Fartlek je najjednoduchšia metóda striedania tempa pri behu
Fartlek je na rozdiel od intervalového tréningu neštruktúrovaný, teda bežec sa pri voľbe tempa riadi napríklad pocitmi alebo skladbou terénu.
Aktuálne je (nielen) v behu obľúbený intervalový tréning, ktorý je založený na pravidelnom striedaní intenzívnych a odpočinkových fáz. Beh formou intervalov je skôr pre bežcov, ktorí už majú niečo odbehané a potrebujú poriadne zapracovať na svojej výdrži. Avšak na zlepšenie bežeckej vytrvalosti existujú aj iné, o niečo menej náročné metódy, ktoré môžu využiť na zrýchlenie tempa pri behu aj menej skúsení bežci.
Ako teda striedať tempo pri behu? „Najjednoduchšou zásadou je striedať tempo behu podľa pocitov a využiť metódu, ktorá sa nazýva fartlek. Jej podstatou je zmena intenzity behu, teda rýchlosti podľa pocitov bežca alebo podľa terénu. V prípade fartleku môžeme meniť tempo od chôdze až po šprinty do kopca takmer neobmedzene. Vieme behať rýchlo, potom pomalšie, následne si dať šprint a po ňom chôdzu. Takto to môžeme opakovať podľa toho, ako naše telo aktuálne reaguje,“ radí skúsený tréner Michal Pataky.
Ak chcete ako menej skúsený bežec zapracovať na svojej vytrvalosti a v tréningu máte radšej voľnosť namiesto presných pravidiel, fartlek vám bude ako prostriedok na zlepšenie rýchlosti i spestrenia tréningu maximálne vyhovovať. Pri tomto type behu nepotrebujete stopky ani športtester, budete sa riadiť svojou intuíciou. Dá sa povedať, že sa budete „hrať s rýchlosťou“.
Ako sa na fartlek pripraviť?
Voľba terénu závisí od vašej aktuálnej kondície. Ak si trúfate, môžete zvoliť beh v teréne. Skôr, ako začnete, doprajte si dôkladné rozohriatie a dynamický strečing. Následne podľa pocitov voľte rôzne dlhé úseky vo vyššej alebo nižšej rýchlosti. Pričom úseky môžu byť v dĺžke od 100 metrov do niekoľkých kilometrov.
Ak máte napríklad problém s behom do kopca, tak tento úsek absolvujte chôdzou. Naopak, ak si potrebujete dať do tela, do kopca bežce rýchlo, z kopca pomaly. Pri fartleku je dôležité riadiť sa svojimi pocitmi a využiť flexibilitu, ktorú táto metóda na budovanie vytrvalosti ponúka. Zvyčajne sa fartlek absolvuje v aeróbnom pásme, aj keď skúsenejší môžu zaradiť v rámci rýchlych úsekov aj krátky beh v anaeróbnom pásme.
Ako zistíte, či beháte v aeróbnej zóne? Veľmi jednoducho, pretože počas behu v aeróbnom pásme nemáte problémy s rozprávaním, cítite sa „v pohode“. V prípade, že máte k dispozícii merač pulzu, jedná sa o beh pri 50 až 75 percentách maximálnej pulzovej frekvencie. Avšak, keď už vám začne byť pri behu nepríjemne, je to znak, že sa ocitáte v anaeróbnom pásme.
Koľko a ako často?
Vo všeobecnosti možno povedať, že menej skúsení bežci môžu fartlek zaradiť do tréningu niekoľkokrát týždenne v trvaní 4 – 6 kilometrov.
Spracované v spolupráci s Michalom Patakym, ktorý je zakladateľom protrening.sk – eshopu pre športovcov a skúseným trénerom. Zároveň je autorom blogu michalpataky.com
Zdroj foto: adidas
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Ako trénovať intervalové behy? Spýtali sme sa trénera
Vďaka intervalovému behu si zlepšíte tempo, rýchlosť a tiež vytrvalosť.
Beh vonku verzus bežecký pás. Čo je lepšie?
Niektorí nedajú na beh vonku dopustiť, iní majú radšej bežecký pás.
Ste na tom s kondíciou biedne? Táto rada vám pomôže
Sedavý spôsob života sa zásadne odzrkadľuje aj na našej kondícii, ktorá má v nejednom prípade naozaj značné medzery.