5 úžasných vegetariánskych zdrojov železa pre športovcov

Trápi vás únava a nevoľnosť alebo trpíte závratmi pri tréningu? Možno je za to zodpovedný nedostatok železa vo vašej strave.  

5 úžasných vegetariánskych zdrojov železa pre bežcov
1. DEC 2016

Anémia, alebo málokrvnosť, je stav, pri ktorom telo nedostáva toľko kyslíka, koľko potrebuje a to z dôvodu nedostatku červených krviniek alebo hemoglobínu. Nuž a pri športe sú zvýšené nároky nášho organizmu práve na kyslík. „Železo je dôležité pre potreby krvi, hlavne z hľadiska jej obnovy. Na nedostatok železa sú, samozrejme, oveľa viac náchylné ženy. Ak teda pociťuje žena pri športe nevoľnosť, závraty, krútenie hlavy, tak by si mala preventívne nasadiť suplementy s obsahom železa,“ radí odborník na výživu Ing. Libor Javro.

Pre doplnenie dodávame, že ak sa klinicky preukáže anémia v dôsledku nedostatku železa, je vhodné siahnuť po doplnkoch stravy s obsahom organických foriem železa v kombinácii s vitamínom C. V prípade, že sa potvrdí málokrvnosť, ktorej príčinou je deficit kyseliny listovej alebo vitamínu B12, môžeme siahnuť po celom komplexe B vitamínov, pretože pôsobia synergicky. Aj v tomto prípade je dobré doplniť aj zásoby vitamínu C, ktorý podporuje ich vstrebávanie.

Nuž a ktoré potraviny sú skvelými vegetariánskymi zdrojmi železa?

Sezamový olej

V 30 g sezamových semiačok sa nachádza zhruba 20 % odporúčanej dennej dávky železa. Vhodnou alternatívou semiačok je však aj sezamový olej, v ktorom nájdete aj veľa antioxidantov, zdravých tukov, vitamínov skupiny B, bielkovín a minerálov, ako napríklad vápnika, horčíka, selénu, zinku či fosforu.

Trstinová melasa

Trstinová melasa môže poslúžiť nielen ako zdravšia alternatíva rafinovaného cukru, ale aj ako dobrý zdroj železa. Okrem železa je aj zásobárňou ďalších minerálov, stopových prvkov a vitamínov skupiny B.

Pšeničné klíčky

Ak k ovseným vločkám na raňajky pridávate aj pšeničné klíčky, robíte dobre. Obsahujú cenné minerálne látky, vrátane železa, vitamíny skupiny B, vitamín E, zdravé tuky a aj bielkoviny.

Strukoviny

Skvelým rastlinným zdrojom železa je sója, šošovica i fazuľa. Čo sa týka sóje, tak kvôli obsahu antinutričných látok siahnite radšej po fermentovaných sójových produktoch alebo kvalitnom tofu syre. Samozrejme, v strukovinách sú bohato zastúpené aj bielkoviny, vitamíny skupiny B a veľa minerálov a stopových prvkov.

Špenát

Hoci bol dlhé obdobie špenát z hľadiska obsahu železa preceňovaný, stále patrí medzi dobré zdroje tohto stopového prvku. 180 g vareného špenátu pokryje dennú dávku železa na cca 36 %, čo vôbec nie je na zahodenie. Okrem toho obsahuje aj vitamín K, betakarotén, vitamín E, vitamíny skupiny B, minerály, viaceré stopové prvky a ďalšie prospešné látky.

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk.

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Sú jeseň a zima vhodné obdobia, kedy začať s behom?Sú jeseň a zima vhodné obdobia, kedy začať s behom?

Chceli by ste začať s behom, no je pre vás prekážkou jesenné či zimné počasie? Tento argument neobstojí, pretože sa jedná iba o jednu z ďalších výhovoriek, ktorou chcete uchlácholiť sami seba.

 

5 tipov, ako behať počas jesene5 tipov, ako behať počas jesene

Dni sú kratšie, chladnejšie a neraz aj daždivé. To však nie sú dôvody na to, aby ste beh počas jesene zavesili na klinec. 

 

6 signálov, že ste zamilovali do behu6 signálov, že ste sa zamilovali do behu

„Ľudia nebehajú preto, aby boli šťastní, ale sú šťastní preto, že behajú,“ povedal nadšený bežec a autor viacerých kníh o behu Ch. McDougall. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 5 úžasných vegetariánskych zdrojov železa pre športovcov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2390
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.