Pri intenzite na úrovni anaeróbneho prahu sa dostávame na úroveň spaľovania viac ako 80 % sacharidov, čo znamená, že k čerpaniu tukových zásob sa ani nemusíme dostať,“ vysvetľuje skúsený bežecký tréner Marek Vojník a upozorňuje nielen na sledovanie intenzity tréningu, ale aj jeho dĺžky.

To znamená, že tuky sa začínajú pri nižšej intenzite spaľovať po viac ako 30-tich minútach. „Z toho nám vychádza, že keď športujeme intenzívne a krátko, tak energiu získavame z glykogénových zásob, a nie z tukových, čiže nepálime tuky. Dokonca po takomto behu prídeme domov hladní, lebo sme vyčerpali glykogénové zásoby a pri dobehu si telo žiada doplniť rýchlu energiu a máme chuť na sladké,“ varuje tréner a bežec v jednej osobe.

Ako znie záver? Z hľadiska spaľovania tukov je lepšie behať dlhšie (nad 45 minút) a pomalšie (60 – 70 % MPF) – vtedy telo pomaly spaľuje tukové zásoby.

Spracované v spolupráci s bežeckým trénerom Marekom Vojníkom z www.itrener.sk.

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

5 úžasných vegetariánskych zdrojov železa pre bežcov5 úžasných vegetariánskych zdrojov železa pre športovcov

Trápi vás únava a nevoľnosť alebo trpíte závratmi pri tréningu? Možno je za to zodpovedný nedostatok železa vo vašej strave.  

 

Sú jeseň a zima vhodné obdobia, kedy začať s behom?Sú jeseň a zima vhodné obdobia, kedy začať s behom?

Chceli by ste začať s behom, no je pre vás prekážkou jesenné či zimné počasie? 

 

5 tipov, ako behať počas jesene5 tipov, ako behať počas jesene

Dni sú kratšie, chladnejšie a neraz aj daždivé. To však nie sú dôvody na to, aby ste beh počas jesene zavesili na klinec. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Beháte, ale kilá sa vás stále držia ako kliešť? Tréner prezradil príčiny

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.