V akom tempe by mali behať začiatočníci?

Tipy od trénera pre tých, ktorí sa  chystajú po prvýkrát vybehnúť von a vôbec nevedia, ako začať.

V akom tempe by mali behať začiatočníci?
9. AUG 2016

Prvý beh prináša so sebou množstvo otáznikov. Začiatočnícki bežci nemajú často jasno, napríklad v tom, v akom tempe behať. Ak si nasadia latku príliš vysoko, zvyčajne to celé skončí skôr, ako vôbec začne – so svalovou horúčkou a vyhlásením, že beh už nikdy viac. Preto je viac ako dôležité začať behať v správnom tempe. Takýto beh je väčšinou potešením a začiatočníka nakopne k tomu, aby behal ďalej pravidelne a zlepšoval sa. Na čo si dať teda pri úvodných behoch pozor, čo sa týka rýchlosti behu?

Stavte na „easy“ tempo

Behať v „easy“ tempe by mali po prvýkrát všetci, pokiaľ chcú pri behu zotrvať a zamilovať si ho. Platí to pre úplných začiatočníkov, ľudí s nadváhou, ale aj pre tých, ktorí sa venujú iným športom a s behom nemajú žiadne skúsenosti. „Prvý bežecký tréning by mal byť v nízkej intenzite, radšej kratší. Tiež platí, že nie je začiatočník ako začiatočník. Je rozdiel, či začne behať niekto, kto bežne športuje, respektíve je na tom fyzicky relatívne dobre. Ten určite zvládne vyššie tempo ako niekto, kto sa vôbec nehýbe, poprípade je k tomu napríklad obézny. Pri prvom tréningu sa niet kam ponáhľať. Po niekoľkých minútach človek zistí, či dané tempo je znesiteľné dlhšiu dobu, alebo je nutné spomaliť,“ radí kondičný tréner Jakub Slavkovský.

Čo keď máte problém s nastavením tempa? V tom prípade sa riaďte tzv. „talk“ testom, teda bežte v tempe, pri ktorom ste schopní plynulej konverzácie. Takýto beh vám na začiatok úplne stačí a má aj svoje výhody – učí telo efektívnejšie využívať kyslík, napomáha získaniu správnej bežeckej techniky a je prevenciou nepríjemnej svalovej horúčky.

Neprepínajte svoje sily

Ak bežíte v „konverzačnom“ tempe a aj tak máte problém odbehnúť súvisle nejakú vzdialenosť, nezúfajte. Chce to trpezlivosť. „Mnoho ľudí pri prvých tréningoch nie je schopných udržať bežecké tempo ani niekoľko minút. Zo začiatku je teda možné striedať pomalý beh s chôdzou. Ako bude kondícia stúpať, tak sa budú skracovať intervaly chôdze,“ radí skúsený tréner. Potom si môže bežec stanoviť rýchlejšie tempo alebo predĺžiť vzdialenosť.

Počúvajte svoje telo

Aj pri behu platí, že človek by mal počúvať svoje telo. Ono najlepšie vie, čo je preň dobré. Ak ten vnútorný hlások a vlastné pocity umlčíte, nevyplatí sa vám to, pretože telo sa oklamať nedá. Môže sa vám to vrátiť v podobe pretrénovania, prehriatia organizmu či zranenia. „Je dôležité vnímať reakcie vlastného tela. To, či nám beh nespôsobuje bolesti členkov, chrbta či kolena, alebo nepohodlie a únavu. S týmito informáciami je potom dôležité pracovať. Je možné, že bude chyba v obuvi, môže pomôcť zaradenie silového tréningu alebo je nastavená intenzita vyššia, ako je schopné telo akceptovať. Hlavne sa netreba nikam ponáhľať a náročnosť tréningov zvyšovať postupne,“ hovorí Jakub Slavkovský.

Spracované v spolupráci s kondičným trénerom Jakubom Slavkovským z www.fitnesstrend.sk.

Zdroj foto: adidas.sk

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

7 pravidiel bežeckej etikety7 pravidiel bežeckej etikety

Pri behu po cestách a chodníkoch, v bežeckých areáloch alebo parkoch treba mať na pamäti niekoľko pravidiel, ktoré sa týkajú bezpečnosti i správania sa k ostatným. 

 

Ako behať počas letných dní?Ako behať počas letných dní?

Vhodnou športovou aktivitou na teplé dni je behanie. V lete si však treba dávať pozor na väčšie horúčavy a vysokú vlhkosť.

 

5 životných lekcií, ktoré nám uštedrí beh5 životných lekcií, ktoré nám uštedrí beh

Ak beháme dlhší čas, zistíme napríklad to, že veci sa neoplatí siliť ani v behu, ani v živote.

 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - V akom tempe by mali behať začiatočníci?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1968
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.