5 tipov, ako behať počas jesene

Dni sú kratšie, chladnejšie a neraz aj daždivé. To však nie sú dôvody na to, aby ste beh počas jesene zavesili na klinec. 

5 tipov, ako behať počas jesene
24. NOV 2016

Na čo si dať pozor počas jesenných behov a ako si ich spestriť?

Hľadajte nové trasy

Aj počas jesenných dní sa dá behať napríklad v prírode. Spojenie jesennej prírody, ticha a športu je balzamom pre telo i dušu. Vhodnou voľbou je aj beh popri jazerách, vodných priehradách či parkoch. Jednoducho využite všetky možnosti, ktoré vám okolie ponúka bez ohľadu na ročné obdobie.

Doplňte si bežecký šatník

V jesennej bežeckej garderóbe by nemala chýbať bunda, ktorá vás ochráni pred vetrom, dažďom a chladom a zároveň je priedušná. Nezabudnite si chrániť aj hlavu, krk a ruky. Čo sa týka obuvi, počas slnečných jesenných dní si vystačíte s bežnými bežeckými teniskami, avšak v daždi a neskôr aj v snehu stavte na nepremokavú bežeckú obuv. Jej funkčné vlastnosti môžete zlepšiť použitím impregnačného spreja.

Oblečenie vrstvite

Už v jeseni je veľmi dôležité osvojiť si techniku vrstvenia oblečenia. Na čo treba myslieť? Prvá vrstva by mala byť z materiálov, ktoré dokonale odvedú vlhkosť od pokožky a pomáhajú udržiavať telesnú teplotu. Väčšinou sa jedná o tzv. funkčnú bielizeň. Samozrejme, dámy by nemali opomínať nosenie športovej podprsenky. Druhú vrstvu označujeme ako izolačnú. Sem zaraďujeme rozličné tričká či mikiny, ktoré sú zhotovené z materiálov udržujúcich teplo a transportujúcich vlhkosť smerom von. Tretia vrstva je ochranná, kde patria už spomínané bundy či nohavice chrániace pred vonkajšími vplyvmi počasia.

Dbajte na bezpečnosť

V jeseni sú dni kratšie, čo znamená, že bežci sú menej viditeľní napríklad pre vodičov motorových vozidiel. Ak beháte po ceste, je potrebné dodržiavať pravidlá cestnej premávky, teda držať sa na ľavej krajnici, resp. pri ľavom okraji vozovky. Naopak, pri behu po chodníku bežte vpravo. Nezabudnite na reflexné prvky, ktoré môžu v niektorých situáciách zachrániť život! V prípade, že beháte v prírode, vyzbrojte sa čelovkou a obujte si kvalitnú obuv, ktorá vás ochráni pred pošmyknutím.

Dajte si záležať na rozcvičke

V chladnom počasí vášmu telu trvá dlhšie, kým sa rozohreje. Stavte preto na dôkladné rozohriatie a strečing – ochránia vás pred zranením a podáte lepší výkon.

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

6 signálov, že ste zamilovali do behu6 signálov, že ste sa zamilovali do behu

„Ľudia nebehajú preto, aby boli šťastní, ale sú šťastní preto, že behajú,“ povedal nadšený bežec a autor viacerých kníh o behu Ch. McDougall. 

 

Môžem ísť počas bežeckého tréningu chôdzou?Môžem ísť počas bežeckého tréningu chôdzou?

Mnoho hlavne začínajúcich bežcov si vyčíta, že nedokážu odbehnúť celý úsek plynule. Musia si ho rozkúskovať tak, že nejakú časť jednoducho odkráčajú. Je to chyba? 

 

Kedy je lepšie uprednostniť džoging pred behom?Kedy je lepšie uprednostniť džoging pred behom?

Ak máte niekoľko kíl navyše, začnite džogingom, počas ktorého sa hýbete v nižšej intenzite a takisto šetríte kĺby a svaly. Tie musia zvládať zvýšenú záťaž v podobe kíl navyše. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 5 tipov, ako behať počas jesene

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2524
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.