Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

7 dôvodov, prečo milovať beh

Má množstvo zdravotných benefitov, ponúka nám únik z bežného života a robí nás lepšími. 

7 dôvodov, prečo milovať beh
12. AUG 2016

Skúsili ste sa niekedy zamyslieť nad tým, čo dáva pravidelný beh vám a prečo ho máte tak radi? Alebo by ste to s ním chceli skúsiť, ale potrebujete nakopnúť? Prečítajte si dôvody, o ktorých sa možno v súvislosti s behom až tak často nehovorí, ale skutočne stoja za to.

Prináša únik od stresov a starostí

Neraz idete behať smutní, vystresovaní, nahnevaní či bez energie. Po niekoľkých minútach behu však niet po negatívnych emóciách ani stopy. Naopak, beh vám zlepší náladu a nabije vás pozitívnou energiou.

Pomáha riešiť starosti a problémy

Musíte vyriešiť niečo, čo vás ťaží? Určite zo skúseností viete, že rozhodovať sa s horúcou hlavou prináša so sebou ešte väčšie problémy. Preto je nevyhnutné získať odstup, vyhnúť sa emocionálnemu jednaniu. Vďaka behu uvidíte aj na prvý pohľad neprekonateľné problémy v lepšom svetle, pretože nadobudnete potrebný nadhľad.

Máte šancu byť lepším

Pravidelný beh vás núti dávať si ďalšie a ďalšie ciele a urobiť maximum preto, aby sa vám splnili. To je cenná lekcia, ktorá sa vám zíde aj v normálnom živote. Bez cieľavedomosti sa len ťažko niekam pohnete, splníte si svoje sny a budete šťastní.

Zvýši vám sebavedomie

A to hneď z viacerých dôvodov – schudnete, vytvarujete si postavu, zlepšíte si držanie tela, naučíte sa prekonávať prekážky a budete sa neustále zlepšovať.

Dá vám cenné životné lekcie

Napríklad sa naučíte, že porovnávať sa s inými bežcami nemá zmysel, pretože vždy budú takí, ktorí sú od vás lepší. Ak sa budete porovnávať, nikdy nebudete so sebou spokojní. Takisto zistíte, že „tlačiť na pílu“ sa neoplatí, pretože výsledkom môže byť pretrénovanie či zranenie. Možno vďaka behu zistíte, že prehry sú súčasťou života, a preto sa netreba brať príliš vážne. Veď pokiaľ nejde o život či o zdravie, nejde vlastne o nič.

Zlepší vám spánok

Mnohí odborníci spájajú narastajúcu epidémiu obezity nielen s nedostatkom pohybu a nadmernou konzumáciou nezdravých jedál, ale aj s deficitom spánku. Ak máte so spánkom problém, beh môže byť vhodný prostriedok, ako ich raz a navždy vyriešiť. Samozrejme, vyhnite sa intenzívnemu behu vo večerných hodinách.

Je zadarmo

Cvičenie vo fitcentre je in a populárne sú aj skupinové cvičenia, no čo sa týka benefitov, beh za nimi  v žiadnom prípade nezaostáva. Naopak. Navyše nie ste obmedzení otváracími hodinami a behať môžete kdekoľvek. 

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

V akom tempe by mali behať začiatočníci?V akom tempe by mali behať začiatočníci?

Tipy od trénera pre tých, ktorí sa  chystajú po prvýkrát vybehnúť von a vôbec nevedia, ako začať.

 

7 pravidiel bežeckej etikety7 pravidiel bežeckej etikety

Pri behu po cestách a chodníkoch, v bežeckých areáloch alebo parkoch treba mať na pamäti niekoľko pravidiel, ktoré sa týkajú bezpečnosti i správania sa k ostatným. 

 

Ako behať počas letných dní?Ako behať počas letných dní?

Vhodnou športovou aktivitou na teplé dni je behanie. V lete si však treba dávať pozor na väčšie horúčavy a vysokú vlhkosť.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 7 dôvodov, prečo milovať beh

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.