TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

3 nesprávne návyky bežcov začiatočníkov i pokročilejších

Už Platón povedal, že „víťazstvo nad sebou samým je to najväčšie zo všetkých víťazstiev“. Ak ste sa aj vy rozhodli zvíťaziť nad svojou pohodlnosťou a venujete sa behu, dajte si pozor na niekoľko bežeckých chýb.

3 nesprávne návyky bežcov začiatočníkov i pokročilejších
15. MAR 2017

Pretože vždy je lepšie chybám predchádzať, ako ich naprávať. Platí to aj pri behu – je ľahšie osvojiť si napríklad správnu bežeckú techniku hneď na začiatku, ako to robiť dodatočne neskôr. Podcenili ste to? Nevadí, priestor na zmenu máte vždy!

Ak ste teda u seba spozorovali nižšie uvedené zlé bežecké zvyky, zapracujte na sebe a neriskujte bolesť či zranenie.

3 nesprávne bežecké návyky

Beháte veľa a často

Tejto chyby sa dopúšťajú najmä začiatočníci. Myslia si, že už pri prvom behu odbehnú niekoľko kilometrov. Avšak jediné, čo dosiahnu, je pichanie v boku, pocit na zvracanie a neskôr aj svalová horúčka. Túto chybu robia občas aj pokročilejší bežci, napríklad po úraze alebo dlhšej chorobe – jednoducho chcú pokračovať tam, kde prestali, avšak to nie je možné.

  • Čo s tým? Či už ste začiatočník, alebo pokročilý bežec, nezabudnite počúvať svoje telo. Pre začiatočníkov je výbornou voľbou bežecký plán zostavený na mieru, ktorý by mal byť zostavený tak, že počet týždenne odbehnutých kilometrov nebude väčší o viac ako 10 %.

Kašlete na posilňovanie

Samozrejme, ak ste bežcom, nie je pre vás vhodné dvíhanie ťažkých závaží. Lenže iba beh nestačí! Je potrebné zvoliť k nemu nielen vhodné kompenzačné aktivity (plávanie, bicyklovanie, joga, pilates), ale aj pravidelne posilňovať svalstvo. Na to vám postačí niekoľko cvikov s vlastnou váhou. Vedzte, že to oceníte. Prečo? 

Zaujímavá štúdia v tomto smere bola uverejnená v Journal of Strenght and Conditioning Research – tí, ktorí posilňovali telesné jadro (svaly brucha, chrbta, panvy a hrudníka) 4-krát týždenne po dobu 6 týždňov, zvládli 5K preteky o 30 sekúnd rýchlejšie v porovnaní s tými, ktorí to nerobili. 

  • Čo s tým? Aspoň dva razy do týždňa si doprajte posilňovanie s váhou vlastného tela. Pre bežcov sú skvelé cviky, ako napríklad drepy, výpady, doska, most a ďalšie.

Strečing považujete za zbytočný luxus

Úlohou rozohriatia a strečingu pred behom je pripraviť telo na záťaž. Ak strečing na začiatku tréningu ignorujete, koledujete si nielen o zranenie, ale aj nižší výkon. Je totiž dokázané, že dôkladná rozcvička zvyšuje výkonnosť počas tréningu. 

  • Čo s tým? Vždy na začiatku tréningu „obetujte“ 10 minút rozohriatiu a základným strečingovým cvikom. Návod na rozcvičku pre behom nájdete aj v tomto videu:


Zdroj: youtube.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako si udržať bežeckú motiváciu?Ako si udržať bežeckú motiváciu?

Správny postup pri behu a udržanie si motivácie zaručí dosiahnutie vášho zdravšieho a šťastnejšieho JA.

 

Čo a kedy jesť pred behomČo a kedy jesť pred behom?

Je potrebné sa pred behom najesť, alebo nie? Spýtali sme sa odborníka. 

 

5 dobrých rád, ktoré sa zídu začiatočníkom pri prvom behu5 dobrých rád, ktoré sa zídu začiatočníkom pri prvom behu

Pokiaľ začnete behať pozvoľna a s rozumom, je len otázkou času, kedy sa do behu skutočne zamilujete. 

 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 3 nesprávne návyky bežcov začiatočníkov i pokročilejších

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.