Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Môžem ísť počas bežeckého tréningu chôdzou?

Mnoho hlavne začínajúcich bežcov si vyčíta, že nedokážu odbehnúť celý úsek plynule. Musia si ho rozkúskovať tak, že nejakú časť jednoducho odkráčajú. Je to chyba? 

Môžem ísť počas bežeckého tréningu chôdzou?
8. NOV 2016

Určite nie je a máme to potvrdené aj od trénera: „Ísť chôdzou je vhodné najmä pre začiatočníkov. Ideálna je kombinácia behu a chôdze v rôznych pomeroch podľa úrovne športovca. Ďalej je vhodné prejsť do chôdze, ak to na tréningu alebo preteku trochu ,prepískneme᾿. Ak zvolíme príliš rýchle tempo, môže sa stať, že budeme mať príliš vysokú pulzovú frekvenciu a beh nebudeme zvládať. V takom prípade je vhodné prejsť na pár minút do chôdze, aby pulzová frekvencia klesla a potom začať opäť bežať,“ hovorí kondičný tréner Michal Pataky.

Teda ak  ste nikdy nebehali, jednoducho sa zmierte s tým, že prvých niekoľko týždňov bude chôdza súčasťou vašich bežeckých tréningov. Istý čas trvá, kým si vypestujete aeróbny základ a dopracujete sa k dlhším vzdialenostiam súvislého behu. Hlavne sa vyhnite tomu, aby ste prepínali svoje sily a bežte v intenzite, ktorú si ustrážite tzv. „talk testom“ (jedná sa o beh, pri ktorom dokážete súvisle rozprávať). Snažte sa behať aspoň 3 – 4 razy týždenne min. 30 – 45 minút. Postupne môžete na základe vytýčených cieľov a stanoveného tréningového plánu pridávať.

Ak patríte medzi pokročilých, môže vám chôdza dobre poslúžiť napríklad počas oddychových dní ako spôsob regenerácie po náročnejšom tréningu či preteku. Takisto ju môžete začleniť do tréningov tak, že budete v pravidelných intervaloch striedať rýchle intervaly behu a oddychové fázy chôdze. Aj striedanie behu a chôdze je spôsob, ako si často jednotvárne tréningy spestriť.

Aké sú benefity chôdze vo všeobecnosti?

Chôdza je pre človeka najprirodzenejším druhom pohybu. Mnohým sa zdá nenáročná, ale to neznamená, že by sme jej účinky mali podceňovať. Pravidelná chôdza zlepšuje kondíciu, znižuje vysoký krvný tlak i hladinu cholesterolu v krvi, je prevenciou cukrovky a ďalších civilizačných ochorení, posilňuje kosti, svaly i šľachy a pomáha s udržaním normálnej hmotnosti. To však nie je všetko.

Tak napríklad vedci z California State University, Long Beach na základe svojej štúdie zistili, že čím viac krokov počas dňa ľudia urobia, tým majú lepšiu náladu. Odôvodňujú to hlavne tým, že aj pri chôdzi sa vylučujú zázračné hormóny šťastia. Takže aj ak sa nevenujete žiadnemu športu, skúste urobiť denne odporúčaných 10 000 krokov a uvidíte (pocítite), ako to zmení váš život.

Podľa odborníkov z University od California v San Franciscu zasa pravidelný pohyb zabraňuje strate pamäti. U účastníkov pokusu, ktorí prešli 4 km denne, zaznamenali o 17 % nižšiu stratu pamäťových schopností ako u tých, ktorí prešli menej. Takisto pravidelná chôdza je prevenciou Alzheimerovej i Parkinsonovej choroby.

Podľa lekárov zo St. George᾿s University Hospitals NHS Foundation Trust in London už 25 minút svižnej chôdze denne predĺži život až o sedem rokov. Úžasné je, že je úplne jedno, v akom veku človek začne. To je povzbudzujúca správa hlavne pre starších ľudí.

Z uvedeného vyplýva, že chôdza je takisto prospešná pre zdravie a má svoje opodstatnenie aj v rámci bežeckých tréningov. 

Spracované s kondičným trénerom Michalom Patakym z www.michalpataky.com.

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Kedy je lepšie uprednostniť džoging pred behom?Kedy je lepšie uprednostniť džoging pred behom?

Ak máte niekoľko kíl navyše, začnite džogingom, počas ktorého sa hýbete v nižšej intenzite a takisto šetríte kĺby a svaly. Tie musia zvládať zvýšenú záťaž v podobe kíl navyše. 

 

7 vecí, ktoré by ste ako bežci nemali robiť7 vecí, ktoré by ste ako bežci nemali robiť

Aj bežci sa dopúšťajú mnohých zlozvykov, ktoré ich môžu brzdiť v dosiahnutí cieľa, alebo dokonca viesť k zraneniu. 

 

Čo jesť pred a po popoludňajšom behu, keď chudnem?Čo jesť pred a po popoludňajšom behu, keď chudnem?

Viete, akým spôsobom behať, aby ste zhodili? Skvelé, ale nesabotujte si svoje úsilie nevhodnou stravou pred a po behu. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Môžem ísť počas bežeckého tréningu chôdzou?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.