Kedy je lepšie uprednostniť džoging pred behom?
Ak máte niekoľko kíl navyše, začnite džogingom, počas ktorého sa hýbete v nižšej intenzite a takisto šetríte kĺby a svaly. Tie musia zvládať zvýšenú záťaž v podobe kíl navyše.
Podľa kondičného trénera Michala Patakyho „vždy záleží od cieľa daného človeka a od jeho aktuálnej kondície. Pre menej skúsených postačí na začiatku aj ľahký džoging. Avšak pre skúsenejších borcov je len akousi formou aktívnej regenerácie.“
Džoging i beh patria medzi aeróbne aktivity, ktoré majú podobné zdravotné i psychické benefity. To znamená, že aj keď začnete džogingom, robíte veľa pre svoje telo i psychiku. Tak napríklad beh i džoging vo všeobecnosti posilňujú svaly, kosti i šľachy, zlepšujú stav kardiovaskulárneho systému, pomáhajú spaľovať kalórie a upraviť hmotnosť, zlepšujú náladu atď.
Samozrejme, treba si uvedomiť, že medzi behom a džogingom je rozdiel hlavne v intenzite a tým pádom aj v miere zapájania srdca, pľúc a pohybového aparátu. Ak by sme chceli nájsť presnú hranicu, kedy ide o beh a kedy o džoging, je to veľmi náročné. O džogingu zväčša hovoríme vtedy, keď beháme tempom pod 10 km za hodinu. Avšak môžeme sa stretnúť aj s charakteristikami, kde sa za džoging považuje pozvoľný beh, resp. mierny poklus, ktorý sa občas strieda s rýchlou chôdzou.
Tipy, ako začať s džogingom
V prípade, že máte kilá navyše alebo problémy s kĺbmi, jednoznačne uprednostnite džoging pred behom. Platí to aj v prípade, že s pravidelným pohybom iba začínate, teda nemáte vybudovanú dostatočnú kondíciu. Na čo treba myslieť pri džogingu?
- Nepodceňujte vhodnú bežeckú obuv i oblečenie, pretože aj keď je džoging miernejší ako beh, treba urobiť všetko preto, aby ste predišli zraneniu či nepohodliu.
- Na úvod si doprajte krátke rozohriatie.
- Potom začnite behať v pomalom a uvoľnenom tempe 2 – 3 minúty a rovnaký čas sa venujte chôdzi. Tento postup zopakujte niekoľkokrát za sebou.
- Týmto spôsobom behajte 3 – 4 razy týždenne, pričom postupne pridávajte čas.
- Ak sa vám nechce stopovať čas jednotlivých úsekov, riaďte sa pocitmi. Teda, keď máte dosť, prejdite do chôdze.
- Keď sa dokážete venovať džogingu 60 minút, je vhodný čas prejsť na beh.
Spracované v spolupráci s kondičným trénerom Michalom Patakym z www.protrening.sk.
Zdroj foto: adidas.sk
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
7 vecí, ktoré by ste ako bežci nemali robiť
Aj bežci sa dopúšťajú mnohých zlozvykov, ktoré ich môžu brzdiť v dosiahnutí cieľa, alebo dokonca viesť k zraneniu.
Čo jesť pred a po popoludňajšom behu, keď chudnem?
Viete, akým spôsobom behať, aby ste zhodili? Skvelé, ale nesabotujte si svoje úsilie nevhodnou stravou pred a po behu.
Tipy, ako predchádzať zraneniam pri behu
Ak chcete dosiahnuť svoj cieľ, je dôležité aj to, aby ste sa snažili predchádzať zraneniam pri behu.